[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 04. 2024   Meniny má Slavomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež komisii na ochranu maloletých: Ponúkate svedectvo nádeje
P:3, 07. 03. 2024 14:37, ZAHČlenovia Pápežskej komisie pre ochranu maloletých

Foto: Vatican Media


Vatikán 7. marca (VaticanNews) Vo štvrtok 7. marca sa pápež František stretol s plenárnym zhromaždením Pápežskej komisie pre ochranu maloletých. Kvôli pretrvávajúcim zdravotným ťažkostiam pripravený príhovor prečítal rozminiansky páter Pierluigi Giroli zo Štátneho sekretariátu.

Pápež František vyzval členov Pápežskej komisie pre ochranu maloletých, aby pokračovali v boji proti zneužívaniu v Cirkvi a vyjadril podporu obetiam a príbuzným. V príhovore zdôraznil dôležitosť blízkosti, súcitu a preventívnych opatrení a dodal: „Vyzývam vás, aby ste v tejto službe pokračovali v tímovom duchu: budovaním mostov a spoluprácou, ktoré môžu zefektívniť vašu starostlivosť o druhých“.

Pápež ocenil prácu komisie a jej snahu o vytvorenie bezpečnejšieho prostredia pre deti a zraniteľné osoby v Cirkvi. Pripomenul, že odpoveď na zneužívanie nesmie byť abstraktná, ale musí sa prejavovať v konkrétnych krokoch, ako je počúvanie obetí, zasahovanie, prevencia a pomoc. „Vynaložili ste čas a úsilie na dokončenie Výročnej správy o pravidlách a postupoch v oblasti ochrany v Cirkvi, o ktorej prípravu som vás požiadal“. Uviedol pápež v príhovore a zdôraznil: „Nemala by byť len ďalším dokumentom, ale mala by nám pomôcť lepšie pochopiť prácu, ktorá nás ešte čaká“.

Blízkosť a súcit

Svätý Otec František vyzdvihol dôležitosť blízkosti k obetiam zneužívania. Táto blízkosť, podľa neho, nie je abstraktným pojmom, ale zahŕňa počúvanie, konanie, prevenciu a pomoc. Vyzval cirkevné autority, aby sa priamo zoznámili s dôsledkami zneužívania a nechali sa otriasť utrpením obetí. Je dôležité „nechať sa otriasť utrpením obetí, priamo počúvať ich hlas a praktizovať takú blízkosť, ktorá ich prostredníctvom konkrétnych rozhodnutí pozdvihuje, pomáha im a pripravuje inú budúcnosť pre všetkých“.

Prevencia a osveta

Pápež František zdôraznil potrebu prevencie a osvety v boji proti zneužívaniu. Vyjadril podporu iniciatíve Memorare, ktorá má za cieľ posilniť existujúce úsilie o ochranu detí a zraniteľných osôb v Cirkvi. Vyzval komisiu, aby pokračovala v spolupráci s miestnymi cirkvami a pomohla im vytvoriť bezpečné prostredie pre všetkých:
„Ľudia by mali poznať a vidieť prácu, ktorú vykonávate v službe starostlivosti miestnym cirkvám. Vaša blízkosť k úradom miestnych cirkví ich posilní pri zdieľaní osvedčených postupov a overovaní primeranosti zavedených opatrení“. Členov komisie vyzval: „aby zabezpečili súlad s Vos estis lux mundi, aby existovali spoľahlivé prostriedky na prijatie a starostlivosť o obete, ako aj na zabezpečenie toho, aby ich skúsenosti a svedectvo podporovali prácu v oblasti ochrany a prevencie“.

Pápež František poďakoval členom komisie za ich prácu a vyjadril im podporu. Povzbudil ich, aby s vytrvalosťou a nádejou pokračovali v boji proti zneužívaniu v Cirkvi, keď uviedol:
„Vaše pripomienky nás udržia v správnom smere, aby sa Cirkev naďalej zo všetkých síl angažovala v prevencii zneužívania, v rozhodnom odsúdení zneužívania, v súcitnej starostlivosti o obete a v trvalom záväzku byť pohostinným a bezpečným miestom. Ďakujem vám za vašu vytrvalosť a za svedectvo nádeje, ktoré ponúkate“.

Martin Jarábek – Vatican News( TK KBS, VaticanNews mj; pz ) 20240307024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]