[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 04. 2024   Meniny má Ervín      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vďaka projektu Adopcia na diaľku® začali pomáhať už aj deťom v Tanzánii
P:3, 27. 03. 2024 10:40, ZAHFoto: Archív SKCH


Tanzánia 27. marca (TK KBS) V tejto krajine spolunažívajú v mieri ľudia rôznych vierovyznaní, problémom je však chudoba, nedostatok jedla a pitnej vody. Deti chodia do školy peši niekoľko kilometrov a ich rodičia nemajú prostriedky na školské pomôcky či učebnice. Veľmi sa však chcú učiť a zmeniť svoj život k lepšiemu. Projekt Slovenskej katolíckej charity Adopcia na diaľku® vstupuje do spolupráce s partnerom Občianske združenie Misie a kňazmi pôsobiacimi v tanzánskom Bulige a Sukamahele.

Tanzánia je jednou z najchudobnejších krajín sveta. Ľudia sa tu živia zväčša poľnohospodárstvom, pričom pôdu obrábajú ručne, chýba im technika a stroje. Často jedia len jedno jedlo raz za pár dní. V tejto katolíckej krajine zasvätenej Panne Márii žijú v mieri kresťania, moslimovia i vyznávači tradičných náboženstiev. Rodina je pre nich dôležitá a svoje deti považujú za veľký dar. Žijú naozaj skromne a jednoducho, väčšina ľudí si tu nedokáže zabezpečiť ani základné životné potreby, akými sú jedlo, voda, lieky, oblečenie či strecha nad hlavou.

Aj keď vzdelanie na základných školách je povinné a bezplatné, často nastáva situácia, že deti v škole nie sú, lebo si nemôžu dovoliť kúpiť školskú uniformu, zošity, písacie potreby, učebnice a tiež stravu. Viac ako pätina detí v Tanzánii preto neukončí primárne vzdelávanie. Komplikáciou sú aj niekoľkokilometrové vzdialenosti, ktoré deti musia prekonávať peši na ceste do školy, nehovoriac o problémoch so zdravím. Aj z týchto dôvodov sa mnohé rodiny rozhodnú neposielať svoje deti do školy a radšej ich nechajú pracovať doma na poli. Deti z projektu žijú v najmenej rozvinutých častiach Tanzánie. Pochádzajú z najchudobnejších rodín, ktoré sú tu mnohodetné. Všetky deti túžia po vzdelaní, žiaľ, kvôli obmedzeným prostriedkom sa môže toto želanie splniť len niektorým z nich.

Postavili školy, kostoly aj studne

Do spolupráce v Tanzánii vstupuje charita s partnerom Občianske združeine Misie. Založili ho kňazi Benjamín Kosnáč, Pavol Gajdoš a Filip Macák. Spolu s Ľudovítom Gábrišom sa pomoci v tejto krajine venujú dlhodobo, predovšetkým v oblasti Kahamskej diecézy, kde niekoľko rokov realizujú svoju pomoc a podarilo sa im tam postaviť školy, kostoly a studne.

O svojom rozhodnutí zapojiť sa do projektu Adopcia na diaľku®, napísali: „Po skúsenostiach s pomocou v Kahame nám bolo jasné, že investovať do vzdelania znamená investovať do budúcnosti ľudí a ich krajiny. Rozmýšľali sme a hľadali model pomoci, ktorá má dlhodobú perspektívu a taktiež efektivitu. Nakoniec sme usúdili, že najlepšia pomoc bude podpora detí, a to hlavne formou vzdelávania, ale aj vytvorenia dôstojnejších podmienok pre život. Oslovili sme Slovenskú Katolícku Charitu (SKCH) a požiadali ju o pomoc vediac, že má viac ako dvadsaťpäťročné skúsenosti s týmto formátom pomoci cez projekt Adopcia na diaľku®. Tento projekt umožňuje novej generácii získať vzdelanie, vďaka ktorému majú deti viac šancí osvojiť si remeslo či dosiahnuť vyššie vzdelanie, a tým prispieva k pozdvihnutiu nielen svojej vlastnej životnej úrovne, ale aj komunity a celej krajiny. Výsledky Adopcie na diaľku® z mimo afrických ako aj afrických krajín ukazujú, akým požehnaním SKCH pre tieto krajiny je.“

Zdroj: Slovenská katolícka charita( TK KBS, skch, ml; pz ) 20240327021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]