[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 04. 2024   Meniny má Justína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Kulbokas v Záporoží pod paľbou: Posilňuje nás Ježišovo svetlo
P:3, 02. 04. 2024 10:05, ZAHFoto: Wikipedia


Ukrajina 2. apríla (VaticanNews) Apoštolský nuncius na Ukrajine strávil Veľkú noc v Záporoží. Toto mesto leží v blízkosti frontovej línie a prakticky každý deň zažíva ostreľovanie a bombardovanie. „Chcel som byť nablízku tým, ktorí najviac trpia, a ľuďom, ktorí im prinášajú materiálnu a duchovnú podporu,“ hovorí arcibiskup Visvaldas Kulbokas pre VaticanNews. Vyznáva, že by bol rád, keby mohol počas tejto Veľkej noci navštíviť ukrajinských vojakov držaných v zajatí, ale ruské úrady mu to nedovoľujú.

Vatikánsky diplomat poukazuje na obrovskú chudobu, ktorá panuje v Záporoží, a na nekonečné rady núdznych ľudí čakajúcich na kúsok chleba. „Prichádza tam čoraz menej humanitárnej pomoci. Továrne sú zatvorené, ľudia nemajú prácu a sú naozaj vďační za akúkoľvek pomoc, pretože naozaj nemajú nič,“ hovorí arcibiskup Kulbokas a pripomína, že do tohto mesta sa okrem iného dostáva aj pomoc koordinovaná úradom pápežského almužníka. Veľkým zážitkom pre neho bolo slávenie veľkonočnej vigílie, ktorá sa začína v kostole ponorenom do tmy – evokujúcej temnotu vojny – a svätyňu osvetľuje len veľkonočný paškál, Ježišovo svetlo. „Obyvatelia týchto oblastí prežívajú tajomstvá viery s väčšou silou,“ hovorí arcibiskup Kulbokas. „Pre nich sa Veľká noc stáva ešte dôležitejšou ako v krajinách, kde vládne mier, pretože v čase vojny je veľké riziko upadnutia do zúfalstva, pretože je tam toľko brutality, toľko ťažkostí,“ hovorí nuncius na Ukrajine. Zdôrazňuje, že dochádza aj k nedorozumeniam, keďže sa stretol s dobrovoľníkmi z iných krajín, ktorí hovoria, že v ich krajine je situácia zle pochopená, sprostredkovaná propagandou. „Prídu sem a nájdu inú realitu, oveľa pohnutejšiu, a potom sa chcú vrátiť na Ukrajinu, pretože vidia, že politická propaganda niekedy jednoducho zabúda na konkrétne potreby a zameriava sa na nepodstatné veci, ktoré na mieste nevidia. Som veľmi rád, že sme sa mohli spoločne modliť: naozaj chceme, aby Pán bol naším svetlom, on je naším vzkriesením vo všetkom, on je naším pokojom,“ zdôrazňuje arcibiskup Kulbokas.

Apoštolský nuncius sa odvoláva aj na exhortáciu pápeža Františka vo veľkonočnom posolstve. Svätý Otec vyzval na rešpektovanie princípov medzinárodného práva, aby došlo k univerzálnej výmene všetkých vojnových zajatcov medzi Ruskom a Ukrajinou: všetci za všetkých. Arcibiskup Kulbokas vyznáva, že na Ukrajine má možnosť navštíviť ruských zajatcov, zatiaľ čo jeho náprotivok v Rusku nie, a nemôžu ich navštíviť ani iní predstavitelia Cirkvi. „Výzvu Svätého Otca sme si vypočuli s veľkou pozornosťou a naozaj v duchovnej jednote, pretože byť v Záporoží pre mňa znamená byť aj v krajine, kde máme najbližšie k toľkým zajatcom. Pre mňa by to bola ešte väčšia Veľká noc, keby som ich mohol navštíviť. A keď pápež vyzýva na úplnú výmenu všetkých zajatcov, je to výzva, ktorá sa týka toľkých životov, tisícov ľudí, ktorí nemajú možnosť sláviť Veľkú noc, vrátane dvoch gréckokatolíckych kňazov, ktorí boli unesení z Berďanska – to nie je ďaleko od Záporožia, pretože je to ten istý región,“ hovorí pápežský zástupca na Ukrajine. Zdôrazňuje, že Františkova výzva je naozaj veľmi humanitárna, pretože pápež ju adresuje veriacim i neveriacim, je to aj výzva k modlitbe, aby Pán otvoril srdcia tých, ktorí sú politicky zodpovední, aby sa táto výmena zajatcov naozaj uskutočnila. „Chcel by som tiež pripomenúť slová Svätého Otca z krížovej cesty na Veľký piatok, kde upozornil, že nachádzajúc sa v krajinách vzdialených od vojny, niekedy hrozí, že nebudeme plakať s Ježišom a začneme o vojne premýšľať s odstupom. A práve táto výzva, ktorú Svätý Otec vyslovil na Veľkonočnú nedeľu, predstavuje spôsob blízkosti, prejav úprimného záujmu o tých, ktorí najviac trpia. A tí, ktorí trpia najviac, sú: vojnoví zajatci, zranení a všetci tí, ktorí v tejto strašnej vojne prišli o život,“ hovorí apoštolský nuncius na Ukrajine. 

Beata Zajączkowska Vatikán( TK KBS, VaticanNews, bz, ml; kj ) 20240402038   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]