[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 04. 2024   Meniny má Estera      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Socha svätého Jozefa z kaplnky Benedikta XVI. putovala do jednej z bazilík
P:3, 21. 03. 2024 07:20, ZAHBenedikt XVI.

Foto: Peter Zimen


Rím 21. marca (VaticanNews) Socha svätého Jozefa, ktorá sprevádzala Benedikta XVI. posledných 10 rokov jeho života, bude odteraz k dispozícii veriacim v rímskej Bazilike delle Fratte (zasvätenej svätému Ondrejovi). Prefekt Dikastéria pre jednotu kresťanov kardinál Kurt Koch predsedal v utorok svätej omši pri príležitosti odovzdania sochy. Zároveň predniesol prednášku o úlohe Panny Márie v učení nemeckého pápeža. Medzitým o význame postavy svätého Jozefa hovoril páter Federico Lombardi, predseda Nadácie Josepha Ratzingera.

Socha svätého Jozefa sa nachádzala v kaplnke kláštora Mater Ecclesiae, kde Benedikt XVI. býval po svojom odstúpení z Petrovej služby. Vďaka úsiliu arcibiskupa Georga Gänsweina a pátra Lombardiho bude odteraz k dispozícii na uctievanie pre širokú verejnosť. Bazilika sa nachádza v centre Ríma, neďaleko námestia Piazza di Spagna. Pri príležitosti slávnosti bola vystavená aj relikvia plášťa svätého Jozefa.

Ako poznamenáva páter Lombardi, postava svätého Jozefa zohrala dôležitú úlohu v pontifikátoch všetkých posledných pápežov. Ján Pavol II. mu venoval exhortáciu Redemptoris Custos a František apoštolský list Patris corde. Benedikt XVI. sa vo svojej trilógii o Ježišovi Nazaretskom obšírne venuje svätému Jozefovi. Bol však pre neho aj krstným patrónom. Preto všetko, čo napísal a povedal o Máriinom ženíchovi, malo veľmi osobný charakter, hoci zároveň bolo teologicky a biblicky podložené, poznamenáva bývalý hovorca Benedikta XVI.

Krzysztof Bronk – VaticanNews( TK KBS, VaticanNews, pl, ml; pz ) 20240321002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]