[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 04. 2024   Meniny má Slavomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Tretiu nedeľu vo Veľkonočnom období bude vo Varšave pochod za život
P:3, 26. 03. 2024 11:18, ZAHFoto: Vatican Media


Varšava 26. marca (VaticanNews) Bude to demonštrácia za život a rodinu, ale aj za slobodu a nezávislosť, oznámili organizátori Národného pochodu za život v Poľsku. Začne sa 14. apríla o 12:30 na Zámockom námestí vo Varšave. Hlavným heslom podujatia je Nech žije Poľsko. Hovorkyňa pochodu Lidia Sankowska-Grabczuková priznáva, že pôjde aj o reakciu na iniciatívy zasahujúce do ochrany života nenarodených detí. Organizátori Národného pochodu za život v tejto súvislosti pripomínajú, že právo na život od počatia nie je náboženskou záležitosťou, ale prirodzeným ľudským právom zakotveným v poľskej ústave. Potvrdili to aj rozsudky Ústavného súdu z rokov 1997 a 2020.

Pochod vo Varšave sa uskutoční niekoľko dní po tom, ako sa má Sejm zaoberať návrhmi zákonov, ktoré zužujú právnu ochranu života v Poľsku a dokonca zavádzajú tzv. potraty na požiadanie do 12. týždňa tehotenstva. „Nemôžeme hovoriť o zákone o potratoch, pretože nič také ako právo zabíjať ľudí neexistuje. Musíme bojovať za právo na ochranu života. Tento zákon nič neliberalizuje, len ďalej ohrozuje životy počatých detí, ich matiek a celých rodín. Pochod bude reakciou na všetky tieto zákony,“ zdôrazňuje Lidia Sankowska-Grabczuková. Dodáva, že na pochod musia prísť ľudia, ktorí chcú stáť na strane civilizácie života, ktorým je blízke dedičstvo svätého Jána Pavla II. „Je potrebná táto reakcia, nový výron našej spoločnej zodpovednosti. Nemôžeme stáť ľahostajne bokom. Reagujeme na všetky tieto protirodinné, proticivilizačné iniciatívy, ktoré sa dnes prijímajú,“ upozorňuje hovorkyňa Národného pochodu za život.

V roku 2019 sa konal 1. ročník Národného pochodu za život. Je príležitosťou na oslavu Národného dňa za život (štátny sviatok) 24. marca a Dňa posvätnosti života (v Cirkvi) o deň neskôr. Publicista portálu afirmacja.info pripomína, že na 14. apríla pripadá aj sviatok Krstu Poľska. „Prejavíme vďačnosť a zodpovednosť za toto dedičstvo, za súčasnosť a budúcnosť kresťanského Poľska, ktoré je už viac ako tisíc rokov naším domovom a životom,“ poznamenáva Lidia Sankowska-Grabczuková. Čestnú záštitu nad Národným pochodom za život prevzala Konferencia biskupov Poľska. V rozhovore pre Vatikánsky rozhlas zdôrazňuje, že podpora Cirkvi je pre takéto iniciatívy nevyhnutná, hoci ochrana života je základným právom nezávislým od viery. Organizátormi Národného pochodu za život sú Nadácia svätého Benedikta, Koalícia za život a rodinu a viac ako 30 partnerských organizácií.

Karol Darmoros – Varšava( TK KBS, VaticanNews, pl, ml; pz ) 20240326025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]