[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 04. 2024   Meniny má Estera      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Apoštolská penitenciária otvorí 24. ročník „Kurzu o internom fóre“
P:3, 03. 03. 2024 12:05, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 3. marca (VaticanNews) Od 4. do 8. marca sa budú konať každoročné formačné stretnutia Kurzu o internom fóre, ktoré organizuje Apoštolská penitenciária. Cieľom je ponúknuť príležitosť na zamyslenie a prehĺbené vzdelávanie o sviatosti pokánia. Účasť je možná prezenčnou i dištančnou (online) formou.

Kurz o internom fóre sa začne v pondelok 4. marca vo Vatikáne, v Bazilike sv. Vavrinca z Damašku, ktorá je súčasťou sídla Apoštolskej penitenciárie. Tohtoročný 24. ročník sa opäť zameria na dôkladnú prípravu v oblasti sviatosti pokánia pre začínajúcich kňazov i kandidátov kňazstva.

Formačný kurz zahŕňa prednášky, na ktorých sa budú z multidisciplinárneho hľadiska preberať hlavné otázky súvisiace s „interným fórom“ a vysluhovaním sviatosti zmierenia. V súčasnosti sa totiž viac ako kedykoľvek predtým od služobníkov milosrdenstva vyžaduje dôkladná a aktuálna teologická, duchovná, pastoračná a právna príprava. Osobitne sa bude hovoriť o riešeniach aktuálnych citlivých situácií, ktoré sa dotýkajú služby sviatosti pokánia, a prioritne sa budú navrhovať riešenia konkrétnych a zložitých prípadov podrobených duchovnému rozlišovaniu a milosrdenstvu Cirkvi.

Prednášajúci a témy kurzu

Prednášajúcimi z Apoštolskej penitenciárie sú: hlavný penitenciár kard. Mauro Piacenza, regent Mons. Krzysztof Nykiel, radca Mons. Giuseppe Tonello a kanonik Mons. Giacomo Incitti. Ďalej medzi formátormi na kurze bude páter Fabio Rosini, vedúci Úradu pre pastoráciu povolaní Rímskej diecézy, ktorý bude hovoriť o svojich skúsenostiach spovedníka, pričom vymedzí niektoré osobitné kategórie kajúcnikov. Exorcista, rehoľník, páter Francesco Bamonte, sa bude zaoberať prípadmi posadnutosti a ponúkne spovedníkom návod, ako takým ľuďom pomôcť. Ďalší dvaja kňazi penitenciárie, páter Paolo Benanti TOR (Terzo Ordine Regolare) a don Marco Panero SDB budú hovoriť aj o umelej inteligencii a výkone služby spovedníka. Napokon vystúpia aj dvaja biskupi z Rímskej kúrie: sekretár Dikastéria pre Boží kult a disciplínu sviatostí Mons. Vittorio Francesco Viola OFM, ktorý pripomenie zanedbávané usmernenia pre vysluhovanie sviatosti, a proprefekt Dikastéria pre evanjelizáciu Mons. Rino Fisichella, ktorý pri príležitosti blížiaceho sa Jubilejného roku 2025 priblíži význam a hodnotu odpustkov.

Audiencia účastníkov u pápeža Františka

Po každom stretnutí bude nasledovať diskusia, počas ktorej sa budú predkladať otázky na objasnenie a riešenie pochybností ku konkrétnym prípadom, ktoré sa zozbierajú od prítomných. V záverečný deň, v piatok 8. marca dopoludnia účastníkov kurzu prijme na audiencii pápež František. Formačný kurz bude ukončený kajúcou pobožnosťou, ktorej bude predsedať hlavný penitenciár kardinál Mauro Piacenza, o 16:30 v Kostole Santo Spirito in Sassia (Sanktuárium Božieho milosrdenstva), ktorý sa nachádza neďaleko Vatikánu.

Spracovala Miroslava Holubíková( TK KBS, VaticanNews, mh, ml; pz ) 20240303003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]