[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 04. 2024   Meniny má Slavomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zbierka pre Svätú zem vyniesla minulý rok viac ako šesť miliónov eur
P:3, 12. 03. 2024 14:35, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 12. marca (VaticanNews) Dikastérium pre východné cirkvi oznámilo celkovú sumu darov veriacich pre trinásť krajín v roku 2023, ktorá dosiahla 6,5 milióna eur, vďaka čomu sa poskytla pomoc aj na pomoc pri zemetrasení v Sýrii a Turecku. V tomto roku chce pápež František okrem iného podporiť humanitárny projekt v Gaze a na Západnom brehu Jordánu, ktorého cieľom je obnoviť dôstojnosť tamojších obyvateľov.

Zbierka pre Svätú zem vychádza z pápežovej túžby udržať silné puto medzi všetkými kresťanmi sveta a posvätnými miestami. Je hlavným zdrojom obživy pre život ľudí v okolí pútnických miest a nástrojom Cirkvi na pomoc náboženským komunitám na Blízkom východe. V novšej dobe dal pápež Pavol VI. svojou apoštolskou exhortáciou Nobis in Animo (25. marca 1974) rozhodujúci impulz v prospech Svätej zeme, ktorú navštívil počas svojej historickej púte v roku 1964.

Prostredníctvom zbierky môže františkánska kustódia podporovať a napĺňať dôležité poslanie, ku ktorému je povolaná: chrániť sväté miesta, kamene kresťanskej pamäti, a podporovať kresťanskú prítomnosť, živé kamene Svätej zeme, prostredníctvom mnohých solidárnych aktivít, ako je udržiavanie pastoračných, vzdelávacích, zdravotníckych a sociálnych štruktúr. Územia, ktoré v rôznych formách využívajú podporu zbierky, sú: Jeruzalem, Palestína, Izrael, Jordánsko, Cyprus, Sýria, Libanon, Egypt, Etiópia, Eritrea, Turecko, Irán a Irak.

Kustódia Svätej zeme spravidla dostáva 65 % zbierky, zvyšných 35 % dostáva Dikastérium pre východné cirkvi, ktoré ich využíva na formáciu kandidátov kňazstva, podporu duchovných, vzdelávacie aktivity, kultúrnu formáciu a dary pre rôzne cirkevné obvody na Blízkom východe. V roku 2023 získalo dikastérium v zbierkach pre Svätú zem 6 571 893,96 € na akademickú, duchovnú a ľudskú formáciu seminaristov a kňazov patriacich do cirkví v jeho jurisdikcii.

Vďaka zbierke boli poskytnuté príspevky (2 376 167,17 €) seminárom, domom rehoľnej formácie a kultúrnym inštitúciám na územiach pod jeho jurisdikciou, ktoré rôznymi formami (štipendiá, univerzitné poplatky a akékoľvek iné, napr. zdravotné potreby) podporujú aj počas rímskych návštev mladých seminaristov a kňazov, rehoľníkov a rehoľníčky a podľa dostupných zdrojov aj niektorých laikov. Internát, otvorený pred šiestimi rokmi pre rehoľníčky pochádzajúce z rôznych východných krajín, tento rok hostí 28 zasvätených žien z celkového počtu 230 študentiek, ktoré využívajú štipendiá a žijú v siedmich internátoch pod jurisdikciou dikastéria.

Netreba zabúdať ani na príspevok (milión eur) na udržiavanie Pápežského východného inštitútu, vysokoškolskej inštitúcie s dvoma fakultami (východné cirkevné vedy a východné kánonické právo), ktorej veľkým kancelárom je prefekt dikastéria, a na podporu Výboru pre kultúrnu spoluprácu, ktorý rozvíja svoju činnosť v ekumenickej oblasti.

Pokiaľ ide o dotácie na školské aktivity (2 246 597,72 €), z výnosu zbierky sa podporuje Jeruzalemská patriarchálna diecéza latinského obradu, františkánska kustódia, ako aj ďalšie cirkvi a rehoľné inštitúty, ktoré sa spolu so Sekretariátom solidarity venujú školskému vzdelávaniu mladých ľudí vo Svätej zemi.

Jednou z prestížnych nadácií poskytujúcich akademické vzdelávanie je Betlehemská univerzita. Takmer 3 300 mladých ľudí, moslimov a kresťanov, sa tu vzdeláva v intelektuálnych a humanitných odboroch s nádejou, že prispejú k budovaniu krajiny, kde prevláda vzájomný rešpekt a zachováva sa ľudská dôstojnosť. Angažovanosť školských bratov pri vedení univerzity je pôsobivá.

Napokon, pokiaľ ide o bežné dary (1 260 615,08 €) a mimoriadne dary (107 613,24 €), ktoré sa čerpajú zo zbierky Svätej zeme, dikastérium podporuje cirkvi vo svojej jurisdikcii a prispieva tak ku každodennému životu všetkých cirkevných obvodov.

Sýria a Turecko sa stále spamätávajú zo zemetrasenia zo 6. februára minulého roka, ktoré tvrdo zasiahlo severozápadné oblasti Sýrie a spôsobilo zrútenie budov v Aleppe, Lattakii a Idlibe, ako aj v južných a stredných oblastiach Turecka. Biskupská konferencia v spolupráci s Charitou Turecko už začala realizovať niekoľko projektov z príspevkov získaných od rôznych dobrodincov, najmä na obnovu domov, rekonštrukciu kostolov a náboženských domov.

V Sýrii je situácia oveľa vážnejšia, keďže krajina bola v dezolátnom stave už pred zemetrasením. Dikastérium v spolupráci s apoštolskou nunciatúrou v Sýrii vydalo výzvu na podporu obyvateľov postihnutých zemetrasením.

Núdzový výbor Cirkvi v Sýrii pripravil projekt na podporu rodín v núdzi, aby mohli čo najlepšie čeliť zime. Využijú ho regióny Aleppo a Lattakia. Celkový počet príjemcov projektu je približne 7 000 ľudí a celkový rozpočet je 1 milión dolárov na obdobie 9 – 12 mesiacov. Dikastérium na žiadosť pápežského zástupcu v Sýrii zatiaľ na tento účel previedlo šesťstotisíc dolárov.

Vypuknutie vojny v Gaze po udalostiach zo 7. októbra ochromilo Svätú zem. Nedostatok pútnikov a turistov dostal tisíce rodín do ťažkostí. Dikastérium monitoruje situáciu a prejavuje svoju blízkosť prostredníctvom Apoštolskej delegácie v Jeruzaleme, Latinského patriarchátu a Kustódie Svätej zeme. Svätý Otec má v úmysle uskutočniť v Gaze alebo na Západnom brehu projekt s humanitárnymi cieľmi, ktorý by pomohol obyvateľom obnoviť dôstojnejší život a ktorý by po skončení vojny mohol vytvoriť pracovné príležitosti. Tento projekt by sa mohol realizovať vďaka obetiam veriacich z celého sveta, ktorí sa zúčastňujú na zbierke pre Svätú zem, ktorá sa bude konať každý rok na Veľký piatok.( TK KBS, VaticanNews, cz, ml; pz ) 20240312035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]