Vatikán 15. marca (VaticanNews) Pápež František poslal list kardinálovi Mariovi Grechovi, generálnemu sekretárovi generálneho sekretariátu synody, v ktorom určil desať bodov na diskusiu, ktoré budú študijné skupiny skúmať pred druhým zasadnutím synody v októbri 2024.
Na základe Súhrnnej správy, ktorá bola schválená na záver prvého zasadnutia 16. riadneho generálneho zhromaždenia synody 28. októbra 2023, pápež František určil desať tém, ktorými sa budú študijné skupiny synody zaoberať pred októbrovými synodálnymi diskusiami. Svätý Otec vymenoval tieto témy diskusií v liste adresovanom kardinálovi Mariovi Grechovi, generálnemu sekretárovi Generálneho sekretariátu synody, ktorý bol zverejnený vo štvrtok 14. marca.
Tlačové stredisko Svätej stolice zároveň zorganiovalo tlačovú konferenciu, na ktorej ilustrovala dva nové dokumenty Generálneho sekretariátu. Prvý dokument má názov Ako byť synodálnou cirkvou v misii? Päť perspektív pre teologické prehĺbenie s výhľadom na druhé zasadnutie, zatiaľ čo druhý dokument má názov Študijné skupiny pre otázky vyplývajúce z prvého zasadnutia 16. riadneho generálneho zhromaždenia Synody biskupov pre prehĺbenie spolupráce s dikastériami Rímskej kúrie.
V liste kardinálovi Grechovi pápež uviedol, že súhrnná správa „vymenúva mnohé dôležité teologické otázky, ktoré sa v rôznej miere týkajú synodálnej obnovy Cirkvi a nie sú bez právnych a pastoračných dôsledkov.“ „Vzhľadom na svoju povahu,“ poznamenal, „si tieto otázky vyžadujú dôkladné štúdium.“
Študijné skupiny, ktoré sa budú zaoberať týmito otázkami
„Keďže toto štúdium nebude možné uskutočniť v čase druhého zasadania,“ ktoré sa bude konať od 2. do 27. októbra 2024, pápež uviedol: „V tomto čase bude možné uskutočniť štúdium v dvoch skupinách. Určujem ich, aby boli pridelené konkrétnym študijným skupinám, aby sa mohli riadne preštudovať.“
„Toto,“ povedal, „bude jedným z plodov synodálneho procesu, ktorý sa začal 9. októbra 2021.“ Svätý Otec tiež pripomenul, že táto konzultácia sa bude niesť v duchu jeho chirografu zo 16. februára, v ktorej uviedol, že „dikastériá Rímskej kúrie“ budú spolupracovať „podľa svojich špecifických kompetencií pri práci Generálneho sekretariátu synody“ vytvorením študijných skupín, ktoré s využitím synodálnej metódy začnú hĺbkové štúdium niektorých tém, ktoré sa objavili na prvom zasadnutí 16. riadneho generálneho zhromaždenia Synody biskupov. Generálny sekretariát synody je podľa pápeža po dohode s príslušnými dikastériami Rímskej kúrie poverený zriadením takýchto študijných skupín.
„Majú to robiť aj takým spôsobom,“ vysvetlil, „že do nich pozvú pastierov a odborníkov zo všetkých kontinentov, berúc do úvahy nielen už existujúce štúdie, ale aj najvýznamnejšie skúsenosti, ktoré sa odohrávajú v Božom ľude zhromaždenom v miestnych cirkvách.“ „Je dôležité, aby uvedené študijné skupiny,“ píše, „pracovali podľa autenticky synodálnej metódy“ a požiadal kardinála Grecha, aby pôsobil ako „garant“ To všetko, navrhol Svätý Otec, „umožní zhromaždeniu, aby sa na svojom druhom zasadaní ľahšie sústredilo na všeobecnú tému, ktorú som mu vtedy dal a ktorú možno teraz zhrnúť do otázky: Ako byť synodálnou Cirkvou v misii? Pápež povedal, že študijné skupiny predložia prvú správu o svojej činnosti na druhom zasadnutí a budú sa snažiť, ak to bude možné, uzavrieť svoj mandát do júna 2025.
Desať tém pre študijné skupiny
„Po náležitom zvážení všetkých záležitostí,“ napísal pápež František, „nariaďujem príslušným skupinám, aby sa zaoberali nižšie uvedenými témami v súhrnnej forme, berúc do úvahy obsah súhrnnej správy.“
Pápež určil týchto desať tém (číslo v zátvorke obsahuje odkaz na konkrétny bod Súhrnnej správy (SR)):
1. Niektoré aspekty vzťahov medzi východnými katolíckymi cirkvami a latinskou cirkvou (SR 6).
2. Počúvanie volania chudobných (SR 4 a 16)
3. Misia v digitálnom prostredí (SR 17)
4. Revízia Ratio Fundamentalis Institutionis Sacerdotalis v misijnej synodálnej perspektíve (SR 11).
5. Niektoré teologické a kanonické otázky týkajúce sa špecifických foriem služby (SR 8 a 9).
6. Revízia dokumentov týkajúcich sa vzťahu medzi biskupmi, zasväteným životom a cirkevnými združeniami v misijnej synodálnej perspektíve (SR 10).
7. Niektoré aspekty osoby a služby biskupa (kritériá výberu kandidátov na biskupský úrad, súdna funkcia biskupov, charakter a priebeh návštev ad limina Apostolorum) z misijnej synodálnej perspektívy (SR 12 a 13).
8. Úloha pápežských zástupcov z pohľadu misijnej synody (SR 13)
9. Teologické kritériá a synodálna metodológia spoločného rozlišovania sporných doktrinálnych, pastoračných a etických otázok (SR 15).
10. Prijímanie plodov ekumenickej cesty v cirkevnej praxi (SR 7).
Generálny sekretariát synody, zopakoval pápež František, má za úlohu pripraviť „náčrt práce, ktorý upresní mandát skupín vo svetle mojich pokynov.“ Na záver pápež František poďakoval kardinálovi Grechovi za doteraz vykonanú prácu a ubezpečil „všetkých, ktorí veľkoryso spolupracujú na tejto prebiehajúcej ceste“ o svojom požehnaní a podpore.
Deborah Castellano Lubov – VaticanNews