[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 04. 2024   Meniny má Estera      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Judák na Kvetnú nedeľu mladým a veriacim: Pán nás potrebuje
P:3, 25. 03. 2024 13:43, DOMFoto: ČaV, Tomáš Fečo


Nitra 25. marca (TK KBS) Na Kvetnú nedeľu 24. marca 2024 v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma na Nitrianskom hrade slávnostnou pontifikálnou svätou omšou vyvrcholilo aj diecézne stretnutie mládeže, ktoré sa v Nitre konalo uplynulý víkend na Gymnáziu sv. Cyrila a Metoda v Nitre a súčasne sa tým po období 40 dňového pôstu a pokánia začalo aj slávenie Svätého týždňa a Veľkonočných sviatkov.

Hlavným celebrantom liturgickej slávnosti bol nitriansky biskup Mons. Viliam Judák, ktorý v jej úvode po prvýkrát pri soche sv. Jána Pavla II. pápeža požehnal zelené ratolesti a bahniatka, a veľký zástup veriacich zložený z účastníkov stretnutia mládeže a veriacich z Nitry a blízkeho okolia s ratolesťami a bahniatkami v rukách v slávnostnom sprievode následne vstúpil do katedrálneho chrámu.

Aj pri speve pašií si prítomní pripomenuli udalosti slávnostného vstupu Ježiša Krista do Jeruzalema pred jeho umučením, čo bolo aj témou homílie biskupa Viliama, ktorý v nej uvažoval nad historickými udalosťami spred viac ako 2000 rokov, ale aj nad ich významom a zmyslom v rámci dejín spásy.

Upriamil pritom pozornosť prítomných najmä na postavu osliatka, na ktorom vstúpil Ježiš Kristus do Jeruzalema, ktoré bolo paradoxne symbolom tých malých a najposlednejších ľudí, symbolom hlúpeho zvieraťa, ale napriek tomu ho označil za toho, ktorého Ježiš potrebuje. Najmä mládeži preto adresoval myšlienku, že treba byť niekedy akoby bláznom pre Krista.

Ako povedal: „Dôverujme Ježišovi, milujme ho, aj vtedy keď ho svet prijíma, ale aj vtedy, keď ho zavrhuje. On všetko čo prišlo, prežil tak, že ostal silný, ostal sám sebou a ešte aj svojim mučiteľom to vrátil vo forme odpustenia a lásky. Keď sa chceme Ježišovi podobať, dôverujme mu, nasmerujme svoj pohľad na neho tam kde sme, a takí, akí práve sme. Dajme si po tieto dni do svojho programu hlbší pohľad na Krista, na jeho kríž. My ktorí sa hlásime k týmto hodnotám, usilujme sa ich zachovať, lebo nám ponúkajú tajomstvá nášho vykúpenia, nech by už nálady v spoločnosti boli akékoľvek. A spomeňme si aj na oslíka, lebo je to aj pre nás príležitosť konať pokorne ako on túto vznešenú službu v dnešnom svete, aby sme v tomto duchu priniesli Ježiša a jeho hodnoty všade tam, kam sa vrátime, kam  nás privedú povinnosti. Pán nás potrebuje! Prajem vám veľa odvahy a Božej pomoci v tomto šľachetnom poslaní.“

Týmito slovami uzavrel biskup Viliam svoju homíliu počas slávenia Kvetnej nedele na úvod Svätého týždňa a záver diecézneho stretnutia mládeže, ktoré sa v dňoch 23. – 24. marca 2024 konalo na Gymnáziu sv. Cyrila a Metoda v Nitre na tému: „Požehnaný Sediaci na mláďati oslice“.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu, ml; pz ) 20240325046   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]