Vatikán 18. marca (VaticanNews) „Prinášate so sebou dvadsať rokov bohatých na iniciatívy v službe tým posledným, putujete v šľapajach biskupa, ktorý je príkladom misionárskej citlivosti a viery v Prozreteľnosť.“
To sú slová z úvodu pápežovho príhovoru členom Nadácie Mons. Camillo Faresina, ktorých pri príležitosti výročia založenia nadácie prijal vo Vatikáne v sobotu 16. marca. Kvôli pretrvávajúcemu prechladnutiu Svätého Otca, prečítal príhovor jeho spolupracovník.
Ako pripomenul v príhovore pápež, talianska nadácia pôsobí v Taliansku, Brazílii a iných častiach sveta od vzdelávania cez sociálnu pomoc, zdravotnú starostlivosť až po zabezpečenie dôstojných životných podmienok i pracovných príležitostí pre mnohých ľudí. V súvislosti s touto angažovanosťou zdôraznil pápež dve dôležité línie ich činnosti: prácu medzi tými poslednými a spoločnú prácu.
„Po prvé: práca medzi poslednými. Mons. Faresin a jeho bratia boli ľudia zo skromných pomerov. Hodnotu dobročinnosti a misionárskeho zápalu spoznali v prostredí jednoduchej, zbožnej a skromnej rodiny; rodiny, aká je aj mnohá naša. (...) Dokázali s Božou milosťou uchopiť posolstvo a pozvanie do budúcnosti, (...) aby pomáhali posledným, a robili to s neúnavnou láskou, štedrosťou a inteligenciou aj uprostred veľkých ťažkostí.“
Pápež pripomenul, že meno biskupa Camilla je v Jeruzaleme zapísané medzi tými, ktorí sú v „záhrade spravodlivých,“ práve preto, že ešte predtým, ako mohol odísť do Brazílie, uviaznutý v Ríme kvôli druhej svetovej vojne, s láskou a odvahou robil všetko pre pomoc prenasledovaným Židom.
„Tak zanechal veľký príklad, ktorý by sme mali napodobňovať“ – uvádza pápež v texte a dodáva, že tým sa dostávame k druhému bodu, ktorý chce v ich činnosti zdôrazniť, a to je „spolupráca“. Vo svojom príhovore uzatvára:
„Vyzývam vás, aby ste sa vo svojich aktivitách vždy usilovali o súčinnosť medzi sebou a s inými náboženskými a spoločenskými združeniami. (...) Spolupráca je totiž sama osebe ohlasovaním prežívaného evanjelia; a pre vás je okrem inteligentného spôsobu optimalizácie zdrojov aj cestou výchovy k láske a spoločenstvu.“
Miroslava Holubíková – VaticanNews