[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 09. 05. 2024   Meniny má Roland      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Bombardovanie povstalcov prinútilo tisícky obyvateľov Sake k úteku
P:3, 26. 02. 2024 11:50, ZAH



Foto: Vatican Media


Kongo 26. februára (VaticanNews) Približne 95 % obyvateľov opustilo mesto Sake v Severnom Kivu v Konžskej demokratickej republike. Mesto bolo prakticky obkľúčené povstalcami M23. Boje v krajine si naďalej vyberajú krvavú daň. „Odišli sme od seba, pretože padli dve bomby – jedna na utečenecký tábor a druhá neďaleko farnosti, čo malo za následok veľa mŕtvych a zranených. A my sme si povedali: ,Možno tretia bomba padne na nás', a tak sme utiekli,“ opisuje páter Faustin Mbara zo Saké.

Tamojší farár spolu s drvivou väčšinou odišiel do neďalekej Gomy. Vatikánskemu rozhlasu približuje situáciu na mieste: „Pokiaľ ide o vysídlencov zo Sake a ďalších filiálok našej farnosti, odhaduje sa, že ich počet dosahuje asi 50 000 alebo 60 000 ľudí. Z nich niektorých prijali miestne rodiny, ale veľmi veľa ich žije v táboroch.“ Duchovný dodáva, že „všetky tábory až po Gomu boli vyrabované a teraz sú opustené“. Hrozbu označuje za „bezprostrednú“.

Kňaz načrtáva aj problémy, ktoré z toho vyplývajú: „Pokiaľ ide o humanitárnu situáciu, organizácie sa snažia robiť, čo môžu, ale máme tu len prílev davov ľudí. Takže aktivisti sa snažia pomôcť, ako sa len dá, vrátane našej diecéznej Caritas sa snažia robiť, čo sa dá, ale potreby sa ukazujú byť naozaj obrovské, ak to môžem takto povedať.“

Páter Mbara preto apeluje na medzinárodné spoločenstvo, aby podporilo trpiace obyvateľstvo, modlilo sa a pomáhalo pri mierových procesoch. Na otázku o postupe úradov kňaz priznáva, že prisľúbili okamžitú protiofenzívu, aby sa miestne obyvateľstvo mohlo vrátiť na svoju pôdu. Nie je však jasné, aké nádeje možno skutočne vkladať do militaristických akcií, ktoré sa môžu zastaviť na akejkoľvek hranici a v konečnom dôsledku budú nedostatočné.

Má preto aj ďalšiu konkrétnu výzvu: „Ak ide o vládu, žiadame ju, aby urobila všetko, čo je v jej silách, na obnovenie mieru a predovšetkým, aby sa pokúsila sadnúť si a hľadať základné príčiny týchto konfliktov s cieľom nájsť trvalé riešenie a nie vždy len paliatívne riešenia.“ Dodáva, že ide o to, „aby sa na stôl položil spôsob ukončenia bojov, riešenie, ktoré pomôže celému obyvateľstvu a všetkým kmeňom v tomto regióne, v tejto krajine a nielen kmeňom na východe“. Svoje vyhlásenie končí nádejou: „Nech sa jednota všetkých konžských kmeňov stane skutočnosťou a nech sa všetky tieto kmene zjednotia, aby neexistovali žiadne marginalizované kmene a iné, ktoré by sa mohli považovať za vyššie postavené ako ostatné.“

Stanislas Kambashi SJ Vatikán



( TK KBS, VaticanNews, pl, ml; kj ) 20240226026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]