[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 04. 2024   Meniny má Estera      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Sofii sa konali pohrebné obrady pravoslávneho patriarchu Neofita Sampla
P:3, 18. 03. 2024 10:40, DOMFoto: Wikimedia


Bulharsko 18. marca (E-kai) Pod vedením konštantínopolského patriarchu Bartolomeja sa 16. marca v Sofii konali pohrebné obrady bulharského pravoslávneho patriarchu Neofita Sampla, ktorý zomrel 13. marca vo veku 78 rokov. Na niekoľkohodinovom obrade sa zúčastnili delegácie viacerých miestnych pravoslávnych cirkví a predstavitelia najvyšších orgánov bulharského štátu. Boli medzi nimi prezident Rumen Radev a jeho zástupkyňa Iľjana Jotova, predseda Ľudového zhromaždenia (parlamentu) Rosen Željazkov, premiér Nikolaj Denkov, podpredsedníčka vlády a ministerka zahraničných vecí Marija Gabrielová a ďalší.

Rozlúčka sa začala v patriarchálnom katedrálnom chráme Alexandra Nevského biskupskou liturgiou za zosnulého, ktorej predsedal metropolita varnský Ján a Velikopreslav, podpredseda Svätej synody Bulharskej pravoslávnej cirkvi – Bulharského patriarchátu (BKP-PB) a jej dočasný predseda. Spolu s ním koncelebrovali členovia synody, ďalší biskupi a početní kňazi a chrám zaplnil veľký zástup veriacich. Ešte viac ľudí vzdalo poslednú úctu zosnulému počas posledných dvoch dní, keď stáli v niekoľkohodinových radoch pred koncilom.

Hlavný celebrant v kázni vzdal hold svojmu zosnulému biskupskému bratovi, vyzdvihol jeho zásluhy o Cirkev v Bulharsku a pripomenul si osobné kontakty s ním. Vyjadril bolesť a hlboký zármutok nad odchodom tejto „svetlej osobnosti“ do večnosti a poďakoval Bohu za to, že nás „poctil slávou a radosťou, že sme ho mali medzi sebou ako duchovného vodcu na našej ceste ľudí a kresťanov.“ Poďakoval tiež konštantínopolskému patriarchovi za jeho príchod a účasť na rozlúčke s patriarchom a zdôraznil, že to bol ďalší dôkaz „našej jednoty s Matkou Cirkvou,“ ktorej je patriarchát „prvorodenou dcérou.“

Hlava Svetovej pravoslávnej cirkvi potom predsedala riadnej bohoslužbe za dušu zosnulého za účasti všetkých biskupov Bulharského patriarchátu a pozvaných hostí z iných cirkví. Okrem hlavného celebranta vyslali svojich zástupcov patriarcháty Jeruzalema, Moskvy (Ruská cirkev), Rumunska, Srbska a Gruzínska a cirkvi Cypru, Grécka, Albánska a Severného Macedónska (Ochridské arcibiskupstvo), ako aj Pravoslávna cirkev Ukrajiny (PKU) so svojou hlavou metropolitom Epifanijom. Po obradoch v hlavnej katedrále Sofie a celej krajiny za zvukov pohrebnej hudby a zvonenia zvonov rakvu s ostatkami zosnulého vyniesli von z chrámu. Karavána ťahaná vojenským obrneným transportérom potom prešla hlavnými ulicami mesta, pričom v sprievode kráčali biskupi a duchovní a veľké davy ľudí. Po príchode do metropolitnej katedrály boli patriarchove telesné pozostatky uložené do hrobky vedľa exarchu Jozefa (viedol bulharskú cirkev v rokoch 1877 – 1915, predtým ako v roku 1953 získala štatút patriarchátu). 

Krátené( TK KBS, ekai, ml; pz ) 20240318018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]