[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 08. 05. 2024   Meniny má Ingrida      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Maltézsky rád v Mníchove: Útoky na civilistov sú zločinom proti ľudskosti
P:3, 19. 02. 2024 14:06, ZAH



Foto: Pixabay


Mníchov 19. februára (VaticanNews) Počas sprievodného podujatia Mníchovskej bezpečnostnej konferencie 2024, ktorá sa koná v bavorskej metropole, Zvrchovaný Maltézsky rád opätovne zdôrazňuje, že útoky na civilistov a humanitárnych pracovníkov v konfliktných zónach sú zločinmi proti ľudskosti.

V piatok, keď sa hlavy štátov, vládni predstavitelia a politici zišli v Mníchove na 60. bezpečnostnej konferencii, aby diskutovali o súčasných naliehavých výzvach v oblasti medzinárodnej bezpečnosti a posilnili spoluprácu, Zvrchovaný Maltézsky rád opäť vyzval na dodržiavanie medzinárodného humanitárneho práva, ktoré je v turbulentnom období geopolitických konfliktov čoraz viac ohrozené.

Je potrebné naliehavo riešiť ochranu civilného obyvateľstva v konfliktoch.

Ochranu civilného obyvateľstva a humanitárnych pracovníkov v konfliktoch treba urýchlene riešiť, ako to ukázal priebeh vojen na Ukrajine a nedávno ešte dramatickejšie v pásme Gazy, povedal kancelár katolíckeho rehoľného rádu Riccardo Paternò di Montecupo na úvod sprievodného podujatia na vysokej úrovni v bavorskej metropole, ktoré sa v piatok venovalo ochrane humanitárnych pracovníkov v konfliktných zónach.

„Úmyselné útoky na zdravotnícke zariadenia a humanitárnych pracovníkov sú v každom zmysle zločinom proti ľudskosti,“ zopakoval.    

Cieľom podujatia, ktoré zorganizoval Maltézsky rád s podporou Centra pre civilistov v konfliktoch (CIVIC), bolo objasniť súčasné humanitárne krízy v mnohých častiach sveta, ktoré vyháňajú z domovov milióny ľudí a každý deň ohrozujú životy mnohých humanitárnych pracovníkov.

Civilné budovy vrátane domov, nemocníc, škôl a miest bohoslužieb sú terčom nevyberavých vojenských útokov. Základná energetická infraštruktúra je zjavne poškodzovaná alebo ničená s cieľom pripraviť civilistov o základné sociálne služby. Deti, ženy, starší ľudia a iné zraniteľné sociálne skupiny sú obeťami úmyselného zabíjania, a to ani nie ako „vedľajšie škody“ ako v predchádzajúcich konfliktoch.

Sprievodné podujatie sa zameralo na to, ako môžu náboženskí a medzinárodní humanitárni aktéri účinnejšie spolupracovať a vyzývať na dodržiavanie medzinárodných humanitárnych zásad a zákonov.

Ukrajina a Gaza nie sú jediné humanitárne krízy

Paternò di Montecupo vo svojom úvodnom príhovore poznamenal, že Ukrajina a Gaza sú len niektoré z najviditeľnejších kríz, ktoré postihujú civilistov a humanitárnych pracovníkov a ktoré sa odohrávajú aj v krajinách ako Sudán, Južný Sudán, Sýria, Haiti a Mjanmarsko, ako aj v mnohých ďalších konfliktných oblastiach na celom svete.

Spojenie s humanitárnymi organizáciami

Pripomínajúc úlohu, ktorú Maltézsky rád zohráva ako zástanca ochrany civilistov v konfliktných oblastiach bez ohľadu na ich pôvod, pohlavie alebo náboženstvo, kancelár zdôraznil, že je dôležité, aby humanitárne organizácie na celom svete, či už náboženské alebo mimovládne, zintenzívnili svoju angažovanosť a spolupracovali na dodržiavaní medzinárodného humanitárneho práva. „Maltézsky rád sa domnieva, že humanitárne organizácie by sa mali zjednotiť okolo základného cieľa: dodržiavať medzinárodné humanitárne právo a vykonávať koordinovanú obhajovaciu činnosť s vládami a hlavnými medzinárodnými fórami, ako sú G7 a G20,“ povedal.

Na konferencii vystúpili bývalý generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, vysoký komisár UNHCR Filippo Grandi, výkonná riaditeľka Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) Amy Popeová, predsedníčka Medzinárodného výboru Červeného kríža Mirjana Spoljaričová Eggerová, nositeľka Nobelovej ceny za rok 1997 Jody Williamsová a libanonský premiér Najib Mikati.

Humanitárni pracovníci sa stávajú terčom konfliktu

Pan Ki-mun upozornil na dramatické čísla týkajúce sa humanitárnych pracovníkov zabitých v posledných rokoch v konfliktných oblastiach vrátane pásma Gazy, kde za posledných päť mesiacov zahynulo najmenej 167 humanitárnych pracovníkov.

Výkonná riaditeľka IOM Amy Popeová a predsedníčka Medzinárodného výboru Červeného kríža Mirjana Spoljaricová Eggerová odsúdili rastúce riziká, ktorým denne čelia humanitárni pracovníci – ktorí sú čoraz častejšie terčom nenávistných prejavov a priamych útokov – a milióny ľudí v pohybe, ktorí sú, ako uviedol generálny tajomník UNHCR Filippo Grandi, priamym dôsledkom čoraz častejšieho porušovania medzinárodného humanitárneho práva.

Na svete je najmenej 114 miliónov vysídlených ľudí

„Vo svete, v ktorom klesá rešpektovanie medzinárodného práva, počet vysídlených osôb rastie,“ poznamenal a dodal, že v súčasnosti je na svete najmenej 114 miliónov vysídlených osôb.“ „Uspokojenie základných potrieb všetkých“ bola aj úprimná výzva Jody Williamsovej, nositeľky Nobelovej ceny za mier za rok 1997.

Lisa Zengarini – VaticanNews



( TK KBS, VaticanNews, pl, ml; ) 20240219040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]