[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 04. 2024   Meniny má Slavomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež: Ženy dokážu zjednocovať s nehou, sú tvorkyne ľudskosti
P:3, 07. 03. 2024 15:24, ZAHPápež František si bozkom uctil relikviu jednej z desiatich svätíc, ktorým venovalo pozornosť sympózium

Foto: Vatican Media


Vatikán 7. marca (VaticanNews) Žena je „pre spoločnosť inteligenciou a srdcom, ktoré miluje a zjednocuje, vkladá lásku tam, kde lásky niet, ľudskosť tam, kde má človek problém nájsť samého seba.“ O tom hovorí pápežov príhovor účastníčkam sympózia s názvom: Ženy v Cirkvi: tvorkyne ľudskosti. Svätý Otec František ich prijal vo štvrtok 7. marca.

Príhovor pápeža Františka z dôvodu jeho prechladnutia prečítal opäť jeho spolupracovník.

Spomínané sympózium sa venuje osobitne svedectvu života desiatich svätíc z rôznych častí sveta, ktorými sú: Jozefína Bakhita zo Sudánu, Magdaléna od Ježiša z Fracúzska, Elizabeth Ann Seton z USA, Maria MacKillop z Austrálie, Laura Montoya z Kolumbie, Kateri Tekakwitha domorodá obyvateľka Severnej Ameriky, Terézia z Kalkaty, Rafqa Pietra Choboq Ar-Rayès z Libanonu, Maria Beltrame Quattrocchi z Talianska a Daphrose Mukasanga z Rwandy.

Ako konštatuje pápež, životy týchto žien „ukázali, ako môže „ženský génius“ jedinečným spôsobom odrážať Božiu svätosť vo svete. Práve v časoch, keď boli ženy najviac vylúčené zo spoločenského a cirkevného života, Duch Svätý vzbudil svätice, ktorých čaro vyvolalo nové duchovné dynamizmy a dôležité reformy v Cirkvi.“

Tieto svätice „podporili a premenili rodiny a spoločenstvá silou ich svedectva. A Cirkev to potrebuje, pretože Cirkev je žena: dcéra, nevesta a matka – a kto môže viac ako žena zjavovať jej tvár?“, kladie otázku Svätý Otec.

Ako ďalej zdôrazňuje Petrov nástupca, povolaním žien je byť „tvorkyňami“, spolupracovníčkami Stvoriteľa v službe životu, spoločnému dobru a pokoju. Pápež vyzdvihuje osobitne dva aspekty tohto poslania žien: štýl a formáciu.

„Naša doba je trýznená nenávisťou, v ktorej ľudstvo potrebujúce cítiť, že je milované, je namiesto toho často poznačované násilím, vojnou a ideológiami, ktoré udúšajú tie najkrajšie city srdca. A práve v tomto kontexte je ženský príspevok nepostrádateľný viac ako kedykoľvek predtým: žena totiž dokáže zjednocovať s nežnosťou. Svätá Terézia od Dieťaťa Ježiša povedala, že chce byť v Cirkvi láskou. A mala pravdu: žena v skutočnosti so svojou jedinečnou schopnosťou súcitu, so svojou intuitívnosťou a so svojím prirodzeným sklonom „venovať starostlivosť“ vie byť pre spoločnosť vynikajúcim spôsobom „inteligenciou a srdcom, ktoré miluje a zjednocuje“, vkladajúc lásku tam, kde lásky niet, ľudskosť tam, kde má človek problém nájsť samého seba.“

„Svedectvá o svätosti, najmä u žien, povzbudzujú človeka, aby pozdvihol svoj pohľad, aby rozšíril obzor snov a spôsobov myslenia a odhodlal sa nasledovať vysoké ideály. Svätosť sa tak môže stať prierezovou výchovnou líniou v celom prístupe k poznaniu, poznamenáva Svätý Otec. Zároveň účastníčky sympózia povzbudzuje, aby prispievali k tomu, aby boli miesta formácie kontextom, „kde by sa myseľ a srdce otvárali pôsobeniu Ducha Svätého“.

Pápež pripomenul, že ženy vo svete „ešte stále trpia veľkým násilím, nerovnosťou, nespravodlivosťou a zlým zaobchádzaním – a to je škandalózne, o to viac pre toho, kto vyznáva vieru v Boha „zrodeného zo ženy“ (Gal 4, 4). Na mnohých miestach sveta dokonca stále existuje vážna forma diskriminácie žien v oblasti formácie, proti ktorej musíme bojovať.

Zuzana Klimanová – Vatican News( TK KBS, VaticanNews zk; pz ) 20240307026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]