[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 04. 2024   Meniny má Estera      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kanonici v Santa Maria Maggiore sa budú venovať iba duchovným veciam
P:3, 21. 03. 2024 13:21, ZAHVatikán 21. marca (VaticanNews) Pápež František schválil chirografom z 19. marca 2024 nový štatút a predpisy pre kapitulu pápežskej baziliky Santa Maria Maggiore. Toto rozhodnutie prichádza po období nútenej správy, ktorá mala za cieľ reorganizovať život kapituly a baziliky pre dobro Božieho ľudu.

Nový štatút a predpisy „oslobodzujú kanonikov od všetkých ekonomických a administratívnych povinností, aby sa mohli plne venovať duchovnému a pastoračnému sprevádzaniu pútnikov z celého sveta“.

Pápež František zveril arcibiskupovi Rolandovi Makrickasovi, koadjútorovi arcikňazovi baziliky, všetky potrebné právomoci na moderovanie a uplatňovanie nových predpisov a na riadenie kapituly. Mons. Makrickas bude aj naďalej zastupovať kapitulu a do nástupu správnej rady bude mať právomoc vykonávať úkony riadnej a mimoriadnej správy.

Nové ustanovenia nadobúdli platnosť po uverejnení v L'Osservatore Romano a následne boli vložené do Acta Apostolicae Sedis.

Kapitula pápežskej baziliky Santa Maria Maggiore už niekoľko storočí stráži uctievanú podobizeň ikony Salus Populi Romani a slávnu relikviu jasličiek. V roku 2021 pápež František poveril mimoriadneho komisára reorganizáciou života kapituly a baziliky. Nový štatút a predpisy sú inšpirované apoštolskou konštitúciou Praedicate Evangelium.

Toto rozhodnutie pápeža Františka je dôležitým krokom k posilneniu duchovného a pastoračného poslania kapituly a baziliky Santa Maria Maggiore. Nové ustanovenia umožnia kanonikom, aby sa plne venovali sprevádzaniu pútnikov z celého sveta, ktorí navštevujú túto významnú mariánsku svätyňu.

Martin Jarábek – VaticanNews( TK KBS, VaticanNews, mj, ml; pz ) 20240321032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]