[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 04. 2024   Meniny má Estera      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Košiciach zorganizovali obnovu pre manželky kňazov Košickej eparchie
P:3, 18. 03. 2024 09:10, DOMFoto: TS KE


Košice 18. marca  (TK KBS/TS KE) V pastoračnom centre farnosti Košice – Staré Mesto sa 16. marca uskutočnila duchovná obnova pre manželky kňazov Košickej eparchie. Zorganizovali ju Michal Hospodár a Pavol Bardzák. Privítal ich Jaroslav Lajčiak, ktorý zdôraznil, že veľkopôstne obdobie je dôležitý čas, pretože ako hovorí prorok Ozeáš: „...hľa, ja ju prehovorím a vyvediem ju na púšť a budem hovoriť k jej srdcu.“

Stretnutie začalo spoločnou modlitbou 3. hodinky. Duchovná obnova niesla v sebe otázku: Kedy je žena dôveryhodná? Kedy je duchovnosť ženy autentická? Vzorom je Bohorodička – dokonalá žena, ktorú si v tento deň osobitne pripomínala naša cirkev Akastistovou sobotou. Kňaz Michal pripomenul, že nejde „len“ o prednášku v objektívnom zmysle, ale o subjektívne transformovanie v osobnom živote.

Poukázal na skutočnosť, že badateľnou výsadou žien je vytrvalosť v modlitbe. Avšak je potrebné pracovať na zvládnutí svojho jazyka. „Kto drží jazyk za zubami, ten vie, čo je vedomosť.“ (Prís. 17, 27) Vyriecť veľa slov neznamená veľa povedať. Rovnako je dôležité vnímať, ako slová vyšli z nášho vnútra; bola v nich láska, indiferentnosť alebo nenávisť? Veľmi podnetnou bola aj myšlienka tzv. hriechu unavených nervov. Múdrosť vedieť povedať správne slová v správnej chvíli. Vedieť, kedy hovoriť a kedy mlčať.

Podotkol, že málovravnosť nie je automaticky čnosť, ale ide o tvorivé ticho, v ktorom môžu počuť tlkot Božieho srdca i toho svojho. Program pokračoval uvažovaním nad otázkami, či si našli miesto na osobné stíšenie, či hľadajú rovnováhu medzi vonkajším a vnútorným svetom, či vedia použiť reč na prelomenie nechceného ticha. Budovanie spoločenstva pokračovalo pri prestretom stole a zdieľaní sa.

V závere zaznela odpoveď na prvú otázku: Kedy je duchovnosť ženy dôveryhodná? Keď na žene vidno, že vie kontemplovať veľkosť Boha. Ak ovláda jazyk, deklaruje pred svetom, že prešla vnútornou zmenou. Vie prijať a tlmiť vášne, odovzdávať ich Bohu. Duchovná obnova vytvára priestor na ticho a kontempláciu a zároveň prináša radosť zo stretnutia.

Zdroj: TS KE( TK KBS, ts ke, ml; pz ) 20240318012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]