[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 04. 2024   Meniny má Slavomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápežská akadémia pre život reaguje na udalosti vo Francúzsku
P:3, 05. 03. 2024 15:54, ZAHFoto: TV Lux


Vatikán 5. marca (VaticanNews) Francúzsky parlament v pondelok 4. marca schválil vloženie práva žien na umelý potrat do ústavy. Vo svojom vyhlásení Pápežská akadémia pre život opätovne vyjadrila podporu francúzskym biskupom, ktorí tvrdia: „Práve v ére všeobecných ľudských práv nemôže existovať 'právo' na potlačenie ľudského života“. Ako v rozhovore vyhlásil predseda Pápežskej akadémie vied Mons. Paglia na margo rozhodnutia francúzskeho Kongresu, „toto nie je spôsob, ako brániť ženy a deti“.

Začlenenie záruky slobody žien podstúpiť interrupciu do ústavy schválil parlament vo francúzskom Versailles v pondelok popoludní 780 hlasmi. Len 72 poslancov hlasovalo proti. Návrh bol 29. februára schválený Senátom v prvom čítaní a bez pozmeňujúcich návrhov (267 hlasov za, 50 proti).

Mons. Paglia: Všetci spoločne musíme chrániť každý život

V rozhovore pre vatikánske médiá Mons. Vincenzo Paglia - ktorý sa vyjadril niekoľko hodín pred hlasovaním – opätovne vyjadril svoju blízkosť „francúzskym biskupom“. Zároveň dodal: „Som presvedčený, že toto nie je metóda ani slová, ktorými môžeme chrániť ženy a ich deti. Tvárou v tvár životu poznačenému bolesťou a ťažkosťami musíme všetci spoločne pracovať na tom, aby bol vždy chránený a zachovaný život - život všetkých, osobitne tých najslabších“. „Práve v tomto zmysle Pápežská akadémia pre život aj naďalej podporuje angažovanosť všetkých, aby bol chránený v každom čase, okamihu a situácii. V tomto sa mi naša blízkosť k francúzskym biskupom javí ako povinnosť“.

Vatikán: Nemôže existovať právo na potlačenie ľudského života

Včera popoludní Pápežská akadémia pre život uviedla, že je nablízku francúzskym biskupom, ktorí vo vyhlásení zverejnenom pred niekoľkými dňami zopakovali, že „na umelý potrat, ktorý zostáva útokom na život od samého počiatku, sa nemožno pozerať výlučne z hľadiska práv žien“, a vyjadrili poľutovanie nad tým, že „v začatej diskusii neboli spomenuté podporné opatrenia pre tých, ktorí by si chceli svoje dieťa ponechať“.

Pápežská akadémia vo svojom vyhlásení uvádza: „Práve v dobe univerzálnych ľudských práv nemôže existovať žiadne 'právo' na potlačenie ľudského života“. Zároveň sa obracia „ na všetky vlády a na všetky náboženské tradície“, aby urobili všetko pre to, „aby sa v tejto etape dejín ochrana života stala absolútnou prioritou, s konkrétnymi krokmi v prospech mieru a sociálnej spravodlivosti, s účinnými opatreniami pre všeobecný prístup k zdrojom, vzdelaniu, zdravotníctvu“. „Osobitné životné situácie a ťažké a dramatické kontexty našej doby treba riešiť prostredníctvom nástrojov právnej civilizácie, ktorá sa v prvom rade hľadí na ochranu najslabších a najzraniteľnejších“, tvrdí Pápežská akadémia pre život a dodáva, že „ochrana ľudského života je prvým cieľom ľudstva a môže sa rozvíjať jedine vo svete bez konfliktov a roztržiek, v ktorom veda, technika a priemysel slúžia ľudskej osobe a bratstvu“.

Spracovala Zuzana Klimanová( TK KBS, VaticanNews zk; pz ) 20240305013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]