Bratislava 18. marca (TK KBS) V zariadení Rodinkovo neďaleko Belušských Slatín sa v dňoch 13. – 14. marca 2024 uskutočnilo celoslovenské stretnutie aktérov v pastorácii rodín. Organizátorom podujatia bola Rada pre rodinu pri Konferencii biskupov Slovenska. Mottom stretnutia boli slová „Ukáž nám, Pane, svoje cesty“ (Porov. Ž 25, 4).
Na stretnutí sa zúčastnilo 110 zástupcov oboch obradov zo všetkých diecéz a eparchií na Slovensku, z toho vyše 40 kňazov, 25 manželských párov, väčšina členov Rady pre rodinu, traja biskupi, jednotlivci a zasvätení a viacerí zástupcovia centier pre rodinu, prorodinných organizácií, diecéznych komisií pre pastoráciu rodín, katechetických úradov i jednotlivých programov.
Na úvod účastníkov privítal duchovný správca Rodinkova Roman Seko, ktorý poznamenal, že kresťanská rodina a manželstvo na tom nikdy neboli lepšie ako v súčasnosti, aj napriek útokom, ktoré na rodiny doliehajú. Na posilnenie manželstva je zamerané značné úsilie Cirkvi.
Po ňom privítal prítomných žilinský biskup Tomáš Galis. Vychádzajúc z motta stretnutia podľa neho Pán ukazuje cestu, aby prítomní vedeli doniesť svetlo do svojich farností. Vo svete sa robí proti rodine veľa zlého, ale ešte viac sa robí dobrého. Aj hŕstka, ktorá je tu, dokáže byť kvasom v domácom prostredí. Prítomných uistil, že sa môžu učiť jedni od druhých, čo funguje v inej diecéze a farnosti, môže fungovať aj v ich vlastnej.
Tajomník Rady pre rodinu predostrel základnú úlohu rady ako poradného orgánu KBS, ktorý pripravuje podklady, usmerňuje činnosť a pastoračné aktivity v oblasti pastorácie rodín. Rovnako osvetlil víziu a ciele stretnutia.
Člen Rady Róbert Neupauer vo svojom príspevku Pastorácia, ktorá evanjelizuje predstavil mnohé impulzy do pastorácie rodín formou zamyslenia otca Luisa Granadosa, z Františkánskej univerzity v Steubenville, Ohio v USA. Vychádzal zo stretnutia Ježiša a Samaritánky. Pastorácia je spätá s vtelením. Ježišova únava a smäd pri studni nie sú fingované, ale reálne. Vidíme skutočnosť vtelenia, Ježiš sa stal ľudsky krehkým, tým, ktorý súcití s našimi slabosťami. Otvoril aj otázku vnímania sviatosti manželstva iba ako „kusu papiera“. Mnohí veriaci dnes vnímajú sviatosti ako zvyk, symbol. Ide o sviatostný emotivizmus. Apoštolská exhortácia pápeža Františka Amoris Laetitia v bode 73 hovorí, že kresťanské manželstvo je znamením, ktoré nielen naznačuje, ako veľmi Kristus miloval svoju Cirkev v zmluve spečatenej na kríži, ale túto lásku sprítomňuje v spoločenstve manželov. Spájajúc sa v jednom tele, predstavujú zasnúbenie Božieho Syna s ľudskou prirodzenosťou. Hoci analógia medzi párom manžel – manželka a Kristus – Cirkev je nedokonalá, pozýva prosiť Pána, aby svoju lásku vlial do ohraničenia manželských vzťahov.
Studňa je symbolom hĺbky ľudskej túžby. Samaritánka túži po živej vode. Je konfrontovaná s pravdou o jej živote. Ježiš oslovil jej túžbu po skutočnej a pravej láske. Milosrdenstvo, ktoré neprivádza k obráteniu, je iba súcit. Pastorácia, ktorá evanjelizuje, vovádza človeka do stretnutia s Ježišom.
