[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 04. 2024   Meniny má Slavomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kanadskí biskupi napísali list k dvadsiatemu výročiu sociálnych médií
P:3, 12. 03. 2024 11:50, ZAHFoto: Pixabay.com


Kanada 12. marca (VaticanNews) Len pred 20 rokmi nikto z nás nepočul o sociálnych médiách, ale dnes ich používajú miliardy ľudí a majú veľký vplyv na náš život. Kanadskí biskupi na to upozorňujú v osobitnom liste, ktorý zverejnili začiatkom tohto roka. Ako zdôrazňujú, tento nový spôsob komunikácie, ktorý sa vyznačuje mimoriadnym dosahom a rýchlosťou, prináša pozitívne príležitosti, ale aj riziká.

List kanadských biskupov sa zhoduje s 20. výročím Facebooku, ktorý symbolicky označuje začiatok komunikačnej revolúcie. Ako zdôrazňujú, „aj keď sami nepoužívame sociálne médiá, ovplyvňuje nás úloha, ktorú zohrávajú pri šírení dezinformácií, vyostrovaní verejnej diskusie, radikalizácii politických systémov a kríze duševného zdravia, ktorá postihuje najmä mladých ľudí.“

Tvárou v tvár týmto ťažkostiam kanadskí biskupi zdôrazňujú, že platformy sociálnych médií by mali slúžiť na budovanie priateľstva a podporu spravodlivosti a mieru. „Citujúc slová pápeža Benedikta XVI. uznávame, že máme pred sebou nový ,digitálny kontinent‘, aby sme sa na ňom delili o kresťanský život a žili ho,“ píše sa v liste.

Biskupi vyjadrujú uznanie tým kresťanom a cirkevným inštitúciám, ktorí sa venujú sociálnym médiám; naznačujú tiež hodnoty, ktoré treba v tejto angažovanosti pestovať. Vyzývajú k starostlivosti o pravdu a čestnosť pri získavaní a šírení informácií. Ide najmä o vyhýbanie sa ďalšej manipulácii. Biskupi tiež pripomínajú, že je potrebné pestovať si široké obzory, aby bolo možné pozorovať realitu z rôznych uhlov pohľadu.

Je to o to náročnejšie, že médiá sa naučili, že na to, aby nás udržali online, „je najlepšie kŕmiť nás obsahom, s ktorým súhlasíme.“ Biskupi ďalej poukazujú na to, aby sme sa starali o ľudskú dôstojnosť, snažili sa vniesť do rozhovoru záujem o to, čo chce druhý povedať, rozlišovali medzi účinkom a zámerom. V závere nás povzbudzujú, aby sme uprednostňovali stretnutia v reálnom svete a kontrolovali rozsah našej prítomnosti na internete.

Krzysztof Dudek SJ – VaticanNews ( TK KBS, VaticanNews, kd, ml; pz ) 20240312026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]