[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 04. 2024   Meniny má Ervín      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V tichu dali výraz ľudskosti. Markowa si pripomenula rodinu Ulmovcov
P:3, 25. 03. 2024 11:40, ZAHFoto: Vatican Media


Poľsko 25. marca (VaticanNews) Zomreli pred 80 rokmi, dnes si ich pripomínajú inštitúcie poľského štátu a Katolíckej cirkvi. V Markowej na Podkarpatsku si pripomenuli pamiatku blahoslavenej rodiny Ulmovcov, ktorú pred 80 rokmi spolu s ukrývanými Židmi zavraždili nemeckí žandári. „V tichosti dali výraz svojej ľudskosti, koľkí z nás by sa dnes odvážili riskovať vlastný život a život svojej rodiny, aby zachránili iného človeka,“ povedal prezident Andrzej Duda, ktorý sa zúčastnil na slávnosti.

Prezident poďakoval pápežovi Františkovi za dar minuloročného blahorečenia rodiny Ulmovcov. Ako poznamenal, vďaka pápežovmu rozhodnutiu sa o príbehu Ulmovcov dozvedel celý svet. „Práve Ulmovci poskytli pomoc svojim židovským susedom, rodine Goldmanovcov a ich príbuzným – za túto pomoc boli nemilosrdne zavraždení. Všetci spolu,“ zdôraznil Andrzej Duda. Prezident sa zmienil aj o kritike hrdinského postoja Poliakov, ktorí zachraňovali Židov. „Nech si všetci tí, ktorí si dnes dovoľujú hodnotiť tie časy a ktorí si dovoľujú povedať akékoľvek slovo proti vtedajším Poliakom, proti holokaustu, uvedomia a vezmú do úvahy aj ten aspekt, že tí, ktorí pomáhali, riskovali svoje životy. Koľkí z nich by vedeli takéto riziko na seba vziať?“ Pripomenul, že napriek zločinu z 24. marca 1944 prežilo vojnu v Markowej 21 Židov, ktorých ukrývali iné poľské rodiny.

Ulmovci vo svojom dome niekoľko mesiacov ukrývali osem Židov z rodín Goldmanovcov, Grünfeldovcov a Didnerovcov. Prezident Duda zdôraznil, že až milión Poliakov sa zapojilo do rôznych foriem pomoci svojim židovským spoluobčanom. „Prinášali im pomoc, aby (...) zachovali a zachránili ľudský život, aby láska, sloboda a vzájomná ľudská solidarita boli silnejšie ako zlo, ako zločinecké ideológie a tiež ako strach a smrť,“ zdôraznil.

Brutálna vražda početnej rodiny Ulmovcov a Židov, ktorých ukrývali, šokovala obyvateľov Markovej a mnohých príbuzných Ulmovcov. „Toto máme stále pred očami,“ povedal Roman Kluz, ktorý sa zúčastnil na obradoch. Je bratrancom detí Józefa a Wiktorie a rovesníkom ich najstaršej dcéry. „So Stasiou sme spolu chodili do prvej triedy základnej školy. Vždy som tam chodil a oni prichádzali – boli to predsa moja teta a strýko. Teraz už všetci vedia, čo sa tu stalo, a je tu táto spomienka,“ povedal 88-ročný Roman Kluz.

Prezident Andrzej Duda udelil štátne vyznamenania 21 osobám za ich prínos k pestovaniu pamiatky na Poliakov zachraňujúcich Židov. Komandérsky kríž Rádu za zásluhy Poľskej republiky bol udelený kardinálovi Marcelovi Semerovi. Prefekt Dikastéria pre kauzy svätých sa vrátil do Markowej po tom, ako 10. septembra 2023 predsedal beatifikácii rodiny Ulmovcov.

V nedeľnej homílii pripomenul stále aktuálne evanjeliové posolstvo života samaritánov z Markowej. Zdôraznil, že blahoslavená rodina Ulmovcov ukázala silu lásky, ktorá je oveľa väčšia ako sila smrti. „Ukazujú nám, že láska prežívaná podľa miery ukrižovaného Krista, pravého Samaritána ľudstva, je revolúciou väčšou ako akákoľvek ideológia. Na príhovor blahoslaveného Jozefa, Viktórie a ich siedmich detí zverme svoje rodiny, aby boli školou viery a miestom cvičenia a rastu v pravej láske. Modlime sa za mier a všeobecné bratstvo medzi ľuďmi a národmi,“ vyzval prefekt Dikastéria pre kauzy svätých.

Ďalšou symbolickou poctou blahoslavenej rodine Ulmovcov bol ranný obrad pomenovania letiska Rzeszów-Jasionka ich menom. To je už viac ako dva roky hlavným uzlom medzinárodnej humanitárnej a vojenskej pomoci Ukrajine, ktorá odráža ruskú agresiu. Je tiež miestom mnohých diplomatických stretnutí, keďže svetoví lídri cestujúci na Ukrajinu zvyčajne prilietajú na letisko Rzeszów.( TK KBS, VaticanNews, pl, ml; pz ) 20240325036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]