Jeruzalem 6. februára (VaticanNews) „Všetci rehoľní predstavení by mali zaujať jasný a rozhodný postoj voči náboženskému chuligánstvu. Žiadne náboženstvo nemôže podnecovať nenávisť voči inému náboženstvu,“ hovorí pre Vatikánsky rozhlas páter Nikodém Schnabel, opát benediktínskeho opátstva v Jeruzaleme. Minulú sobotu ho napadli dvaja mladí Židia, ktorí doňho strkali, pľuli a urážali ho. Pľuli aj na kresťanov a samotného Ježiša Krista. K incidentu došlo v Starom meste, v blízkosti Západného múru.
Páchateľov útoku zatkla polícia, pričom jeden z nich bol maloletý. Incident odsúdil šéf izraelskej diplomacie aj minister vnútra. Moše Arbel v tejto veci osobne telefonoval latinskému patriarchovi Jeruzalema. „Stíhanie páchateľov takýchto zločinov je dôležitým odstrašujúcim prostriedkom a kresťanskí duchovní sa vďaka nemu cítia vo Svätej zemi a najmä v Jeruzaleme bezpečnejšie,“ napísal kardinál Pizzaballa.
Samotný páter Schnabel priznáva, že po útoku sa stretol s mnohými prejavmi solidarity aj zo židovskej strany. Dokonca aj počas samotného incidentu sa mladým útočníkom dostalo rázneho pokarhania od staršieho Žida.
„Aj to je časť pravdy,“ hovorí nemecký opát. Zdôrazňuje, že ide o veľmi smutný príbeh, pretože ľudia, ktorí sa chcú tváriť ako zbožní Židia, sa sami dopúšťajú svätokrádeže, znesväcujú šabat. Útok sa totiž odohral v sobotu popoludní, čo je vlastne pre Židov veľmi zvláštny posvätný čas, keď by sa takéto veci nemali robiť.
„Sám som veľmi znepokojený antisemitizmom a islamofóbiou, ktoré rastú na celom svete po tom, čo sa stalo po 7. októbri. Bol by som však rád, keby sa uznalo, že existuje aj fenomén nenávisti voči kresťanstvu, a to aj zo strany židovských extrémistov, čo sa v médiách nie vždy uznáva,“ hovorí opát Schnabel.
Zdôrazňuje, že je načase, aby sa všetci ľudia, ktorí sú zodpovední za náboženské spoločenstvá, zamysleli nad tým, ako odovzdávajú vieru, ako vychovávajú mladých, či v nich neformujú nepriateľský obraz iných náboženstiev.
„Ide o to, aby sme pochopili, ako hovorí Regula svätého Benedikta, že všetci sme ľudské bytosti hľadajúce Boha, úbohí hriešnici, ktorí potrebujú Božie milosrdenstvo. A všetci sme stvorení na Boží obraz. Ak toto skutočne prenikne do sŕdc veriacich, potom sa náboženstvo bude môcť ukázať v celej svojej kráse, aj tu v Jeruzaleme,“ dodáva.