Trnava 27. marca (TK KBS) Cez veľkonočné sviatky, ktoré sa v trnavskej Katedrále sv. Jána Krstiteľa už tradične slávia za prítomnosti arcibiskupa – pastiera veriacich celej Trnavskej arcidiecézy, budeme opäť prežívať utrpenie, smrť a zmŕtvychvstanie Spasiteľa ľudstva Ježiša Krista. K čo najlepšiemu duchovnému prežitiu nadchádzajúcich sviatkov vám prinášame stručný prehľad veľkonočných bohoslužieb v srdci Trnavskej arcidiecézy – Katedrále sv. Jána Krstiteľa.
Štvrtok Svätého týždňa (Zelený štvrtok) 28. marca 2024:
– 9:30 Missa chrismatis.
Počas nej si kňazi obnovia kňazské sľuby a posvätia sa sväté oleje, ktoré budú v nasledujúcom roku používané pri vysluhovaní sviatostí v jednotlivých farnostiach arcidiecézy. Hlavným celebrantom slávnostnej svätej omše bude Mons. Ján Orosch, trnavský arcibiskup. Počas tejto svätej omše si zároveň arcibiskup Orosch pripomenie 20. výročie menovania za biskupa. Za za titulárneho biskupa seminského ho menoval dnes už svätý Ján PavolII 2. apríla 2004. Za biskupa menovaný spolu so súčasným bratislavským arcibiskupom metropolitom Mons. Stanislavom Zvolenským.
– 17:30 Svätá omša na pamiatku Pánovej večere. Celebruje Mons. Ján Orosch, trnavský arcibiskup.
Po svätej omši bude katedrála otvorená až do 20:00 k modlitbe, ktorá je účasťou na utrpení Krista v Getsemanskej záhrade.
Piatok utrpenia Pána (Veľký piatok) 29. marca 2024:
– 15:00 Slávenie Pánovho utrpenia a smrti. Bude im predsedať arcibiskup Mons. Ján Orosch. Po slávení Pánovho utrpenia a smrti bude vyložená Najsvätejšia oltárna sviatosť v Kaplnke Božieho hrobu až do 20:00.
Svätá sobota (Biela sobota) 30. marca 2024:
– Ráno od 8:00 bude vyložená Najsvätejšia oltárna sviatosť v Kaplnke Božieho hrobu a veriaci sa spoločne s trnavským arcibiskupom a kňazmi pomodlia posvätné čítanie a ranné chvály z Liturgie hodín. Potom bude možnosť osobnej adorácie pri Kristovom hrobe až do 18:00.
Slávenie obradov Veľkonočnej vigílie sa vzhľadom na Horu competens začne o 18:30. Obrady vedie trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch.
Veľkonočná nedeľa Pánovho zmŕtvychvstania 31. marca 2024:
Na Veľkonočnú nedeľu budú sväté omše ako v tento deň zvyčajne bývajú počas celého roka; prvá o 9:30. Bude ju celebrovať Mons. Peter Šimko, generálny vikár Trnavskej arcidiecézy. Druhá - pontifikálna svätá omša sa začne o 11:30 a bude ju celebrovať Mons. Ján Orosch, trnavský arcibiskup.
Pondelok vo Veľkonočnej oktáve (Veľkonočný pondelok) 1. apríla 2024:
Na Veľkonočný pondelok budú sväté omše ako v nedeľu; prvá o 9:30 a druhá bude o 11:30. Hlavným celebrantom prvej svätej omše bude honorárny kanonik Ján Vido, vicerektor katedrálneho chrámu. Druhú svätú omšu bude celebrovať trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch.
Veľká noc je najstarším a najvýznamnejším sviatkom kresťanského cirkevného roka, počas ktorého si kresťania pripomínajú umučenie, smrť a vzkriesenie Ježiša Krista. Veľká noc nadväzuje na židovské veľkonočné sviatky - paschu, ktoré sa slávili odo dňa 14. do dňa 21. v mesiaci nisan (náš marec až apríl) na pamiatku oslobodenia vyvoleného Izraelského národa z egyptského otroctva.
Vo Svätom týždni Rímskokatolícka cirkev slávi tajomstvá spásy, ktoré uskutočnil Ježiš Kristus v posledných dňoch svojho života. Svätý týždeň sa začína Palmovou nedeľou (Kvetnou nedeľou), čiže Nedeľou utrpenia Pána, v ktorej sa spája predzvesť kráľovského triumfu Krista so zvesťou o jeho umučení. Večernou omšou na pamiatku Pánovej večere sa začína Veľkonočné trojdnie, ktoré pokračuje cez Piatok utrpenia a smrti Pána a cez Svätú sobotu (Bielu sobotu), vrcholí Veľkonočnou vigíliou a uzatvára sa vešperami Veľkonočnej nedele Pánovho zmŕtvychvstania. Obrady Svätého týždňa, ktorých začiatky siahajú 4. storočia, prešli v nasledujúcich storočiach mnohými zmenami. Naposledy boli zjednodušené a liturgicky prispôsobené súčasným požiadavkám v r. 1951 a 1969.