[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 04. 2024   Meniny má Estera      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež spovedníkom: Pomôžte kajúcnikom zakúsiť Božiu lásku
P:3, 09. 03. 2024 16:41, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 9. marca (VaticanNews) Svätý Otec František v piatok 8. marca prijal na osobitnej audiencii účastníkov kurzu o vnútornom fóre, ktorí sa pripravujú na vysluhovanie sviatosti zmierenia. Pápež sa v odovzdanom príhovore zameral na tri postoje vyjadrené v slovách modlitby ľútosti: ľútosť pred Bohom, dôvera v neho a predsavzatie viac nezhrešiť.

Svätý Otec navrhol v úvode príhovoru účastníkom kurzu o sviatosti zmierenia:
„V súvislosti s pôstnym obdobím a najmä s Rokom modlitby ako prípravou na Jubilejný rok by som chcel navrhnúť, aby sme sa spoločne zamysleli nad jednoduchou a bohatou modlitbou, ktorá patrí do dedičstva svätého veriaceho Božieho ľudu, a ktorú recitujeme počas sviatosti zmierenia: nad modlitbou ľútosti“.

Ľútosť

„Naša ľútosť nie je plodom sebaanalýzy ani psychického pocitu viny, ale pramení z uvedomenia si našej úbohosti pred nekonečnou Božou láskou“, pripomenul Svätý Otec. Zdôraznil vzťah medzi našou dôverou v Božie otcovstvo a túžbou po zmene: „Čím viac cítime Božiu nehu, tým viac túžime byť s ním v plnom spoločenstve“. Spovedník je aj kajúcnikom, preto ich pápež vyzval: „Pamätajte si, že Boh sa nikdy neunaví odpúšťať nám, a my z našej strany sa nikdy neunavme prosiť ho o odpustenie!“

Dôvera

Boh je opísaný v modlitbe ľútosti ako „nekonečne dobrý a hodný toho, aby sme ho nadovšetko milovali“. Milovať „nadovšetko“ v skutočnosti znamená postaviť Boha do stredu všetkého. Ten, kto miluje Boha, miluje aj svojho brata a hľadá jeho dobro.

Predsavzatie

Predsavzatie viac nezhrešiť vyjadruje prísľub kajúcnika, že sa rozhodol znovu sa nevrátiť k spáchanému hriechu. Je to záväzok, ktorý vždy prijímame s pokorou a s vedomím, že bez Božej milosti by nebolo možné žiadne obrátenie.

V závere príhovoru pápež účastníkov kurzu pre spovedníkov pozval k modlitbe:
„Drahí milovaní, úloha, ktorá vám bola zverená v spovednici, je krásna a dôležitá, pretože vám umožňuje pomôcť mnohým bratom a sestrám zakúsiť sladkosť Božej lásky. Povzbudzujem vás preto, aby ste každú spoveď prežívali ako jedinečný a neopakovateľný okamih milosti a štedro rozdávali Pánovo odpustenie s láskavosťou, otcovstvom a odvážim sa povedať, že aj s materinskou nehou. Pozývam vás, aby ste sa modlili a angažovali, aby v tomto roku prípravy na Jubileum rozkvitlo Otcovo milosrdenstvo v mnohých srdciach a na mnohých miestach a aby bol Boh stále viac milovaný, uznávaný a chválený. Ďakujem vám za apoštolát, ktorý vykonávate - alebo ktorý bude niektorým z vás čoskoro zverený“.

Martin Jarábek – Vatican News( TK KBS, VaticanNews mj; pz ) 20240309001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]