[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 04. 2024   Meniny má Estera      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vatikán schválil začiatok procesu kanonizácie 13-ročného filipínskeho dievčaťa
P:3, 19. 03. 2024 11:15, ZAHFoto: Wikimedia


Vatikán 19. februára (CNA) Vatikánska tlačová agentúra Fides 16. marca informovala, že Vatikán udelil „nihil obstat“ („nič neprekáža“) na začatie kanonizačného procesu Niñe Ruiz-Abad, ktorá je teraz považovaná za Božiu služobníčku, čo je prvý krok ku kanonizácii. Ak bude filipínske dievča vyhlásené za svätú, bude jednou z najmladších v histórii.

Filipínski biskupi už vyjadrili podporu otvoreniu kauzy v júli 2023, ktorá bude oficiálne otvorená 7. apríla, v Nedeľu Božieho milosrdenstva, v Katedrále svätého Viliama v Laoagu prvým zasadnutím diecézneho tribunálu.

Kto bola Niña Ruiz-Abad?

Niña Ruiz-Abad sa narodila 31. októbra 1979 v Quezon City. Jej rodičia boli právnici a otec zomrel, keď mala len tri roky. Vyrastala v Quezon City na ostrove Luzon spolu so svojou sestrou Mary Anne. Navštevovala školu v Child Study Center na Filipínskej univerzite a neskôr školu Holy Angels Montessori.

Jej matka sa v apríli 1988 presťahovala s dcérami do Sarratu, 300 míľ severne od Quezon City, aby pracovala na ministerstve spravodlivosti. Ruizová-Abadová začala navštevovať strednú školu na Mariano Marcos State University High School v neďalekom Laoag CIty. Mala veľkú úctu k Eucharistii a od mladosti rozdávala vo svojom okolí a v škole ružence, Biblie, modlitebné knižky a sväté karty.

Keď sa páter Pajarillaga v roku 1993 stretol s Ruiz-Abadovou, okamžite si všimol jej veľkú lásku k Eucharistii a modlitbe. „Bola chodiacim svedkom zbožnosti. Vždy bola oblečená v bielom a s ružencom na krku,“ spomínajú tí, ktorí ju poznali. Ruizovej-Abadovej diagnostikovali hypertrofickú kardiomyopatiu vo veku 10 rokov a tri roky žila s touto chorobou s veľkou vierou a nádejou. „Niñin život bol naplnený modlitbou, úctou a dôverným vzťahom s Trojjediným Bohom a Pannou Máriou,“ povedal Mayugba.

Dňa 16. augusta 1993 dievča v škole utrpelo zástavu srdca a okamžite ju previezli do nemocnice, kde zomrela. Pochovali ju na verejnom cintoríne v Sarrate a jej hrob je teraz pútnickým miestom. „Život Niñi Ruiz-Abadovej inšpiruje dnešné deti a mladých ľudí, aby žili život zakorenený v modlitbe. Jej príbeh sa stále dotýka sŕdc mnohých ľudí, pretože je príkladom toho, že s Bohom sa dajú prekonať prekážky,“ uviedla Konferencia biskupov Filipín.

Zdroj: CNA( TK KBS, cna, ml; pz ) 20240319016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]