[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 04. 2024   Meniny má Estera      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Gallagher v Jordánsku: Situácia v Gaze je katastrofická a neprijateľná
P:3, 13. 03. 2024 09:38, ZAH



Foto: Vatican Media


Jordánsko 13. marca (VaticanNews) Vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi Mons. Paul Richard Gallagher je od 11. do 14. marca na oficiálnej návšteve Jordánska pri príležitosti 30. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi touto krajinou a Svätou stolicou. V pondelok 11. marca pri návšteve centra, odkiaľ smeruje humanitárna pomoc do Gazy, poďakoval Jordánsku za pomoc obyvateľom tohto pásma, kde, ako povedal, „je humanitárna situácia neprijateľná, skrátka katastrofálna“.

Mons. Gallagher sa v pondelok stretol s kráľom Abdullahom Il bin Al-Husseinom, ako aj s ďalšími štátnymi predstaviteľmi. Navštívil zberné centrum (Hashemite Charleble Organisation) humanitárnej pomoci, ktorá sa z Jordánska posiela do pásma Gazy. Mons. Gallagher v prejave pripomenul, že Pápež František sa neustále zaujíma o obyvateľov Gazy a denne je v kontakte s tamojšími kresťanmi žijúcimi vo farnosti Svätej rodiny. Vatikánsky diplomat zároveň zopakoval výzvy, ktoré pápež „vyslovuje už od októbra minulého roka: je naliehavo potrebné okamžité prímerie v Gaze a v celom regióne.“

Mons. Gallagher vyjadril pevnú nádej, že „izraelskí rukojemníci budú okamžite prepustení a vrátia sa k svojim blízkym, ktorí na nich netrpezlivo čakajú“ a že „palestínske civilné obyvateľstvo bude mať bezpečný prístup k humanitárnej pomoci.“ Pripomenul tiež, že pápež František poslal prostredníctvom apoštolskej nunciatúry Katolíckej charite v Jordánsku na pomoc obetiam konfliktu 50 tisíc eur.

V centre pre humanitárnu pomoc Gaze

Mons. Gallagher v pondelok zároveň slávil svätú omšu so zhromaždením katolíckych ordinárov Svätej zeme a so zástupcami katolíckych komunít v Jordánsku v Kostole Panny Márie Nazaretskej v ammánskom Sweifahu. Navštívil tiež prijímacie centrum Katolíckej charity pre irackých a sýrskych utečencov v meste Madaba.

V stredu 13. marca bude program vatikánskeho sekretára pre vzťahy so štátmi zahŕňať návštevu svätých miest Ježišovho krstu, hory Nebo a Machaerus. Vo štvrtok 14. marca, v posledný deň cesty, sa Mons. Gallagher stretne s Philippom Lazzarinim, generálnym komisárom UNRWA – agentúry OSN pre pomoc, rozvoj a zdravotnú starostlivosť o palestínskych utečencov na Blízkom východe.

Podľa L‘Osservatore Romano spracovala Zuzna Klimanová



( TK KBS, VaticanNews, lo, zk, ml; pz ) 20240313013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]