Nigéria 31. januára (TK KBS) Katolícka diecéza Makurdi v nigérijskom regióne Stredného pásu utrpela od januára do konca decembra 2023 119 útokov na usadené obyvateľstvo zo strany fulbských pastierov. Pri útokoch na osady a poľnohospodárske komunity bolo len v jednom nigérijskom štáte v roku 2023 zabitých viac ako 400 ľudí a viac ako 100 ďalších bolo zranených, znásilnených alebo unesených, uvádza sa v správe zaslanej organizácii ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi.
Správa prichádza mesiac po sérii masakrov, ktoré sa odohrali na Štedrý deň, a ktoré si v nigérijskom štáte Plateau vyžiadali stovky mŕtvych. Podľa otca Remigia Ihiyula, projektového partnera ACN, ktorý vedie Nadáciu pre spravodlivosť, rozvoj a pokoj (FJPD) diecézy Makurdi – bolo v štáte Benue od 2. januára do 27. decembra minulého roka zaznamenaných 119 útokov.
Za útokmi stoja moslimskí pastieri
Útoky uskutočnili príslušníci etnickej skupiny Fulbov, kočovní pastieri, ktorí putujú ďalej na juh Nigérie a hľadajú lepšie pastviny pre svoje zvieratá, pričom sa často dostávajú do konfliktu s poľnohospodárskymi komunitami kvôli prístup k pôde. „Stredný pás Nigérie, ktorý zahŕňa štát Benue a kde sa nachádza naša diecéza Makurdi, je známy veľmi úrodnou pôdou a stal sa bojiskom týchto konfliktov. Fulbovia prichádzajú zo severných štátov Sokoto či Katsina alebo až z Nigeru. Cestujú na juh, maskujú sa ako kočovníci, ktorí hľadajú potravu pre svoje stáda, ale konajú ako džihádisti, aby šírili islam ako ideológiu. Sú vyzbrojení ťažkými zbraňami, pri nečakaných útokoch vysídľujú celé dediny, zabíjajú, narúšajú hospodárske a spoločenské aktivity bez jasnej reakcie nigérijskej vlády,“ vysvetľuje otec Remigius.
Situácia sa oproti minulosti zásadne zhoršila
Správa vysvetľuje, že počet útokov a obetí je v skutočnosti vyšší, pretože spomenuté čísla predstavujú len identifikovateľné a spočítané obete. „Najmenej v dvoch prípadoch je počet mŕtvych opísaný len ako ,desiatky‘ a v iných ako ,mnoho mŕtvych‘, takže úplný počet obetí je určite oveľa vyšší,“ dodáva otec Remigius. Ďalších 96 ľudí bolo zranených a vyskytli sa najmenej štyri prípady znásilnenia. Útoky, ktoré uskutočnili pastieri z kmeňa Fulbov mali za následok aj únos 35 ľudí. Tieto únosy často vedú k žiadostiam o výkupné, ktoré sa v Nigérii stali plnohodnotnou zárobkovou činnosťou.
Hoci základný dôvod útokov súvisí s odvekým napätím medzi kočovnými pastiermi a usadenými farmármi, spory v týchto regiónoch Nigérie zhoršujú kmeňové a náboženské rozdiely. Fulbskí pastieri sú v drvivej väčšine moslimovia, zatiaľ čo usadené poľnohospodárske komunity sú vo všeobecnosti kresťania. V nedávnych prípadoch v iných častiach Nigérie boli útoky opísané ako selektívne zamerané na kresťanov, čo potvrdzuje náboženský aspekt násilia. „V minulosti konflikt o pastviny nikdy nepriniesol také zabíjanie a ničenie ako dnes. Predtým neexistoval zámer vysídliť komunity, boli aj mechanizmy mierového riešenia a priateľského urovnania, z ktorých dnes už nič neexistuje,“ sťažuje sa otec Remigius.
Nigéria je pre kresťanov najnebezpečnejšou krajinou na svete. Napriek obrovským bolestiam, traumám a stratám, ktoré postihujú tamojších kresťanov, existuje nádej. Dokážeme im spolu s vami pomôcť, čo potvrdzuje aj svedectvo mladého dievčaťa, ktoré sa dostalo do rehabilitačného zariadenia po vyvraždení jej rodiny a rokmi strávenými v zajatí teroristov: „Slová nedokážu vyjadriť to, čo som si vytrpela. Nedokázala som vystáť mužov! Nemohla som ich ani vidieť. Hnusili sa mi! Teraz, vďaka procesu uzdravovania, som sa naučila prekonať nenávisť.“ (Maryamu Joseph, 16)
ACN podporuje diecézu Makurdi v Nigérii, ktorá poskytuje pomoc vnútorne vysídleným osobám v táboroch Guma a Daudu. Dostávajú pastoračnú starostlivosť, psychologickú podporu, štipendiá na vzdelávanie, ale i základnú humanitárnu pomoc ako potraviny či lieky. „Bez podpory vás, našich dobrodincov, ktorým záleží na nespravodlivo trpiacich ľuďoch, by to nebolo možné. Ďakujeme za vašu starostlivosť! Vopred vám ďakujeme za to, že aj dnes zvážite podporu na pomoc nigérijským kresťanom,“ dodáva ACN.
Chcem podporiť
Zdroj: ACN