Biskup Bätzing: Bez súhlasu Ríma sa synodálny koncil konať nebude P:3, 23. 02. 2024 10:01, ZAH
Nemecko 23. februára (E-kai) V Augsburgu sa 22. februára skončilo jarné zasadnutie Nemeckej biskupskej konferencie (DBK). Na tlačovej konferencii po skončení štvordňového stretnutia predseda episkopátu biskup Georg Bätzing vysvetlil, ako by mal vyzerať ďalší postup po opätovnom zásahu Ríma do synodálneho výboru.
Biskup Bätzing ubezpečil, že nemeckí biskupi chcú pokračovať v procese „synodálnej cesty“ v úzkej konzultácii s Rímom a Synodou biskupov. Ubezpečil, že budúca synodálna rada v Nemecku bude v súlade s kánonickým právom a ubezpečil, že takýto orgán nebude existovať bez povolenia Ríma. „Naším cieľom je dobre spojiť všetky prúdy činnosti a boja za synodálnu Cirkev a proti nej,“ povedal limburský biskup. Zatiaľ však „skôr, ako začneme hovoriť o obsahu, je najdôležitejším cieľom nájsť spoločnú cestu.“
Biskupi vzali list Vatikánu zo 16. februára o synodálnej komisii veľmi vážne, priznal biskup Bätzing. Z listu je zrejmé, že existujú rôzne názory na plánovanú komisiu a štyri úlohy, ktoré jej boli pridelené. Medzi ne patrí okrem iného aj príprava synodálneho koncilu v súlade s kánonickým právom. „Chcem urobiť všetko, čo je v mojich silách, aby som reagoval na obavy Ríma vyjadrené v liste,“ zdôraznil biskup Bätzing.
V centre týchto obáv je úrad biskupa. Synodalita ho nechce oslabiť, ale skôr posilniť. Sme presvedčení, že to isté chceme aj pre ,synodálnu cestu. V žiadnom prípade nechceme obmedziť autoritu biskupa, biskupov,“ ubezpečil predseda nemeckého episkopátu. Dodal, že „biskupi si uvedomujú potrebu dobrej a účinnej komunikácie so zodpovednými v Ríme a ďalšie rozhovory, ktoré sa začali v júli minulého roka, sú naplánované v najbližšom čase.“ Intenzívny dialóg bude pokračovať aj s Ústredným výborom nemeckých katolíkov (ZdK).
Niekoľko dní pred začiatkom plenárneho zasadnutia Svätá stolica poslala list vyšších kardinálov, v ktorom nemeckých biskupov vyzvala, aby z programu stiahli plánované hlasovanie o štatúte synodálnej komisie. Tá vznikla v novembri a má byť medzistupňom v procese reformy ,synodálnej cesty' DBK a ZdK, ktorá sa začala v roku 2019 a okrem iného pripravuje aj synodálnu radu. S takýmto orgánom „súčasné kánonické právo nepočíta, a preto by rozhodnutie DBK v tomto smere bolo neplatné – s príslušnými právnymi dôsledkami,“ uvádza sa v liste, ktorý sa odvoláva aj na prebiehajúce a plánované rozhovory medzi Rímskou kúriou a nemeckými biskupmi.
Jarné generálne zhromaždenie bolo zároveň prvou príležitosťou prediskutovať so všetkými biskupmi priebeh prvého zasadania 16. riadneho generálneho zhromaždenia Biskupskej synody v októbri minulého roka. Do polovice mája musí každá biskupská konferencia poslať do Ríma osemstranovú správu s reakciami na záverečný dokument synody. Nemeckí biskupi sa sústredili na tri body: zodpovedné a štrukturálne nové zaobchádzanie s najvyššou autoritou, posilnenie aspektu rozdelenia moci v Cirkvi a dôraznejšie uplatňovanie zodpovednosti nositeľov úradov.
Dôležitou témou synodálneho zhromaždenia, ktorá bude rozhodujúca aj pre nadchádzajúce rokovania, je otázka vzťahu medzi hierarchicky organizovanou cirkevnou službou a synodalitou. Podľa biskupa Bätzinga sú rokovania generálneho zhromaždenia synody v súlade s perspektívami „synodálnej cesty“ a jej rezolúcie Autorita a rozdelenie moci v cirkvi. „Vedenie biskupov si vyžaduje pevné prepojenie so synodálnymi orgánmi. To nie je v rozpore s konečnou zodpovednosťou biskupa, ale je neoddeliteľnou súčasťou celkovej zodpovednosti biskupa,“ uviedol.
Kvôli sporu o smerovaní Cirkvi boli ostatné témy jarného stretnutia biskupov odsunuté do úzadia. A to Svätý rok 2025, príprava na druhé zasadnutie 16. riadneho generálneho zhromaždenia Biskupskej synody v októbri, medzinárodná púť ministrantov do Ríma v lete tohto roku a Týždeň za život, na ktorom sa už nechce zúčastniť Evanjelická cirkev v Nemecku. Diskutovalo sa aj o najnovšom prieskume členstva v cirkvi, ktorý potvrdil masívnu stratu významu a dôvery v cirkvi. „Chceme sa zamyslieť nad obsahom tohto prieskumu, aby sme na jeho základe pripravili kroky Cirkvi v dlhodobejšom horizonte,“ oznámil predseda nemeckého episkopátu.
Nemecká biskupská konferencia na záver stretnutia dôrazne odmietla všetky formy nacionalizmu. Podľa katolíckych biskupov Nemecka kresťania nesmú voliť extrémistické pravicové strany, ako je AfD (Alternatíva pre Nemecko). To je nezlučiteľné s kresťanským obrazom Boha a človeka.
Vzhľadom na globálnu politickú situáciu a eskaláciu viacerých ozbrojených konfliktov sa biskupi rozhodli 21. februára predložiť nové mierové vyhlásenie. Dokument má názov Pokoj tomuto domu. V medzinárodnej diskusii o bezpečnosti nemeckí katolícki biskupi varujú pred novými pretekmi v zbrojení. Zároveň poukazujú na to, že použitie armády ako poslednej možnosti sebaobrany je možné a za určitých okolností aj nevyhnutné, ale má svoje hranice.
V 175-stranovom dokumente Slovo na zamyslenie v nepokojných časoch biskupi uznávajú, že nemeckí vojaci musia byť primerane vybavení na obranu krajiny tvárou v tvár novým hrozbám. Zároveň vyzývajú „spolkovú vládu, aby iniciovala proces v rámci NATO a spolu so svojimi aliančnými partnermi našla riešenia, ako zaručiť odstrašenie, ktoré bude v dohľadnej budúcnosti pravdepodobne potrebné bez jadrových zbraní.“