[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 04. 2024   Meniny má Estera      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež vyzýva na rešpektovanie poľnohospodárov, ktorí sú silou budúcnosti
P:3, 19. 03. 2024 13:49, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 19. marca (VaticanNews) Pápež František poslal posolstvo ôsmej celosvetovej konferencii Svetového vidieckeho fóra, ktorá sa začína dnes 19. marca a potrvá do 21. marca v Baskicku. Ako píše pápež, rodinní poľnohospodári sú kľúčom k tomu, aby sa poľnohospodárske a potravinové systémy stali inkluzívnejšími, odolnejšími a efektívnejšími. Zohrávajú dôležitú úlohu pri napredovaní národov, ale sú neustále postihovaní chudobou a nedostatkom príležitostí.

Pokračujte v odstraňovaní hladu, znižovaní nerovností a starostlivosti o našu planétu a jej ochrane, povzbudzuje pápež a ubezpečuje malých poľnohospodárov a ich rodiny o blízkosti Cirkvi pri príležitosti celosvetovej konferencie Svetového vidieckeho fóra. Ide o podujatie, na ktorom sa stretávajú významní predstavitelia rodinných fariem z piatich kontinentov spolu so zástupcami vlád, medzinárodných inštitúcií, výskumných centier, nadácií, spotrebiteľských organizácií, mladých ľudí a farmárok. Ôsmy ročník konferencie s názvom Rodinné poľnohospodárstvo: udržateľnosť našej planéty sa začína dnes, v utorok 19. marca, a potrvá do 21. marca vo Vitorii-Gasteiz v Baskicku (Španielsko).

Chudoba a nedostatok príležitostí

Pápež František adresoval svoje posolstvo predsedovi Svetového fóra Martínovi Uriarte Zugazabeitimu. Chváli v ňom rodinných farmárov za ich solidaritu pri práci a za úctivý a šetrný spôsob obrábania pôdy. Sú nevyhnutní na to, aby sa agropotravinárske systémy stali inkluzívnejšími, odolnejšími a efektívnejšími, ale, žiaľ, konštatuje pápež, napriek ich vedúcej úlohe v pokroku svojich národov a ich významnému príspevku k celosvetovej produkcii potravín sú stále postihnutí chudobou a nedostatkom príležitostí.

Ľudské, duchovné, sociálne a technické potreby

Pápež František preto vyzýva, aby sa okrem technických požiadaviek venovala pozornosť aj ich ľudským, duchovným a sociálnym potrebám: rodinná farma je okrem výrobného subjektu aj miestom, kam ľudia patria, miestom, kde sa cítia pochopení a cenení pre svoju dôstojnosť, a nielen pre to, čo produkujú, alebo pre výsledky, ktoré dosahujú, píše. Pápež preto zdôrazňuje, že je dôležité posilňovať putá, ktoré spájajú členov farmy, rešpektovať ich náboženské tradície, kultúrne základy a poľnohospodárske postupy.

Úloha žien a mladých ľudí je dôležitá

Pápež vo svojom posolstve poukazuje aj na nezastupiteľnú úlohu ženského génia v tomto kontexte: vidiecke ženy predstavujú určitý kompas pre svoje rodiny, pevnú oporu pre hospodársky pokrok, najmä v rozvojových krajinách, kde nie sú len príjemcami, ale skutočnými hnacími silami pokroku v spoločnostiach, v ktorých žijú. Pápež napokon nezabúda ani na úlohu mladých ľudí v poľnohospodárstve: skutočná revolúcia pre budúcnosť potravín sa začína vzdelávaním a posilňovaním postavenia nových generácií. Dar, ktorý nám mladí ľudia dávajú, je dar inovatívnych riešení starých problémov a odvaha nenechať sa podmieniť krátkozrakým myslením, ktoré sa bráni zmenám, uzatvára pápež František svoje posolstvo konferencii malých poľnohospodárov.( TK KBS, VaticanNews, cz, ml; pz ) 20240319022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]