[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 04. 2024   Meniny má Justína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vzkriesenie sa začína od našej Kalvárie, píše farár v Gaze Gabriel Romanelli
P:3, 31. 03. 2024 08:31, ZAHFoto: Print Screen YouTube


Vatikán/Gaza 31. marca (VaticanNews) O Veľkej noci a nádeji krajiny, ktorá verí v Ježiša, hovorí farár Kostola Svätej rodiny v Pásme Gazy Gabriel Romanelli. „My, ktorí sme toľkokrát videli, ako sa celé národy znovuzrodili z popola, si myslíme, že Boh týchto úbohých ľudí neopustí,“ spomína pre vatikánske médiá.

__

Jeruzalem. Tri dni po tragédii. Kalvária zostala miestom skazy: kríže, kladivá, klince a povrazy. Ranná rosa pokrýva divoké kvety rastúce medzi kameňmi. Ticho. Rozbité kamene. Nekonečná opustenosť. Zdá sa, že všetko sa skončilo. Odtiaľ Boh „odišiel“ zo Zeme, hoci ju nikdy neopustil. Najsvätejšia duša Vykupiteľa sa oddelila od jeho tela práve tam, na Kalvárii, v ten deň tmy, okolo tretej hodiny popoludní. Od tejto katastrofy uplynuli tri dni... a predsa, veľmi blízko odtiaľ... je miesto skutočného nového začiatku ľudstva: Kristov hrob. Áno, ale hrob je už prázdny! Vyšiel z neho živý, vstal z mŕtvych a tam sa už nikdy nevráti.

Čo sa týka Kalvárie v Gaze, aj v súčasnosti je to hotová tragédia: je tu veľmi veľa mŕtvych! Sú tu ranení, chorí, hladujúci, ľudia ponechaní napospas osudu, rukojemníci a väzni, samota a depresia. Len ranná rosa na niekoľkých steblách trávy, kvetov a rastlinách naznačuje, že prišla jar.

Jar je tu. A ani vtedy nedokážeme zakryť slnko rukami. A tváriť sa, že si myslíme, že realita v Gaze je v poriadku. Nie, veci sú zlé, veľmi zlé! Ale ani my, ako veriaci v Zmŕtvychvstalého Pána, nemôžeme zakryť to druhé slnko, ktorým je Ježiš Kristus, ktorý vstal z mŕtvych.

V Gaze aj vďaka veľkonočným oslavám vieme, že tu Kristus vstal z mŕtvych. A dnes ho prijala väčšina našich bratov vo viere vo svätom prijímaní. Veríme však aj tomu, že milosťou svojho príchodu napĺňa a osvecuje každú spravodlivú dušu.

Je možné, že mnohí ešte nepoznali plán Božej lásky zjavený v Ježišovi Kristovi, Emanuelovi, Božom Synovi a Dávidovom Synovi, Panenský z Panny, ale to neznamená, že by nemohli mať tajomnú účasť na milosti Veľkej noci. Svätý Pavol nás učí, že každý, kto sa narodí bez Zákona, bude súdený bez Zákona. Keďže je to tak, jemu prináleží súdiť a vidieť každého jedného človeka, vrátane každého z nás. Vieme, že On miluje tých, ktorí ho hľadajú úprimným srdcom, a som presvedčený, že väčšina týchto blahoslavených ľudí v týchto krajinách si v hĺbke svojho ducha túto vojnu neželá. Nechcú ju, ba priam ju nenávidia.

Z Gazy, z týchto hrobov, mnohí, naozaj veľmi mnohí, očakávajú deň konečného vzkriesenia.

Ale my, ktorí sme už toľkokrát videli, ako sa celé národy znovuzrodili z popola, môžeme prísť na to, že odtiaľto sa vzkriesenie opäť začne. Žiaľ, môže to trvať ešte nejaký čas. Ale Boh, pretože je Spravodlivý, neopustí tých úbohých ľudí na Kalvárii. Skôr či neskôr príde svetlo novej nádeje, ľudskej, obmedzenej, áno, ale ktorá bude zároveň znamením a príležitosťou pre všetkých, aby v neho verili, čakali ho a milovali ho.

So srdcom plným radosti zo zmŕtvychvstania, hoci v uprostred súžení, vám naša katolícka komunita v Gaze želá radostnú Veľkú noc a ďakuje za všetky vaše modlitby a pomoc.

Gabriel Romanelli, farár v Gaze
Preklad Martin Jarábek( TK KBS, VaticanNews, gr, mj, ml; pz ) 20240331005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]