V jednej z častí povedal: „Začnime pastoračne myslieť inak. Obsahom pastoračného programu je Kristus (porov. NMI 29). Pomôžme manželom, rodinám, ale aj kňazom a zasväteným pochopiť ako je Ježiš prítomný v ich životoch: v ich láske, v ich tele, v ich túžbach, v odpustení, vo výchove, v povinnostiach, v radostiach, vo voľnom čase...“
Hlavnou časťou programu bola diskusia v diecéznych skupinách, v ktorých sa členovia diecéz zamýšľali nad stavom pastorácie rodín vo svojich diecézach a eparchiách. Úlohou zástupcov bolo popísať silné i slabé stránky, príležitosti i ohrozenia v pastorácii rodín v diecézach. Na spoločnom fóre sa mnohí zdieľali, že sú iba v začiatkoch, chýbajú im angažovaní ľudia, pastoračné centrá, podpora zhora alebo aj jednotná vízia. Posilou pre všetkých boli silné stránky, v ktorých videli, že ak sa pastoračný tím nevzdá, roky práce prinesú hojnú úrodu a nájdu sa ochotní ľudia, ktorí zapália ďalších.
V popoludňajšom programe prvého dňa boli v ponuke tematické diskusné skupiny pod názvom Možnosti rozvoja pastorácie rodín na Slovensku. V nich bolo ponúknutých osem tém, do ktorých sa účastníci mohli zapísať: Ako napomôcť lepšiemu rozšíreniu kurzov do farností? Ako prepojiť petrovské s mariánskym (ako prepájať štruktúry Cirkvi a potenciál hnutí a spoločenstiev)? Ako motivovať nových spolupracovníkov (kňazov a manželov) pre službu pastorácie rodín? Ako lepšie sieťovať a komunikovať v pastorácii rodín? Ako získavať finančné zdroje pre pastoráciu rodín? Ako budovať FFF – teda family friendly farnosť, farnosť priateľskú k rodine? A ako rozvíjať interdiecéznu spoluprácu v pastorácii rodín? Výstupy z tematických skupín prezentovali účastníci pred celou skupinou účastníkov.
Biskup Galis v prvý deň stretnutia celebroval svätú omšu. Podvečer sa účastníci pomodlili krížovú cestu manželov v prírode. Deň zakončili Modlitbou za dielo pastorácie rodín a večerným neformálnym programom, pri ktorom si prítomní mohli zahrať napríklad aj kvíz o svojich znalostiach z pastorácie rodín. Na záver dňa prítomní zaspievali Pod tvoju milosť v cirkevnoslovančine a Salve regina v latinčine.
Druhý deň sa začal liturgiou hodín oboch obradov a prezentáciou nástrojov pre pastoráciu rodín, počas ktorej sa mohol každý účastník zapojiť do prezentácie bohatej ponuky programov, aktivít, príručiek, materiálov a kurzov, ktoré v rodinnej pastorácii „zaberajú“. Ako sa vyjadrili mnohí, „netušili sme, že sa v pastorácii rodín na Slovensku toho deja až tak veľa.“
Ďalej nasledovala prednáška Mons. Františka Trstenského, spišského biskupa a vladyku Cyrila Vasiľa, predsedu Rady na tému Pastoračná vízia diecézy. Dotkli sa aktuálnych výziev i ohrození, ktorým ich konkrétne biskupstvá čelia, no nezabudli spomenúť aj silné stránky a víziu vlastných diecéz v pastorácii rodín.
Mons. Trstenský zdôraznil Stvorenie človeka ako muža a ženu, ktoré považuje za východisko pastoračnej vízie. Rovnako podčiarkol potrebu dávať dôraz na vnímanie rodiny ako domácej cirkvi. Viera sa v prvých troch storočiach kresťanstva žila predovšetkým v rodinách. Vladyka Vasiľ zdôraznil špecifiká východnej cirkvi, aspekt kňazstva spojeného s manželstvom, ktorý misiu kňaza vo farnosti špecifikuje a devízu liturgickej katechézy, ktorú považuje za základ. Po prednáške bol priestor pre otázky, ktoré prítomným biskupom mohli účastníci položiť.
Svätú omšu na poludnie celebroval Mons. František Trstenský, homíliu predniesol vladyka Cyril Vasiľ.
V závere stretnutia členovia diecéz a eparchií diskutovali i prezentovali výzvy a kroky pre pastoráciu rodín vo svojich diecézach. Každá z diecéz mala za úlohu odprezentovať tri výzvy a jeden krok pre ďalšie obdobie. Stretnutie sa zakončilo modlitbou vďaky a požehnaním.
TK KBS informoval Richard Kucharčík a Richard Fučko