[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 04. 2024   Meniny má Estera      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Belgicku bolo v roku 2023 zaznamenaných 3 423 prípadov eutanázie
P:3, 12. 03. 2024 11:33, ZAHBelgicko 12. marca (E-kai) V Belgicku bolo v roku 2023 zaznamenaných 3 423 prípadov eutanázie. To znamená, že 20 rokov po zavedení tejto možnosti je každý deň usmrtených takmer deväť ľudí z dôvodu choroby alebo utrpenia. V parlamente sa pracuje na novele zákona a návrh zmien je veľmi kontroverzný.

Zmeny si vynútili sporné prípady uplatňovania zákona o eutanázii. Patria k nim prípady 38-ročnej Tiny Nysovej, u ktorej bol Aspergerov syndróm považovaný za nevyliečiteľnú chorobu ako zámienka na ukončenie jej života, a 64-ročnej Godlievy de Troyerovej, ženy trpiacej depresiami. V druhom prípade sa syn tejto ženy dozvedel o smrti svojej matky vo chvíli, keď mu nemocnica oznámila, že sa má postarať o jej telo. Muž sa rozhodol obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva, ktorý mu dal za pravdu a nariadil Belgicku, aby upravilo svoj zákon o eutanázii.

Návrh, o ktorom sa diskutuje v parlamente, stanovuje tri druhy porušenia zákona zo strany lekárov vykonávajúcich asistovanú smrť s rôznymi stupňami zodpovedajúcich sankcií. Za neoverenie stavu pacienta je možné uložiť až 15 rokov odňatia slobody. Ten by mal byť osobou schopnou rozhodovať, v čase predloženia žiadosti by mal byť pri vedomí a okrem toho by mal trpieť nevyliečiteľnou chorobou, ktorá spôsobuje neznesiteľné duševné alebo fyzické bolesti. Za porušenie povinnosti poradiť sa s druhým lekárom a v niektorých prípadoch aj s rodinnými príslušníkmi alebo psychológom je možné uložiť trest odňatia slobody až na tri roky. Posledná skupina porušení sa týka tzv. formálnych podmienok a nepredpokladá sa za ne žiadny trest.

Do tejto poslednej skupiny patrí overenie lekára, že žiadosť pacienta o eutanáziu bola podaná dobrovoľne po dôkladnom zvážení a bez vonkajšieho nátlaku. Neboli stanovené ani sankcie za neinformovanie pacienta o jeho zdravotnom stave a vyhliadkach na ďalší život, ako aj o ešte možnej liečbe alebo paliatívnej starostlivosti. Aj rozhovor s príbuznými, ktorých pacient uviedol, bude možné v prípade prijatia nového návrhu beztrestne vynechať.( TK KBS, ekai, ml; pz ) 20240312025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]