Filipíny 29. februára (VaticanNews) Proprefekt vatikánskeho Dikastéria pre evanjelizáciu Rino Fichella predsedal ďakovnej svätej omši v Katedrále Panny Márie pokoja a dobrej cesty, ktorá bola vyhlásená za prvú medzinárodnú svätyňu na Filipínach.
Ďakovná svätá omša ukončila triduum svätých omší a procesií s diecéznymi službami a komisiami v Antipole od 23. do 25. februára. Katedrála je domovom uctievaného obrazu Čiernej Madony Panny Márie a každoročne priťahuje milióny pútnikov, najmä počas pútnickej sezóny od mája do júla. Pôvodný kostol bol postavený v 17. storočí a počas druhej svetovej vojny ho zničili spojenci pri oslobodzovaní oblasti od Japoncov. Po vojne bol obnovený a v roku 1954 Konferencia filipínskych katolíckych biskupov (CBCP) vyhlásila kostol za národnú svätyňu Panny Márie pokoja a dobrej cesty, čím sa stal prvou národnou svätyňou na Filipínach a v juhovýchodnej Ázii.
V marci 2023 vydal pápež František dekrét, ktorým povýšil katedrálu na medzinárodnú svätyňu na základe petície schválenej Konferenciou katolíckych biskupov Filipín. Týmto dekrétom sa stala prvou medzinárodnou svätyňou v krajine, jedenástou na svete a treťou v Ázii Je tiež prvou mariánskou medzinárodnou svätyňou v Ázii. Slávnostné vyhlásenie svätyne sa uskutočnilo 26. januára počas svätej omše, ktorú koncelebrovali arcibiskup Charles John Brown, apoštolský nuncius na Filipínach a biskup Ruperto Santos z Antipola za účasti približne osemdesiatich biskupov a najvyšších vládnych predstaviteľov.
Arcibiskup Fisichella vo svojej homílii na záver pondelkových slávností poznamenal, že svätyňa má za úlohu „duchovne zjednocovať kresťanov so všetkými veriacimi roztrúsenými po celom svete“ a prijímať všetkých, „najmä tých najchudobnejších a tých, ktorí potrebujú útechu a pokoj.“ „Byť medzinárodnou svätyňou nie je len privilégium, ktoré sa udeľuje, ale poslanie, o ktoré sa treba deliť,“ povedal.
Lisa Zengarini – VaticanNews