[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 04. 2024   Meniny má Slavomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slovenský historický ústav v Ríme otvorí výstavu k storočnici kard. Tomka
P:3, 11. 03. 2024 13:27, ZAHFoto: Jozef Sedlák


Rím 11. marca (VaticanNews) Slovenský historický ústav v Ríme pri príležitosti storočnice kard. Jozefa Tomka pripravil vo svojom sídle výstavu fotografií približujúcu otca kardinála očami viacerých fotografov. Slávnostné otvorenie sa uskutoční 11. marca o 17. hodine. Výstava je inštalovaná v byte, kde otec kardinál prežil 24 rokov svojho života, preto jej emocionálna výpoveď je silná.

Výstava je rozdelená do troch základných kolekcií. Prvá predstavuje oficiálnu – služobnú rovinu života pána kardinála, zaujímavé sú zábery so stretnutí s pápežmi od Pavla VI. až po pápeža Františka, ale aj fotografie z misií vo funkcii prefekta Kongregácie pre evanjelizáciu národov. Druhá kolekcia fotografií predstavuje pána kardinála ako muža pera a mysliteľa, ktorý svoju teologickú erudíciu i bohaté skúseností z misií zachytil aj v početných publikačných výstupoch, ktoré sú aj prezentované vo vitrínach. Tretí súbor fotografií približuje ľudskú rovinu života pána kardinála cez vzácne okamihy relaxu v obľúbených Dolomitoch.

Kolekciu fotografií dopĺňajú vo vitrínach liturgické predmety a biskupské insígnie pána kardinála, nachádza sa medzi nimi aj kalich, s ktorým slúžil otec kardinál svoju poslednú svätú omšu. Autormi fotografií sú Jozef Sedlák, významný slovenský fotograf a Mons. Marián Gavenda, ďalšie fotografie pochádzajú zo súkromných archívov. Osobné predmety z pozostalosti otca kardinála zapožičal Pápežský ústav sv. Cyrila a Metoda v Ríme.

Pre Slovenskú redakciu Vatikánskeho rozhlasu spracovala Alena Piatrová( TK KBS, VaticanNews, ap, ml; pz ) 20240311043   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]