Vatikán 5. februára (VaticanNews) Svätý Otec František píše „židovským bratom a sestrám v Izraeli“, keď adresuje list Karme Ben Johananovej, teologičke židovsko-kresťanského dialógu.
„Moje srdce je blízke vám, Svätej zemi, všetkým národom, ktoré ju obývajú, Izraelčanom i Palestínčanom, a modlím sa, aby túžba po mieri zvíťazila nad všetkými. Chcem, aby ste vedeli, že ste blízki môjmu srdcu a srdcu Cirkvi“. Takto sa pápež František obracia na „svojich židovských bratov a sestry v Izraeli“ v liste zaslanom Karme Ben Johananovej, teologičke židovsko-kresťanského dialógu, ktorá bola v uplynulých týždňoch jedným z podporovateľov výzvy adresovanej pápežovi, ktorú podpísalo približne 400 rabínov a učencov, za upevnenie židovsko-kresťanského priateľstva po tragédii zo 7. októbra.
„Sme hlboko vďační za dôveru a ducha priateľstva, ktorým chcel pápež a s ním celá Cirkev potvrdiť osobitný vzťah, ktorý spája naše komunity, katolícku a židovskú.“ To sú slová úprimného uznania pápežovho listu, ktoré dnes ráno v Jeruzaleme zverejnil izraelský teológ pre denník L‘Osservatore Romano.
Svätý Otec vo svojom liste – datovanom 2. februára – pripomenul, že žiaľ ani Svätá zem nie je vylúčená z úzkosti, ktorá zachvacuje svet, a ktorá konfiguruje skutočnú „svetovú vojnu po častiach“, ktorá vzbudzuje všeobecné „obavy a bolesť“. Pápež František v posolstve konštatuje, že prebiehajúca vojna „vyvolala vo svetovej verejnej mienke postoje rozdelenia, ktoré niekedy vyúsťujú do foriem antisemitizmu a antijudaizmu“ a dodáva: „Nemôžem neopakovať, že (...) vzťah, ktorý nás s vami spája je osobitný a výnimočný, samozrejme, nikdy nezakrýva vzťah, ktorý má Cirkev s ostatnými a záväzok voči nim tiež. Cesta, na ktorú sa Cirkev vydala spolu s vami, starobylým ľudom zmluvy, odmieta všetky formy antijudaizmu a antisemitizmu. Jednoznačne odsudzuje prejavy nenávisti voči Židom a judaizmu ako hriech proti Bohu“ a dúfa v „čoraz užšiu spoluprácu pri odstraňovaní týchto javov“.
S odkazom na list, ktorý mu poslali rabíni a vedci v rámci židovsko-kresťanského dialógu, a ktorý si podľa pápeža veľmi cení, pápež František napísal: „Cítim túžbu ubezpečiť vás o svojej blízkosti a náklonnosti. Objímam každého z vás, a najmä tých, ktorých stravuje úzkosť, bolesť, strach a dokonca hnev.“ A dodáva: „Spolu s vami oplakávame mŕtvych, zranených, skľúčených a prosíme Boha Otca, aby zasiahol a ukončil vojnu a nenávisť.“
Pápež upozorňuje, že v týchto časoch pustošenia je ťažké vidieť „budúci horizont, v ktorom svetlo nahradí tmu, v ktorom priateľstvo nahradí nenávisť (....) My, židia a katolíci, sme však svedkami práve takéhoto horizontu“. A na záver vyjadruje svoju nádej: „Ešte stále musíme spoločne veľa urobiť, aby sme zabezpečili, že svet, ktorý zanecháme tým, čo prídu po nás, bude lepší a som presvedčený, že na tomto cieli môžeme naďalej spolupracovať“.
Karma Ben Johananová vyjadrila vďačnosť pápežovi Františkovi a prijala jeho pozvanie: „Sme pripravení spolupracovať, aby sa odstránila nenávisť a násilie a otvorili sa dvere skutočnému mieru pre všetkých, ktorí žijú v tejto krajine: židov, kresťanov a moslimov. Spolu s kresťanmi sa pripájame k presvedčeniu, že náboženstvá môžu byť tvorivými silami schopnými otvárať cesty, ktoré by inak zostali uzavreté“.
Roberto Cetera – Jeruzalem
Preklad Martin Jarábek