[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 04. 2024   Meniny má Slavomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Viera v dnešnom svete je hlavnou témou nového vydania časopisu Ekklesía
P:3, 21. 03. 2024 13:37, DOMFoto: Archív Nové mesto


Bratislava 21. marca (TK KBS) Ako dnes hovoriť o Bohu, ktorého ľudia nevnímajú? Sme v období „noci“ Boha? Ako čeliť búrkam dnešných čias? Týmto základným otázkam sa venuje prvé tohtoročné číslo časopisu Ekklesía.

„K Bohu vedie toľko ciest, koľko je na zemi ľudí,“ napísal francúzsky katolícky filozof Maritain v jednej zo svojich kníh o hľadaní Boha. To, čo platí pre jednotlivé osoby, platí aj pre ľudské dejiny. Každá doba má svoj vlastný spôsob chápania Boha s dôrazmi, krízami a hľadaním nových odpovedí, ktoré viac vyhovujú daným časom. Aké sú charakteristiky našich čias, ktoré spôsobujú, že niektoré obrazy Boha sa javia zastarané? A aké aspekty, aj tie doteraz nerozvinuté, môžu dnes prispieť k tomu, aby sa oplatilo veriť v kresťanského Boha?

Odborníci z rôznych krajín sveta sa snažia analyzovať dnešnú situáciu z hľadiska teológie, sociológie a pastorácie. Pýtajú sa, či je možné hovoriť o Bohu v spoločnosti, v ktorej sa zdá, že Boh sa stal do istej miery „cudzím“, a javí sa tak nielen z vonkajších dôvodov, ale aj pre samotné sebauvedomenie si ľudí, najmä v západnom svete? Predkladajú výzvy a príležitosti pre vieru aj z pohľadu krajín strednej a východnej Európy, Ázie a Afriky. Vo výbere ich najlepších článkov sa môžete v novom vydaní časopisu Ekklesía inšpirovať, ako dnes interpretovať, vysvetliť a žiť jednotu s Bohom uprostred „noci“, ktorá vyvoláva dojem jeho neprítomnosti.

Na ďalších stranách časopisu si môžete prečítať zaujímavé informácie z nedávneho synodálneho stretnutia v Nimnici. Podnetné skúsenosti z nasadenia sa v synodálnom štýle, viaceré príspevky ekumenického charakteru a zaujímavé svedectvá vás presvedčia o snahe veriacich o vzájomný dialóg. Záverom sa môžete povzbudiť článkom s pútavým názvom Proroctvo pre budúcnosť Cirkvi.

Spolu s novým číslom časopisu Ekkelsía, ktoré si záujemcovia môžu zadarmo stiahnuť TU, Vydavateľstvo Nové mesto na svojom portáli nm.sk spúšťa aj podstránku venovanú tomuto časopisu. Záujemcovia si na nej môžu prečítať a zadarmo stiahnuť v elektronickom formáte všetky doterajšie vydania a šíriť ich vo svojom okolí v duchu kultúry jednoty a snahy o dialóg.

Časopis Ekklesía je určený kňazom, diakonom, seminaristom, zasväteným osobám a všetkým laikom aktívne zapojeným do života a misie Cirkvi. Vhodný je aj pre farské a rôzne kresťanské spoločenstvá. Všetkým záujemcom o cestu Cirkvi v dnešnej spoločnosti, poslúži ako zdroj inšpirácie, formácie či pomôcka pri pastoračnom pôsobení.

TK KBS informovala Júlia Kubicová( TK KBS, jku, ml; pz ) 20240321034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]