[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 04. 2024   Meniny má Estera      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Katolícka nemocnica v srdci Kamerunu: hlavným problémom sú šamani
P:3, 25. 03. 2024 11:27, ZAHFoto: Unsplash


Kamerun 25. marca (VaticanNews) Nemocnica v Ngaoundale funguje v Kamerune už osem rokov. Prevádzkujú ju rehoľníčky z Kongregácie Milosrdných sestier svätej Johanky z Thouret. Poskytuje zdravotnú starostlivosť obyvateľom, ktorí trpia maláriou, podvýživou a tuberkulózou.

„Skutočná chudoba v tejto krajine je často spôsobená najmä nevedomosťou rodičov,“ Vatikánskemu rozhlasu hovorí riaditeľka nemocnice sestra Christine Richardová. Vysvetľuje, že v Kamerune aj dnes ľudia umierajú, pretože sa stále častejšie utiekajú k šamanom ako k lekárom. Nemocnica je poslednou možnosťou. Mnohokrát je však už neskoro na účinnú liečbu, nehovoriac o tom, že chorí nemajú peniaze na liečbu, pretože všetko minuli na šamanov.

Nemocnica, ktorá bola otvorená v roku 2016, je referenčným bodom pre približne 95 000 ľudí bez ohľadu na rasu, etnickú príslušnosť alebo náboženstvo. Potenciál centra sa však využíva len na 33 percent, a to práve kvôli samozvaným liečiteľom. Hlavnými chorobami sú tuberkulóza, malária a podvýživa.

„Prichádzajú sem deti s opuchmi, ktoré sú znakom nedostatočného príjmu bielkovín,“ spôsobeného veľkou chudobou, ktorej čelia rodiny v tejto časti sveta. Niekedy je dôvodom drámy batoliat polygamia, ktorá nie je v tomto regióne neobvyklá, keďže obyvateľstvo je prevažne moslimské. „Ak medzi manželkami nie je porozumenie alebo ak manžel uprednostňuje jednu pred druhou,“ vysvetľuje. 

„Ekonomické zdroje nie sú spravodlivo rozdelené a často trpia malé deti Kvôli náboženským rozdielom musela byť v nemocnici otvorená aj kuchyňa, kde ženy samy pripravujú jedlo pre svojich príbuzných. Je to preto, lebo moslimovia neprijímajú jedlo, ktoré si sami nepripravili,“ dodáva sestra Christine.( TK KBS, VaticanNews, pl, ml; pz ) 20240325035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]