Hlavným cieľom na Srí Lanke je v súčasnosti posilniť vzdelávací systém P:3, 27. 02. 2024 09:58, ZAH
Srí Lanka 27. februára (VaticanNews) Hlavným cieľom na Srí Lanke je v súčasnosti posilniť vzdelávací systém s cieľom vybudovať integrálny prínos pre jednotlivcov a podporiť nové vedenie, ktoré bude dbať na skutočné potreby ľudí, ktorí čoraz viac túžia po dôstojnosti, pracovných príležitostiach a sebavedomí. To je poslanie nadácie MAGIS, ktorá je súčasťou Euro-stredomorskej provincie Spoločnosti Ježišovej a ktorá koordinuje a podporuje misijné aktivity a medzinárodnú spoluprácu prostredníctvom úsilia jezuitov a laikov v 47 projektoch v 22 krajinách.
Zranený ostrov
Prvý cieľ našej cesty nás zavedie do obchodného hlavného mesta ostrovného štátu, Kolomba, mesta ležiaceho na západnom pobreží Indického oceánu, ktoré sa vyznačuje mnohotvárnou architektúrou formovanou britskou koloniálnou minulosťou a kde sa nachádza jediné letisko v krajine. Logistickou základňou pre vnútorný cestovný ruch je približne štyridsať kilometrov vzdialené Negombo, kde sídli arcidiecéza Kolombo a jezuitská provinčná kúria. Nachádzajú sa v tej istej oblasti ako kostol svätého Sebastiána, kde pred piatimi rokmi pri útokoch na Veľkonočnú nedeľu zahynulo viac ako 100 ľudí. Na ceste sa zúčastňuje prezident MAGIS, profesor Ambrogio Bongiovanni, ktorý sa na indickom subkontinente angažuje už viac ako tridsať rokov.
Spoločné plánovanie
Prezident Ambrogio Bongiovanni zdôrazňuje špecifickosť prístupu svojej organizácie: aktivity sa plánujú spoločne so spoločnou víziou z miestnej krajiny, nie sú nariadené zhora. Prezident MAGIS, ktorý je zároveň profesorom na Pápežskej Gregorovej univerzite, vyzdvihuje účinnosť iniciatív humanitárnej pomoci organizácie, najmä na globálnom Juhu, so zameraním na kultúru, základné práva, mier a zdravotnú starostlivosť. Zhodou okolností sa cesta na Srí Lanku zhodovala so schválením projektu Talianskej agentúry pre medzinárodnú spoluprácu, ktorá prisľúbila viac ako milión eur na podporu vzdelávania, integrálnej ekológie a zmierenia v tejto ostrovnej krajine.
Formovanie generácií pre nové vedenie
Naším sprievodcom je jezuita páter Angelo Sujeewa Pathirana, predstavený srílanskej provincie. Túto iniciatívu vníma ako nový krok spolupráce na pomoc najzraniteľnejším a zdôrazňuje dôležitosť spolupráce, pričom pripomína minulé prírodné katastrofy vrátane cunami z roku 2004, ktoré si vyžiadalo viac ako 230 000 obetí, z toho 30 000 len na Srí Lanke. Zdôrazňuje potrebu posilniť postavenie ľudí trpiacich extrémnou chudobou v čase, keď 18 % zvýšenie DPH zráža rodiny na kolená, pretože čelia nákladom, ktoré sa stali „neudržateľnými a nedostupnými.“ V sektore vzdelávania, do ktorého by sa malo investovať najviac, klesá dovoz kancelárskych potrieb, historické kníhkupectvá prepúšťajú zamestnancov. Dodáva, že cena papiera vzrástla o 300 % a rovnakým trendom trpí aj doprava. „Ide o odovzdávanie základných nástrojov vedomostí, najmä dobrej angličtiny, ktorá ponúka aj spôsob, ako zdieľať kresťanské hodnoty,“ hovorí otec Angelo. V hre je aj rozvoj „politickej vízie, postoja, ktorý je pozorný k neduhom spoločnosti,“ pokračuje. Ide o prípravu nových generácií, ktoré budú čeliť problémom v novom duchu: „Snažíme sa tiež nadviazať na metódu YWL, ktorej cieľom je predovšetkým ponúknuť stredoškoláčkam skúsenosti, ktoré ich posilnia aj ako líderky, vedomé si svojich práv,“ zdôrazňuje otec jezuita.
Krajina je hladná
Jezuitský kňaz vyjadruje nespokojnosť s nedostatkom politických zmien, pozerá sa dopredu na nadchádzajúce prezidentské voľby a vyjadruje nádej na nové vedenie zamerané na záujmy krajiny, nie na osobný prospech. Opakuje tak pocity kardinála Malcolma Ranjitha, ktorý túto otázku položil pri príležitosti Dňa republiky: „Čo to znamená oslavovať slobodu uprostred ekonomického zmätku a politického patu?“ Ľudia sú hladní a krajina v apríli 2022 vyhlásila bankrot, pričom sa jej nahromadili dlhy presahujúce 83 miliárd dolárov. Súčasná dočasná vláda dostala po odstúpení prezidenta Radžapakseho pôžičku od Medzinárodného menového fondu vo výške 2,9 miliardy dolárov a napriek 95 % inflácii vykazuje známky oživenia. Srí Lanka má však v súčasnosti najnižšiu platobnú bilanciu v celom ázijsko-tichomorskom a oceánskom regióne a krajina bude od roku 2022 v dôsledku pádu meny zažívať masívny odliv kvalifikovaných a nekvalifikovaných pracovníkov.
Centrum Shanti
Dehiwala, jedna z najchudobnejších štvrtí hlavného mesta, je domovom komunitného animačného hnutia Shanti, neziskovej organizácie, ktorú v roku 1977 založil jezuitský misionár páter Michael Catalano. Privíta nás riaditeľ, páter Ranjiit Yawu SJ, a jeho asistentka Sujeewa, ktorá je učiteľkou a poradkyňou; je budhistka a pôsobí tu od roku 1999. Prostredníctvom mimoškolského programu zapájame približne 400 ďalších ľudí. „Je im tu veľmi dobre, prostredie je veľmi priateľské. Malé deti sú veľmi šťastné,“ hovorí. „Ľudia sú tu veľmi chudobní. Zarábajú asi 10 až 15 tisíc rupií (menej ako 1 300 korún mesačne) a žijú vo veľmi malých domoch. Je tu veľmi málo mužov a niekedy chýba postava matky, pretože ženy sú nútené odísť do zahraničia hľadať pracovné príležitosti. „V takom prípade,“ vysvetľuje, „zostávajú samy len deti, pričom najstarší sa stará o najmladšieho.“
Centrum sa zameriava na budovanie kapacít, odbornú prípravu a vzdelávanie detí a dospelých, najmä žien a obetí vojen a prírodných katastrof. Sujeewa a otec Ranjiit ilustrujú mnohé problémy, ktorým rodiny čelia, vrátane prípadov zneužívania, ku ktorým dochádza v stiesnených životných priestoroch.
Smerom k čajovým plantážam
Podmienky chudoby a nepokojov v okresoch v blízkosti hlavného mesta sú len predohrou k hlbším problémom, ktoré sužujú vidiecke oblasti, kde je pomoc mimovládnych organizácií nedostatočná. Nasledujúca epizóda poskytne pohľad na realitu tých, ktorí pracujú a žijú na čajových plantážach: Zelené bohatstvo Cejlónu.