[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 04. 2024   Meniny má Estera      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupi v COMECE vyzvali k účasti vo voľbách do Európskeho parlamentu
P:3, 13. 03. 2024 10:44, ZAHFoto: Vatican Media


Brusel 13. marca (TK KBS) Komisia biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) vydala vyhlásenie v súvislosti s nadchádzajúcimi voľbami do Európskeho parlamentu. Spolu s predsedom komisie, talianskym biskupom Mons. Marianom Crociatom, bolo schválené 25 biskupskými delegátmi COMECE. Za Slovensko ho podpísal bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko. Prinášame plné znenie vyhlásenia.

Za zodpovednú voľbu podporujúcu kresťanské hodnoty a európsky projekt

Vyhlásenie biskupov Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) v súvislosti s nadchádzajúcimi voľbami do Európskeho parlamentu.

My, biskupi zastupujúci biskupské konferencie Európskej únie, vyzývame všetkých občanov, najmä katolíkov, aby sa pripravili na nadchádzajúce voľby do Európskeho parlamentu v júni 2024 a zúčastnili sa ich. Koncept Európy zjednotenej v rozmanitosti, silnej, demokratickej, slobodnej, mierovej, prosperujúcej a spravodlivej je projektom, ktorý zdieľame a za ktorý cítime spoluzodpovednosť. Všetci sme vyzvaní, aby sme to vyjadrili aj tým, že odovzdáme svoj hlas a zodpovedne si vyberieme poslancov Európskeho parlamentu, ktorí budú v budúcom volebnom období zastupovať naše hodnoty a pracovať pre spoločné dobro.

Projekt európskej integrácie sa zrodil z popola strašných vojen, ktoré v minulom storočí spustošili náš kontinent a spôsobili veľa bolesti, smrti a ničenia. Vznikol so zámerom zaručiť pokoj, slobodu a prosperitu. Bol založený vďaka odvahe a prezieravosti ľudí, ktorí dokázali prekonať historické nepriateľstvo a vytvoriť niečo nové, čo by v budúcnosti prakticky zamedzilo vojne na našom kontinente. Spočiatku to bol ekonomický projekt, ktorý tiež zahŕňal aj sociálny a politický rozmer a spoločné hodnoty. Mnohí zo zakladateľov Európskej únie boli oddaní katolíci, ktorí pevne verili v dôstojnosť každej ľudskej osoby a vo význam spoločenstva. Sme presvedčení, že tento projekt, ktorý sa začal pred viac ako 70 rokmi, treba podporovať a pokračovať v ňom.

Európa a Európska únia dnes prechádzajú náročným a neistým obdobím. V posledných rokoch sme prešli viacerými krízami, ktoré tiež kladú náročné otázky do blízkej budúcnosti, ako sú vojny v Európe a v jej susedstve, migrácia a azyl, klimatické zmeny, rastúca digitalizácia a využívanie umelej inteligencie, nová úloha Európy vo svete, rozširovanie Európskej únie ako i možná zmena základných zmlúv a iné. Na riešenie týchto zásadných otázok vo svetle základných hodnôt Európskej únie a na budovanie lepšej budúcnosti pre nás a ďalšie generácie nielen v Európe, ale aj vo svete, potrebujeme odvážnych, kompetentných a hodnotovo orientovaných politikov, ktorí sa poctivo usilujú o spoločné dobro. Je našou zodpovednosťou, aby sme v nadchádzajúcich voľbách vybrali čo najlepšie.

Ako kresťania sa musíme snažiť dobre rozlíšiť, koho a ktorú stranu voliť v tomto dôležitom momente pre budúcnosť Európskej únie. Musíme teda zvážiť faktory, ktoré sa môžu v jednotlivých krajinách aj líšiť – napríklad možnosť výberu kandidátov alebo len strán, volebné programy jednotlivých strán, samotných kandidátov, ktorí sa prezentujú... Pokiaľ ide o tieto otázky, užitočné usmernenia môžu ponúknuť aj biskupské konferencie v jednotlivých členských štátoch. Okrem toho je dôležité, aby sme volili osoby a strany, ktoré jednoznačne podporujú európsky projekt a o ktorých si odôvodnene myslíme, že budú presadzovať naše hodnoty a našu predstavu o Európe, ako je rešpektovanie a podpora dôstojnosti každej ľudskej osoby, solidarita, rovnosť, rodina a posvätnosť ľudského života, demokracia, sloboda, subsidiarita, starostlivosť o náš „spoločný domov“... Vieme, že Európska únia nie je dokonalá a že mnohé jej politické a právne návrhy nie sú v súlade s kresťanskými hodnotami a s očakávaniami mnohých jej obyvateľov, ale veríme, že sme povolaní prispieť k jej zlepšeniu pomocou nástrojov, ktoré nám demokracia ponúka.

