[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 08. 05. 2024   Meniny má Ingrida      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Matteo Maria Zuppi: O mier treba vytrvalo usilovať a on príde
P:3, 20. 02. 2024 16:24, ZAH



Foto: Vatican Media


Taliansko 20. februára (VaticanNews) Predseda Talianskej biskupskej konferencie vystúpil v talianskej televízii, kde zopakoval svoje odsúdenie antisemitizmu a výzvu na „prímerie“ vo Svätej zemi. Zopakoval svoj odstup od talianskej vlády v otázke migrácie a zároveň vyzval, aby sa urobilo viac pre paliatívnu starostlivosť a starostlivosť na konci života.

„Vždy sa musíme usilovať o mier, vojna je vždy strašnou porážkou. Každý deň je ďalším dňom utrpenia. Mier je niečo, čo si vyžaduje mnoho pokusov, mnoho skúšok, treba sa oň usilovať s odhodlaním a sme presvedčení, že príde.„ A to vďaka medzinárodnému spoločenstvu, „ktoré nemôže stáť bokom,“ Vyhlásil to kardinál Matteo Maria Zuppi, bolonský arcibiskup a predseda Talianskej biskupskej konferencie (CEI), ktorý v nedeľu 18. februára vystúpil v programe RAI In mezz'ora.

Nádej, že Izrael prijme prímerie

V súvislosti s vojnou Izraela proti Hamasu v pásme Gazy kardinál zopakoval svoje „dôrazné a jasné odsúdenie“ antisemitizmu a útokov zo 7. októbra, keď džihádisti zabili približne 1 200 izraelských občanov. 

„Strašné násilie, ktoré zabilo nevinných ľudí“ a „prejav niečoho, čo nemôžeme akceptovať.“ S odkazom na to, čo v uplynulých dňoch povedal kardinál Pietro Parolin, Zuppi zdôraznil, že štátny tajomník „povedal to, čo hovoria mnohé vlády, povedal ,vyzvať na prímerie',“ pretože „táto operácia nemôže ospravedlniť obrovský počet obetí.“

„Dúfajme,“ že „túto výzvu Izrael prijme a začneme sa pozerať do budúcnosti.“ K vojne na Ukrajine potom poznamenal, že humanitárny plán, ktorý si želá pápež František. „Obaja nunciovia, v Moskve aj v Kyjeve, sú stále v kontakte a pomáhajú kontaktom medzi stranami, aby sa mohlo začať, a už sa začalo, zjednocovanie rodín kvôli problému detí, ktoré sú v Rusku.“

Rozdielny postoj

Pokiaľ ide o situáciu v Taliansku, kardinál Zuppi sa pozastavil nad chronickým nárastom chudoby. „Máme pred sebou obraz, ktorý nás nemôže neznepokojovať, ktorý si nemôžeme neuvedomovať,“ povedal a dodal, že „milióny ľudí žijú pod hranicou chudoby“ a je potrebné, aby im všetci venovali pozornosť a boli solidárni.

V súvislosti s migráciou bolonský arcibiskup poznamenal, že medzi Talianskou biskupskou konferenciou a talianskou vládou existujú „rôzne hodnotenia a obavy“ a že Cirkev „môže a musí o tom informovať.“

„Jediná strana, ktorú Cirkev zastáva, je strana človeka,“ zopakoval Zuppi a zdôraznil „dôležitosť pokračujúceho konštruktívneho dialógu so všetkými vládami a tiež so súčasnou vládou.“

Bezpečnosť práce

V súvislosti so zrútením staveniska vo Florencii, pri ktorom zahynulo päť robotníkov, Zuppi povedal, že „bezpečnosť práce stojí peniaze, ale život má hodnotu, ktorá sa nikdy nedá vyčísliť.“

„Hnev sa musí zmeniť na objasnenie, aby sa zabránilo pokrytectvu alebo rétorike o ľahkej morálke,“ povedal. „Jedným z najväčších problémov sú inšpekcie“ a „úľava znamená vymyslieť si čokoľvek, aby sme získali zákazku.“

Taliansko musí urobiť viac

Na záver o práve na život bolonský arcibiskup povedal, že pri riešení otázky konca života je potrebný „veľký rešpekt.“ „Keď hovoríme o práve na život, existuje napríklad právo netrpieť. Paliatívna starostlivosť umožňuje bojovať proti utrpeniu a nemôže prísť na konci,“ ale „vyžaduje si dlhšie sprevádzanie.“

„V tejto veci,“ uzavrel, „by sa malo urobiť oveľa viac, pretože netrpieť by umožnilo o niečo viac voľby. Ak budem vedieť, že nebudem trpieť a budem sprevádzaný, budem vyliečený“ a „že niekto zabráni bolesti, aby ma premohla, a bude ma sprevádzať sedatívami.“

V tomto zmysle “existuje súdne rozhodnutie, všetci v parlamente súhlasia s tým, že hľadanie regionálnych riešení by viedlo aj k niektorým neprijateľným situáciám. Prácu parlamentu budeme sprevádzať s veľkým rešpektom.“

Michele Raviart – Vatican News



( TK KBS, VaticanNews, cz, ml; pz ) 20240220037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]