Metropolita Jonáš Maxim slávil svoju primičnú archijerejskú svätú liturgiu P:3, 29. 01. 2024 11:10, DOM
Prešov 29. januára (TK KBS) Po sobotňajšej biskupskej chirotónii sa duchovenstvo a veriaci Boží ľud zhromaždili v nedeľu 28. januára v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove na slávnostnej archiejerejskej svätej liturgii, ktorú slávil nový prešovský arcibiskup metropolita vladyka Jonáš Maxim.
Zdroj: TV Logos
Spolu s ním koncelebroval ľvovský arcibiskup metropolita Ihor Vozňak, bratislavský eparcha Peter Rusnák, križevacký vladyka Milan Stipič, vladyka Hlib Lonchyna z Paríža, vladyka Vasilij Tučapec z Charkova a vladyka Petro Loza, pomocný biskup Sokaľsko-Žovkivskej eparchie na Ukrajine a viac ako 60 kňazov spolu s dvomi archidiakonmi.
V úvode slávnosti vladyku privítal farár farnosti Daniel Galajda, ktorý povedal, že v sobotu na začiatku liturgie vstúpil do katedrály hieromních Jonáš a dnes do nej vstupuje už ako metropolita Jonáš.
Vstupuje do katedrály, kde sú uložené ostatky blahoslavených biskupov Gojdiča a Hopka, katedrála je miestom uloženia ostatkov Jána Jozefa Decamilisa, mukačevského biskupa. Pri slávení Eucharistie sa tak budeme zjednocovať v modlitbe my živí s tými, ktorí nás už predišli do večnosti a tvoria už cirkev oslávenú.
Po vstupných modlitbách, sa vladyka Jonáš obliekol do plného biskupského rúcha a požehnával veriaci ľud dikirionom a trikirionom na štyri svetové strany.
V úvode svojej homílie spomenul fašiangový čas, čas veselíc a zábav, na ktorých sa tancuje. A pri tanci je dôležitá spolupráca, istá symbióza. Tam niet miesto pre to, aby jeden si išiel svoje a ten druhý chcel tiež ísť svojím smerom. Pokračoval slovami prvého čítania „Kto sa spája s Pánom, je s ním jeden Duch,“ a myšlienku rozvinul na príklade márnotratného syna z evanjeliového čítania. Mladší syn, potom čo si zobral polovicu majetku a všetko premárnil, vstúpil do seba a rozhodol sa vrátiť k otcovi s prosbou o odpustenie. Tento moment je tým rozhodnutím pridať sa ku Kristovi a vykročiť na tú správnu cestu, na cestu spásy, do domu Otca. Táto cesta nie je ľahká.
Druhý brat, ten starší, sa však dištancuje od svojho brata. Ani ho nevie nazvať bratom, ale keď o ňom hovorí otcovi, hovorí to slovami: „Tento tvoj syn, čo ti prehýril majetok.“ Starší syn nechce vytvoriť spoločenstvo lásky s otcom a mladším bratom. „Celý život človeka, všetko naše rozhodovanie spočíva v tom, či sme s Bohom a kráčame s ním v spoločenstve alebo ideme po necestách či priepastiach a po cestách, ktoré nie sú cestami Božími,“ zdôraznil vladyka Jonáš.
Ďalej pokračoval a pokorne priznal, že je si vedomý ľudských slabostí a že slabý je aj on. Jedine však vzájomnou spoluprácou môže aj toto gréckokatolícke spoločenstvo kráčať za Kristom. A ako povedal v to verí a dúfa, že toto spoločenstvo bude vzájomne spolupracovať počnúc ním, cez kňazov, rehoľníkov, rehoľné sestry až po veriaci ľud, všetci kráčajú v úplnej dôvere v Krista Spasiteľa.
Na konci zaznela pápežská hymna Svätému Otcovi Františkovi a mnohoľitstvije všetkým prítomným koncelebrujúcim biskupom. Prítomný charkovský vladyka Vasilij Tučapec vyslovil slová vďaky vladykovi Petrovi Rusnákovi a celej Prešovskej archieparchii, za humanitárnu zbierku, ktorú na konci roku 2022 a začiatkom roka 2023, vo viacerých fázach privážal do Charkova a okolia otec Jurij Popovič s manželkou a ďalšími spolupracovníkmi.
Prihovoril sa aj Ľubomír Petrík, ktorý v zastúpení všetkých kňazov Prešovskej archieparchie odovzdal vladykovi dar – nové zlaté biskupské rúcho s mitrou a panagiu, enkolpion a kríž, teda celú súpravu enkolpionov, ktoré nosí pri sláveniach metropolita.
Vladyka Jonáš sa poďakoval za dar a dodal: „Chcem z hĺbky svojho srdca poďakovať za tento dar, ale najkrajším a najlepším darom ste vy sami, kňazi s rodinami a vy veriaci. Teda ja chcem byť pre vás darom a vy pre mňa, aby sme sa vzájomne obohacovali.“
Celú svätú liturgiu spieval zbor KLIROS z Ľvova. O týždeň v nedeľu 4. februára bude vladyka Jonáš sláviť archijerejskú svätú liturgiu vo svojom rodisku v Oľšavici.