[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 04. 2024   Meniny má Estera      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svedectvá: Ženy prinášajú iný spôsob riešenia konfliktov
P:3, 08. 03. 2024 17:31, ZAHRehoľníčka Nelly Leon z Čile

Foto: Vatican Media


Vatikán 8. marca (VaticanNews) Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien prinášame príbehy niekoľkých laureátok Zayedovej ceny za ľudské bratstvo, ktoré sa začiatkom februára stretli v Abú Zabí a podelili sa o svoje skúsenosti ako líderky projektov zameraných na pomoc osobám v núdzi a na šírenie pokoja a bratstva v spoločnosti. Hovorili aj o jedinečnosti, ktorú do ich práce pre spravodlivosť vnáša skutočnosť, že sú ženy.

Zayedova cena je ocenenie, ktoré sa zrodilo na základe historického dokumentu o ľudskom bratstve podpísaného v roku 2019 pápežom Františkom a veľkým imámom Al-Azharu Ahmadom Al-Tajíbom.

Latifa Ibn Ziaten, laureárka Zayedovej ceny za rok 2021, prišla v roku 2012 počas atentátu vo francúzskom Toulouse o svojho syna. Atentát vykonal moslimský terorista, ktorý sa následne stal pre mnohých mladých hrdinom. Zronená Latifa sa preto rozhodla venovať prevencii radikalizácie mládeže a vytvorila združenie Imad, ktoré sa rozširuje po celej Európe a pracuje s mladými ľuďmi, rodinami a komunitami s cieľom podporovať pokoj a predchádzať terorizmu.

„Ženy sú matky, odovzdávajú lásku, nechcú násilie, nechcú vojnu a verím, že ženy dnes majú svoje miesto všade na svete, budú to ony, ktoré zachránia svet“, tvrdí odhodlane Latifa. „Je toľko žien s mnohými kvalitami, ktoré sa prebúdzajú a oslovujú svet. Čím viac nás bude, tým viac budeme líderkami, tým viac bude mieru,“ tvrdí laureátka Zayedovej ceny za ľudské bratstvo 2021.

Ďalšou držiteľkou Zayedovej ceny za rok 2024 je rehoľná sestra Nelly León z Kongregácie Dobrého Pastiera. V Čile založila Nadáciu „Žena vstaň“ na reintegráciu žien, ktoré sa nachádzajú vo väzení. Citlivosť žien je kľúčová pri sprevádzaní osôb, ktoré si odpykávajú trest a snažia sa opätovne začleniť do spoločnosti. „Ženy prinášajú iný spôsob riešenia konfliktov. Muži ich riešia násilnejšie, ženy naopak uvažujú a snažia sa ich riešiť pokojne. My ženy sme dialogickejšie, empatickejšie, rozdiely prijímame s veľkou vnútornou slobodou, bez nátlaku,“ vysvetľuje rehoľníčka.

Stovky žien v nej objavujú nehu a materstvo, ktoré doma nepoznali. Dostávajú psychosociálnu pomoc, avšak okrem nej je pre rehabilitáciu človeka nevyhnutné pristupovať k nemu s láskou, a tento postoj je u žien prirodzený. „Prispievame k budovaniu bratskejšieho, humánnejšieho sveta, plného svetla, nádeje, schopného poskytnúť viac útechy, objať zo srdca,“ vysvetľuje matka Nelly, ktorá je často kritizovaná za to, že investuje úsilie a prostriedky do žien, ktoré porušili zákon.

Aj aktivistka z Kene Shamsa Abubakar Fadhil, ktorú nazývajú mama Shamsa, získala Zayedovu cenu v roku 2023.
„... Myslím, že sa zabúda na to, že keď dôjde k vojne, ku konfliktu, my ako ženy sme najviac postihnuté, pretože strácame svojich manželov, deti a zostávame bez ničoho. Musíme sedieť pri rozhodovacích stoloch, pretože to ovplyvňuje naše životy,“ hovorí aktivistka, pričom dodáva: „Ako ženy máme vnútornú silu byť trpezlivé, máme silu od Boha mať pokoru a pochopiť partnera v dialógu. Verím, že našou silou je byť matkami.“

Felipe Herrera-Espaliat, Zuzana Klimanová – Vatican News( TK KBS, VaticanNews zk; kj ) 20240308015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]