[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 04. 2024   Meniny má Estera      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Nuzik s obeťami zneužívania: Hlas obetí je pre mňa dôležitý
P:3, 25. 03. 2024 09:02, ZAHFoto: Unsplash


Kroměříž 25. marca (TS ČBK) Modlitba, spoločná diskusia a individuálne rozhovory tvorili obsah stretnutia, počas ktorého sa arcibiskup Josef Nuzik v deň púte k Panne Márii Bolestnej, v piatok 22. marca 2024, stretol v Kroměříži s obeťami zneužívania v Cirkvi a okrem iného sa im ospravedlnil za bolesť, ktorú prežili.

Stretnutie sa začalo adoráciou v kaplnke Kostola svätej Margarety, počas ktorej zazneli slová krížovej cesty, ktorú pripravila obeť zneužívania. „Pri stretnutí so ženami si chcel, aby pochopili, nad čím naozaj musia plakať, a ja chcem, aby biskupi a kňazi pochopili, že obete majú právo cítiť hnev a neistotu, že aj skvelý kňaz môže byť zneužívateľom a jeho skvelá povesť bráni obetiam nahlásiť jeho činy. Ty si sa cítil opustený svojím otcom na kríži a ja som sa tiež cítila opustená tebou a zdalo sa mi, že len tvoj kňaz má pre teba hodnotu a ja som len jeho bezcenná hračka,“ nieslo sa kaplnkou.

Arcibiskup Nuzik počas svätej omše pripomenul, že cieľom stretnutia je modlitba za situácie, v ktorých došlo k sexuálnemu zneužívaniu alebo zneužitiu moci, najmä v Cirkvi.

„Stojíme pod krížom ako Mária a ukazujeme Ježišovi Kristovi svoju bolesť. Nie je to prázdne gesto a nechceme tým ani povedať, že nič viac už nemusíme robiť. Je to priznanie, že na všetko nestačíme, a prosba, aby to pochopili tí, ktorí túto bolesť spôsobili,“ uviedol v príhovore a s odkazom na slová prvého čítania dodal: „Svätý Pavol sa pýta, kto by nás mohol odlúčiť od Kristovej lásky, a odpovedá, že vôbec nič a nikto. Bolesť zo zneužívania vedie človeka k osamelosti, a preto sa chceme modliť, aby nikoho neoddelila od Kristovej lásky a od bratov a sestier.“ Na záver bohoslužby sa potom v mene Cirkvi ospravedlnil všetkým obetiam a povzbudil všetkých, ktorí zažili zneužívanie, aby boli odvážni a otvorene o tom hovorili.

Približne desať ľudí – nielen z Olomouckej arcidiecézy, ale aj zo vzdialenejších miest – prijalo pozvanie na večerné stretnutie vo farnosti sv. Prítomný bol aj zástupca združenia Niekto vám uverí, ktorý predstavil činnosť tohto združenia a jeho pomoc obetiam zneužívania v Cirkvi. Na rozdiel od predchádzajúceho stretnutia, ktoré sa uskutočnilo v polovici septembra minulého roka na Velehrade, boli prítomní aj zástupcovia interdiecézneho súdu v Olomouci, ktorý sa zaoberá prípadmi zneužívania. Tí prítomným v krátkosti predstavili vývoj v tejto oblasti.

„Diskutujúci sa pýtali na informovanosť v prebiehajúcich prípadoch a žiadali, aby sa so závermi prípadov, ktoré sú živé, vždy oboznamovali dotknuté farnosti, a tiež, aby ten, kto žiadosť o prešetrenie dáva, bol priebežne informovaný o vývoji prípadu,“ zhrnul arcibiskup Nuzík a dodal: „Stretnutie tak bolo obojstranne prínosné, pretože ja som mohol so svojimi spolupracovníkmi objasniť, ako tieto procesy prebiehajú, a naopak sme si mohli vypočuť, čo by sme podľa tých, ktorí sa so zneužívaním stretli, zlepšiť.“

Po približne hodinovej skupinovej diskusii mohli účastníci využiť aj ponuku individuálnych rozhovorov s arcibiskupom a zástupcami cirkevného súdu. Ešte predtým arcibiskup Nuzik zdôraznil, že ďalšie takéto stretnutie sa uskutoční opäť v septembri na Velehrade a že okrem toho zostáva k dispozícii každému, kto by s ním chcel o týchto otázkach hovoriť. „Každý, kto sa nechce alebo nemôže zúčastniť na modlitbových stretnutiach, má možnosť dohodnúť si so mnou stretnutie na arcibiskupskom úrade. Rád si ho vypočujem, pretože hlas obetí je pre mňa dôležitý.“( TK KBS, ts cbk, ml; pz ) 20240325023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]