Sté výročie narodenia kardinála Jozefa Tomka oslávili vo Večnom meste P:3, 11. 03. 2024 08:48, ZAH
Rím 11. marca (TK KBS) Ďakovnou svätou omšou si v nedeľu v Pápežskom slovenskom ústave a kolégiu sv. Cyrila a Metoda v Ríme uctili dnešné 100. výročie narodenia kardinála Jozefa Tomka (1924 – 2022), bývalého prefekta Kongregácie pre evanjelizáciu národov a jednej z našich najvýznamnejších osobností nielen v XX. storočí.
Slávnostná liturgia, ktorú celebroval kardinál Giovanni Battista Re, dekan Kolégia kardinálov, bola v kostole Pápežského slovenského ústavu a kolégia sv. Cyrila a Metoda v Ríme. Slávnostnú homíliu predniesol arcibiskup Cyril Vasiľ SJ, košický eparchiálny biskup. Zúčastnili sa na nej aj ďalší významní predstavitelia Svätej stolice a veľvyslanci krajín akreditovaných pri Svätej stolici, ktorých osobitne privítal veľvyslanec SR pri Svätej stolici Marek Lisánsky. Prítomný bol aj apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli a početná krajanská komunita.
Jozef Tomko sa narodil 11. marca 1924 v Udavskom, okres Humenné. Základnú školu absolvoval v rodisku a gymnázium v Michalovciach. V školskom roku 1943/44 vstúpil do seminára a začal študovať na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte Slovenskej univerzity v Bratislave a koncom roka 1945 ho košický biskup Jozef Čársky vyslal na štúdiá do Ríma.
V Pápežskom kolégiu sv. Jána Nepomuckého dostal ďalšiu kňazskú formáciu a študoval na Pápežskej lateránskej univerzite v Ríme. Sviatosť kňazstva prijal 12 apríla 1949 v Ríme. Po roku 1948 sa nemohol vrátiť na Slovensko. V rokoch 1950 – 1965 pôsobil ako vicerektor a ekonóm Pápežského kolégia sv. Jána Nepomuckého v Ríme. Roku 1958 mu pápež Ján XXIII. udelil titul pápežského komorníka. Na Vianoce 1959 bol signatárom iniciatívy na vybudovanie Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme, ustanovizne na výchovu kňazského dorastu, zároveň i centra náboženského a kultúrneho života Slovákov v zahraničí, ktorého bol od jeho otvorenia v roku 1963 spoluzakladateľom. Pápež Pavol VI. ho 17. júna 1970 vymenoval za pápežského preláta a 21. decembra 1974 za podtajomníka Kongregácie pre biskupov. Pápež Ján Pavol II. Mons. Tomka 12. júla 1979 vymenoval za titulárneho arcibiskupa a generálneho tajomníka Synody biskupov, ktorá patrila k najdôležitejším a najnáročnejším funkciám v pokoncilovej Cirkvi. Biskupskú vysviacku prijal 15. septembra 1979 na sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska v Ríme, v historickej Sixtínskej kaplnke. Obrad vysviacky vykonal sám pápež ako priateľské gesto voči novému biskupovi aj ako prejav úcty a obdivu k trpiacej Cirkvi na Slovensku. Dňa 24. apríla 1985 ho pápež Ján Pavol II. vymenoval za proprefekta Kongregácie pre evanjelizáciu národov a na generálnej audiencii súčasne oznámil, že na Turíce vymenuje 28 nových kardinálov, medzi nimi aj arcibiskupa Jozefa Tomka. Tak sa 25. mája 1985 na turíčnom konzistóriu stal členom kardinálskeho zboru, prefektom Kongregácie pre evanjelizáciu národov a kancelárom Pápežskej Urbanovej univerzity. Na Slovensko zavítal až v roku 1989, kedy sa ako predstaviteľ Svätej stolice oficiálne zúčastnil na vysviacke nového spišského biskupa Mons. Františka Tondru, čo bolo signálom blížiacich sa zmien a pádu komunistického režimu. Jeho vystúpenie na zasadnutí pléna Slovenskej národnej rady 21. apríla 1991 bolo historickou udalosťou, keďže po prvý krát na pôde slovenského parlamentu vystúpil slovenský kardinál. Vo svojom prejave kard.Tomko zdôraznil návrat ku koreňom našej kresťanskej cyrilo-metodskej minulosti. V roku 2002 J. Em. kardinál Jozef Tomko za svoje celoživotné zásluhy o Slovensko obdržal najvyššie štátne vyznamenanie SR – Rad bieleho dvojkríža.
Kardinál Jozef Tomko zomrel vo svojom byte na via Conzilliazione 44 v Ríme v skorých ranných hodinách 8. augusta 2022. Zomrel ako najstarší kňaz Košickej arcidiecézy a v tom čase aj najstarší kardinál na svete. Dnes v týchto priestoroch sídli Slovenský historický ústav v Ríme a rozvíja tak jeho duchovné dedičstvo. Na základe osobného priania boli pohrebné obrady a ostatky kardinála Jozefa Tomka uložené v Dóme svätej Alžbety v Košiciach, kde sa môžeme pamiatke otca kardinála pokloniť a pripomenúť si tak túto mimoriadne vzácnu osobnosť našich moderných dejín.
Zdroj: Slovenské veľvyslanectvo pri Svätej stolici