[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 04. 2024   Meniny má Estera      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zverejnili program aprílovej apoštolskej cesty pápeža Františka do Benátok
P:3, 27. 03. 2024 09:49, ZAHInteriér Baziliky sv. Marka v Benátkach

Foto: Vatican Media


Vatikán 27. marca (VaticanNews) V pondelok 25. marca bol zverejnený program cesty pápeža Františka do Benátok, ktorú uskutoční v nedeľu 28. apríla. Má motto Zostaňte zjednotení v Kristovej láske. Počas šesťhodinového pobytu v „meste na lagúne“ prednesie Svätý Otec tri príhovory a homíliu, v programe má návštevu ženskej väznice na ostrove Giudecca a pozdraví umelcov Bienále. Nedeľnú svätú omšu bude pápež sláviť na Námestí sv. Marka, po ktorej si v jemu zasvätenej Bazilike uctí relikvie tohto patróna mesta.

„Ďakujem Svätému Otcovi za to, že chcel venovať pozornosť Benátsku a severovýchodu Talianska, počnúc naším mestom.“ To sú slová patriarchu Benátok Mons. Francesca Moraglia, ktorý sa teší aj, že oficiálny program pápežovej cesty bol zverejnený práve v deň, ktorý sa považuje za „narodeniny Benátok“, čiže deň založenia v roku 421.

Ako uvádza Tlačové stredisko Svätej stolice, pápež z vatikánskeho heliportu odletí o 6:30 a okolo 8. hodiny pristane na vnútornom nádvorí ženskej väznice v Benátkach na ostrove Giudecca, kde ho čaká privítanie od Mons. Moraglia i delegácie väznice. Stretnutie s väzenkyňami i pracovníkmi väzenskej polície a dobrovoľníkmi sa uskutoční na vnútornom nádvorí Casa di Reclusione. Pápež sa osobne pozdraví s približne 80 väzňami. Potom sa Svätý Otec presunie do väzenskej kaplnky, Kostola sv. Magdalény, kde sa stretne s kard. José Tolentinom de Mendonçom, prefektom Dikastéria pre kultúru a vzdelávanie a kurátorom pavilónu Svätej stolice na Bienále umenia v Benátkach. Kard. De Mendonça bude sprevádzať umelcov zúčastňujúcich sa na výstave a i pri tejto príležitosti pápež prednesie príhovor.

O 9:30 sa Petrov nástupca dostane motorovým člnom z ostrova Giudecca na námestie pred Baziliku Santa Maria della Salute, kde má naplánované stretnutie s mladými z  regiónu Benátska. Je to významné miesto pre mladých, pretože práve tam sa každoročne 21. novembra koná ich púť a modlitba pred ikonou Panny Márie známej ako „Mesopanditissa“ (Nositeľka pokoja). Pápež František sa im prihovorí a potom v sprievode delegácie mladých prejde po pontónovom moste spájajúcom námestie svätého Marka. Návštevu pápeža v lagúnovom meste uzavrie svätá omša o 11. hodine na Námestí sv. Marka, po ktorej bude nasledovať poludňajšia modlitba Regina Caeli. Počíta sa s približne 7500 miestami na sedenie a ďalšími asi 1 500 na státie, pričom veriaci si môžu bezplatne rezervovať vstupenky prostredníctvom farností. Na záver slávnosti pápež vstúpi do Baziliky sv. Marka, aby si uctil jeho relikvie za tónov benátskej piesne „Ave Maris Stella“. Potom sa na palube hliadkového člna dostane na heliport námornej Školy F. Morosini na ostrove Svätej Heleny, kde sa rozlúči s civilnými a cirkevnými autoritami. Odlet je naplánovaný na 13. hodinu a pristátie o 14:30 na heliporte vo Vatikáne.

Článok Alvisa Sperandia spracovala Miroslava Holubíková( TK KBS, VaticanNews, as, mh, ml; pz ) 20240327017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]