Mnohí mladí ľudia budú v nadchádzajúcich voľbách voliť po prvýkrát, pričom niektorí z nich už vo veku 16 rokov. Dôrazne preto pozývame mladých ľudí, aby v nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu využili svoj hlas a spolutvorili tak Európu, ktorá zabezpečí ich budúcnosť a bude zodpovedať ich pravým ašpiráciám. Taktiež povzbudzujeme mladých európskych katolíkov, ktorí cítia povolanie angažovať sa v politike, aby nasledovali túto výzvu a dobre sa pripravili po intelektuálnej i morálnej stránke, aby mohli prispieť k spoločnému dobru v duchu služby pre spoločnosť. V často citovanom prejave, ktorý predniesol Jacques Delors na College of Europe v Bruggách 17.októbra 1989, sa vtedajší predseda Európskej komisie prihovoril mladým študentom týmito slovami: „Ste pozvaní, aby ste sa podieľali na jedinečnom projekte, ktorý spája ľudí a národy k lepšiemu, nie k horšiemu.“

Ako európski biskupi si túto výzvu mladým študentom osvojujeme a adresujeme ju všetkým európskym občanom. Zapojme sa do európskeho projektu, ktorý je našou budúcnosťou, aj tým, že budeme svedomito hlasovať v nadchádzajúcich voľbách!

Schválené biskupskými delegátmi COMECE:

✠ Mariano Crociata
Biskup Latiny (Taliansko), predseda

✠ Antoine Hérouard
Dijonský arcibiskup (Francúzsko), prvý podpredseda

✠ Nuno Brás da Silva Martins
Funchalský biskup (Portugalsko), podpredseda

✠ Czeslaw Kozon
Kodaňský biskup (Škandinávia), podpredseda

✠ Rimantas Norvila
Vilkaviškisský biskup (Litva), podpredseda

✠ Lode Aerts
Bruggský biskup (Belgicko)

✠ Virgil Bercea
Biskup z Oradea Mare (Rumunsko)

✠ Joseph Galea-Curmi Maltský pomocný biskup

✠ Jozef Haľko
Bratislavský pomocný biskup (Slovensko)

✠ Theodorus C.M. Hoogenboom Utrechtský pomocný biskup (Holandsko)

✠ Anton Jamnik
Ľubľanský pomocný biskup (Slovinsko)

✠ Philippe Jourdan
Apoštolský administrátor Estónska

✠ Andris Kravalis
Rižský pomocný biskup (Lotyšsko)

✠ Juan Antonio Martínez Camino Madridský pomocný biskup (Španielsko)

✠ Gábor Mohos
Ostrihomsko-budapeštiansky pomocný biskup (Maďarsko)

✠ Manuel Nin i Güell O.S.B. Apoštolský exarcha Grécka

✠ Kieran O'Reilly
Arcibiskup z Cashel & Emly (Írsko)

✠ Franz-Josef Overbeck Essenský biskup (Nemecko)

✠ Christo Proykov
Sofijský biskup svätého Jána XXIII. (Bulharsko)

✠ Ivan Šaško
Záhrebský pomocný biskup (Chorvátsko)

✠ Selim Jean Sfeir
Arcibiskup maronitov na Cypre

✠ Janusz Bogusław Stepnowski Łomžský biskup (Poľsko)

✠ Jan Vokál
Královohradecký biskup (Česká republika)

✠ Leo Wagener
Luxemburský pomocný biskup (Luxembursko)

✠ Aegidius Zsifkovics
Eisenstadtský biskup (Rakúsko)

Zdroj: COMECE( TK KBS, com, ml; pz ) 20240313016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]