Nórsko 5. februára (VaticanNews) Munkeby je malá dedina neďaleko Trondheimu v Nórsku. Jej názov doslova znamená „dedina mníchov“, hoci mníchov tu nikto nevidel už 700 rokov. V roku 2009 sa tu presťahovali štyria trapistickí mnísi a 5. decembra bol na mieste posvätený nový kostol. Nachádza sa v kláštore, kde mnísi sídlia.
Nie je náhoda, že názov obce odkazuje na mníchov, keďže od konca 12. storočia ju obývali cisterciáni. Niekoľko desaťročí po založení však mnísi kláštor opustili a pravdepodobne sa presťahovali do 60 km vzdialenej Tautry. Tam bolo založené opátstvo, ktoré prekvitalo až do reformácie. Po protestantizácii Nórska kláštorný život zanikol a kláštory chátrali. Prešlo takmer pol tisícročia a do Tautry nečakane prišli mníšky trapistky – v roku 2003 bol za prítomnosti kráľovnej Sonji otvorený ich nový kláštor. Boli to tiež mníšky, ktoré pritiahli bratov.
„Prozreteľne som sa na jednom z formačných stretnutí stretol so sestrou z Tautry a ona ma pozvala do svojho kláštora,“ spomína v rozhovore pre Katolícky národný register páter Joël Regnard, súčasný prior Munkeby. Vtedy zatúžil prísť do Nórska a navrhol svojej komunite v Cîteaux novú nadáciu. Jeho nápad však považovali „nielen za bláznivý, ale takmer zradný,“ spomína trapista. To však platilo len do chvíle a v roku 2007 sa opát z Cîteaux rozhodol poslať do Munkeby štyroch mníchov, čo sa o dva roky neskôr aj uskutočnilo.
Mnísi boli miestnou komunitou dobre prijatí. Podľa priora mnohí najmä starší ľudia zmenili názor na katolíkov. Kláštor tiež vzbudil záujem o mníšsky život a mnísi hostili napríklad ľudí, ktorí rozlišovali povolanie k mníšskemu životu. Niekoľko rokov plodnej služby viedlo trapistických mníchov k vybudovaniu skutočného kláštora s kostolom – dovtedy žili v malom domčeku s maličkou kaplnkou. S pomocou nemeckého Bonifatiuswerku a podporou materského mesta Cîteaux bol za dva roky postavený kláštorný komplex v typicky cisterciánskom jednoduchom štýle. Nedávnu posviacku kostola vykonal biskup Trondheimu, ktorý je sám trapistom.
Krzysztof Dudek SJ – Vatikán