[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Benediktínsky opát v Jeruzaleme po útoku: Toto je náboženské chuligánstvo
P:3, 06. 02. 2024 11:15, ZAHFoto: Vatican Media


Jeruzalem 6. februára (VaticanNews) „Všetci rehoľní predstavení by mali zaujať jasný a rozhodný postoj voči náboženskému chuligánstvu. Žiadne náboženstvo nemôže podnecovať nenávisť voči inému náboženstvu,“ hovorí pre Vatikánsky rozhlas páter Nikodém Schnabel, opát benediktínskeho opátstva v Jeruzaleme. Minulú sobotu ho napadli dvaja mladí Židia, ktorí doňho strkali, pľuli a urážali ho. Pľuli aj na kresťanov a samotného Ježiša Krista. K incidentu došlo v Starom meste, v blízkosti Západného múru.

Páchateľov útoku zatkla polícia, pričom jeden z nich bol maloletý. Incident odsúdil šéf izraelskej diplomacie aj minister vnútra. Moše Arbel v tejto veci osobne telefonoval latinskému patriarchovi Jeruzalema. „Stíhanie páchateľov takýchto zločinov je dôležitým odstrašujúcim prostriedkom a kresťanskí duchovní sa vďaka nemu cítia vo Svätej zemi a najmä v Jeruzaleme bezpečnejšie,“ napísal kardinál Pizzaballa. 

Samotný páter Schnabel priznáva, že po útoku sa stretol s mnohými prejavmi solidarity aj zo židovskej strany. Dokonca aj počas samotného incidentu sa mladým útočníkom dostalo rázneho pokarhania od staršieho Žida.

„Aj to je časť pravdy,“ hovorí nemecký opát. Zdôrazňuje, že ide o veľmi smutný príbeh, pretože ľudia, ktorí sa chcú tváriť ako zbožní Židia, sa sami dopúšťajú svätokrádeže, znesväcujú šabat. Útok sa totiž odohral v sobotu popoludní, čo je vlastne pre Židov veľmi zvláštny posvätný čas, keď by sa takéto veci nemali robiť.

„Sám som veľmi znepokojený antisemitizmom a islamofóbiou, ktoré rastú na celom svete po tom, čo sa stalo po 7. októbri. Bol by som však rád, keby sa uznalo, že existuje aj fenomén nenávisti voči kresťanstvu, a to aj zo strany židovských extrémistov, čo sa v médiách nie vždy uznáva,“ hovorí opát Schnabel.

Zdôrazňuje, že je načase, aby sa všetci ľudia, ktorí sú zodpovední za náboženské spoločenstvá, zamysleli nad tým, ako odovzdávajú vieru, ako vychovávajú mladých, či v nich neformujú nepriateľský obraz iných náboženstiev.

„Ide o to, aby sme pochopili, ako hovorí Regula svätého Benedikta, že všetci sme ľudské bytosti hľadajúce Boha, úbohí hriešnici, ktorí potrebujú Božie milosrdenstvo. A všetci sme stvorení na Boží obraz. Ak toto skutočne prenikne do sŕdc veriacich, potom sa náboženstvo bude môcť ukázať v celej svojej kráse, aj tu v Jeruzaleme,“ dodáva.( TK KBS, VaticanNews, pl, ml; pz ) 20240206024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]