[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František začal slávenie Veľkonočného trídua v ženskej väznici
P:3, 28. 03. 2024 19:35, ZAHFoto: Vatican Media


Rím 28. marca (VaticanNews) Pápež František začal slávenie tohtoročného Veľkonočného trídua v ženskej väznici Rebibbia v Ríme, kde slávil svätú omšu Večere Pánovej. Riaditeľka rímskeho zariadenia zdôraznila, že je to znamenie nádeje pre väzenkyne aj zamestnancov väznice. Počas svätej omše na pamiatku Pánovej večere umyl nohy 12 väzenkyniam.

Zdroj: VaticanNews 

Plné znenie homílie Svätého Otca

V tejto chvíli večere upútajú našu pozornosť dve udalosti. Ježiš umýva nohy: Ježiš sa pokoruje, Ježiš nám týmto gestom dáva pochopiť to, čo povedal: „Neprišiel som, aby mi slúžili, ale aby som slúžil“. Učí nás ceste služby. Druhou udalosťou – smutnou – je zrada Judáša, ktorý nie je schopný lásky a pritom ho k tejto nepeknej veci vedie túžba po peniazoch, čiže egoizmus. Ježiš však všetko odpúšťa. Ježiš vždy odpúšťa. On len žiada o to, aby sme my prosili o odpustenie.

Raz som počul jednu starenku, múdru starenku, babičku z ľudu... Povedala: „Ježiš sa nikdy neunaví odpúšťať: to my sa unavíme prosiť o odpustenie“. Prosme dnes Pána o milosť, aby sme sa neunavovali. My všetci neustále zažívame malé či veľké zlyhania – každý z nás má svoj vlastný príbeh. Ale Pán na nás vždy čaká s otvorenou náručou a nikdy sa neunaví odpúšťať. Teraz budeme robiť to isté, čo robil Ježiš: umývať nohy. Je to gesto, ktoré upozorňuje na povolanie k službe. Prosme Pána, aby sme všetci rástli v povolaní služby. Ďakujem.

Preklad Martin Jarábek

Pápež František zároveň zaslal videoposolstvo väzňom v Barcelone, v ktorom ich vyzýva k trpezlivosti pri riešení ich problémov, k radostnému začleneniu sa do spoločnosti i k tomu, aby vždy hľadeli na Ježiša, ktorý „riskuje, aby nás zachránil“. „Chcem, aby ste vedeli, že som vám nablízku, že sa za vás modlím, ale chcem, aby ste  vedeli, že máte Niekoho, kto sa obetoval za všetkých, kto sa vystavil riziku namiesto nás.“ Tieto slová venoval pápež František väzňom z Centro Penitenciari Quatre Camins v Barcelone vo videoposolstve, ktoré bolo zaznamenané počas stretnutia s kardinálom Juanom Josém Omellom vo Vatikáne a 25. marca ho zverejnil časopis Catalunya Cristiana.

Pápež vo videu prezrádza, že ho dojalo, keď počul hovoriť väzňov a opakuje, že prechováva osobitnú citlivosť voči ľuďom vo väzení. Od začiatku svojho pontifikátu si totiž na slávenie omše in Coena Domini na Zelený štvrtok vyberá miesta, ktoré sa nachádzajú na tzv. existenčných perifériách, počnúc väzenskými zariadeniami.

Z pápežovho videoposolstva

Pápež František vo videu väzňom ukazuje „krásny kríž“ vyrobený z dreva, na ktorom je vidieť kľačiaceho Ježiša, ktorý má jednu ruku vystretú k Otcovi a druhou drží človeka, ktorého priťahuje bližšie k Bohu. Tento kríž, hovorí pápež, ukazuje, „čo pre nás Pán urobil“, a vyzýva nás, aby sme mu venovali pozornosť:

„Ježiš riskuje, ide nás hľadať a vyvádza nás z nášho problému. Ježiš je ten, ktorý riskuje: držiac sa Otcovej ruky riskuje, aby nás zachránil“, zdôrazňuje rímsky biskup. Zároveň každého povzbudzuje „nebáť sa, byť trpezlivý a ísť vpred, nestratiť horizont“ a „pomaly riešiť svoje problémy a radostne sa začleniť do spoločnosti“. Väzňov uisťuje o svojich modlitbách za nich a žiada ich, aby sa za neho modlili.

Ako informoval španielsky časopis Catalunya Cristiana, kardinál Omella vysvetlil, že mladí ľudia vo väzení sa zúčastnili na duchovnej obnove Effetà, ktoré im umožnilo stretnúť sa s Ježišom a modliť sa. Kardinál tiež povedal, že na neho urobil dojem kríž, ktorý držal pápež: „Aký krásny obraz! Kristus, ktorý vie znášať svoju bolesť, sa načahuje k núdznym, aby ich priviedol k Otcovi!“

Sebastián Sansón Ferrari, Zuzana Klimanová – VaticanNews( TK KBS, VaticanNews, mj, ssf, zk, ml; pz ) 20240328020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]