[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 04. 2024   Meniny má Estera      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mladí katolíci vo Francúzsku sa vracajú k pôstnym praktikám
P:3, 13. 03. 2024 15:25, ZAHFrancúzsko 13. marca (E-kai) Mladá generácia francúzskych katolíkov znovu objavuje význam pôstnych zvykov. Cirkev to nečakala, odhaľuje denník Le Figaro. Každodenná modlitba, rôzne formy odriekania či umŕtvovania, ako je pôst o chlebe a vode alebo studená sprcha, ale napríklad aj stretnutie so starším človekom či bezdomovcom, to sú len niektoré z praktík, ktoré mladí katolíci na Seine počas pôstu vykonávajú.

Tento neočakávaný trend zhodne potvrdzujú rôzni farári, ktorých oslovil novinár z denníka Le Figaro. Páter Thibaut de Rincquesen, bývalý akademický pastor na Sorbonne, poznamenáva, že ide o súčasť nového záujmu o vieru medzi mladými ľuďmi, a to nielen tými, ktorí pochádzajú z katolíckeho prostredia.

„Tento rok máme v Paríži o 25 percent viac žiadostí o krst dospelých. To isté platí aj v iných diecézach,“ hovorí kňaz, ktorý je v súčasnosti kaplánom pre mládež vo farnosti Saint-Germain-des-Prés. Dodáva, že mladá generácia sa viac ako vojny či hospodárskej krízy obáva kultúrneho kolapsu vo Francúzsku.

V žiadnom prípade im nejde o nejaký extrémizmus, ale jednoducho potrebujú identitu. A jednou z ciest je znovuobjavenie kresťanstva, hovorí francúzsky kňaz a dodáva, že sa to premieta aj do nového záujmu o pôst.

On sám vo svojej farnosti vedie pôstny program, ktorý vychádza z americkej metódy Exodus. Mladí ľudia podpisujú zoznam predsavzatí, ktoré si dali, ako napríklad pôst, modlitba, studená sprcha a stretnutie s chudobnými.

Táto konkrétnosť oslovuje dnešných mladých ľudí. Vidia, že dobre premyslená askéza obnovuje ich slobodu. Neuvedomujeme si totiž, koľko smútku majú dnes mladí v sebe, pretože sa nedokážu oslobodiť od dvoch závislostí – pornografie a alkoholu. „Už veľmi dobre vedia, že im to neprináša šťastie,“ hovorí páter de Rincquesen. Dodáva, že v jeho farnosti podpísalo kartu pôstneho zriekania sa niekoľko stoviek mladých ľudí.

Nový záujem o pôstne praktiky potvrdzuje aj sestra Anne-Claire Dangeardová, iniciátorka dominikánskeho projektu Pôst v meste. Ide o online rekolekcie. Tento rok ich využíva 139 000 ľudí. Podľa jej názoru sa skutočná obroda v tejto oblasti začala už počas pandémie.

Tento trend potvrdzuje aj páter Thierry Anne, jezuita a riaditeľ rekolekčného domu v Paríži. Konštatuje, že mnohí katolíci sa snažia intenzívnejšie prežívať pôst a prijímajú na to aj príslušné opatrenia. Na druhej strane, pokiaľ ide o askézu a odriekanie, ako napríklad zrieknutie sa sledovania televízie alebo používania internetu, tento trend sa podľa neho systematicky rozvíja už dlhší čas.( TK KBS, ekai, ml; pz ) 20240313028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]