[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 04. 2024   Meniny má Estera      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Senát vo Francúzsku odobril návrh zahrnúť interrupcie do ústavy štátu
P:3, 01. 03. 2024 09:55, ZAHParíž 1. marca (VaticanNews) „Francúzsko dosiahlo dno. Stalo sa totalitným štátom.“ Týmito slovami komentoval arcibiskup Michel Aupetit rozhodnutie Senátu zahrnúť potraty do ústavy.

Konkrétne poukázal na zamietnutie pozmeňujúcich návrhov, ktoré by zaručili slobodu svedomia zdravotníckych pracovníkov. „Zákon má prednosť pred svedomím a núti ľudí spôsobovať smrť,“ dodal bývalý parížsky arcibiskup, ktorý bol pred vstupom do seminára 12 rokov lekárom.

Zahrnutie interrupcií do ústavy je požiadavkou prezidenta Macrona. Príslušný zákon už koncom januára prijalo Národné zhromaždenie. V stredu večer ho podporili aj senátori. Na zmenu ústavy je potrebná podpora troch pätín oboch komôr parlamentu. Ich spoločné zhromaždenie bolo zvolané do Versailles na 4. marca.

Ide o to, aby prezident mohol slávnostne ratifikovať interrupcie v ústave 8. marca na Medzinárodný deň žien.

„Z celého srdca vyzývame na lepšie zaručenie a podporu práv žien. Potraty, ktoré sú zriedkavo úplne slobodnou voľbou, však nemožno chápať len z hľadiska práv žien,“ povedal arcibiskup Éric de Moulins-Beaufort, predseda Konferencie biskupov Francúzska. Miestna cirkev sa dôrazne postavila proti prezidentovej iniciatíve.

K ochrane každého života vyzval aj pápež František počas svojej návštevy Francúzska v septembri minulého roka.

Biskupská konferencia Francúzska, ktorá obracia svoje myšlienky „najmä k ženám v núdzi“, ktoré zvažujú dramatickú možnosť uchýliť sa k interrupcii, „vyjadruje poľutovanie nad tým, že v začatej diskusii neboli spomenuté podporné opatrenia pre tých, ktorí by si chceli svoje dieťa ponechať“.

„Keďže na svetlo sveta vychádzajú početné formy násilia páchaného na ženách a deťoch,“ pokračujú biskupi, „bolo by dobré, keby ústava našej krajiny postavila ochranu žien a detí do centra pozornosti.“

Konferencia biskupov Francúzska „bude dbať na rešpektovanie slobody voľby rodičov, ktorí sa aj v ťažkých situáciách rozhodnú ponechať si svoje dieťa, a na slobodu svedomia lekárov a všetkého zdravotníckeho personálu, ktorých odvahu a obetavosť chváli.“

Návrh, ktorým sa do článku 34 ústavy vkladá „sloboda udelená ženám prerušiť tehotenstvo“, schválil Senát v prvom čítaní a bez pozmeňujúcich návrhov: 267 hlasov za, 50 proti.

Zamietnutý bol aj pozmeňujúci a doplňujúci návrh, ktorý navrhoval opraviť výraz „zaručená sloboda“ obsiahnutý v ustanovení a odstrániť prídavné meno, ktoré niektorí považovali za problematické aj z dôvodu možných dôsledkov na právo nemocničného personálu na výhradu svedomia.

Medzi odporcami textu sú aj niektorí republikáni, podľa ktorých ústava „nie je katalógom sociálnych práv“.

Martin Jarábek – VaticanNews( TK KBS, VaticanNews, mj, ml; kj ) 20240301012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]