[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 08. 12. 2024   Meniny má Marína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vatikán zverejnil nový postup podávania hlásení o korupcii
P:3, 24. 01. 2024 15:05, ZAH

Vatikán 24. januára (VaticanNews) Boli zverejnené pravidlá, ktoré vďaka inštitútu „whistleblowingu“ platnému pre Svätú stolicu a Vatikánsky štát umožňujú nahlasovať nezrovnalosti pri využívaní finančných alebo materiálnych zdrojov, nezrovnalosti pri verejných obstarávaniach a korupčné činy aj prostredníctvom vyhradenej e-mailovej schránky. Anonymné oznámenia sa nebudú sledovať.

V stredu 24. januára bol zverejnený postup podávania hlásení Úradu generálneho audítora. Postup uľahčí šírenie poznatkov a využívanie inštitútu „whistleblowingu,“ platného v legislatíve Svätej stolice a Mestského štátu Vatikán. Ide o jeden z najúčinnejších nástrojov boja proti korupcii, ktorý okrem iného stanovuje Dohovor OSN proti korupcii, ku ktorému Svätá stolica pristúpila v roku 2016.

Štatút Úradu generálneho audítora a Apoštolská konštitúcia „Praedicate Evangelium“ totiž stanovujú, že generálny audítor je príjemcom správ o konkrétnych situáciách týkajúcich sa nezrovnalostí pri využívaní alebo prideľovaní finančných alebo materiálnych zdrojov; nezrovnalostí pri udeľovaní zmlúv alebo pri vykonávaní transakcií alebo disponovaní; činov korupcie alebo podvodu. V postupe sa uvádza, že správy sa môžu podávať písomne prostredníctvom osobitnej poštovej schránky segnalazionianomalie@urg.va alebo dôverným listom adresovaným generálnemu audítorovi. Na žiadosť osoby, ktorá má v úmysle podať správu, je možné podať aj ústne oznámenie: môže sa tak stať prostredníctvom osobného stretnutia alebo prostredníctvom videokonferencie s generálnym audítorom.

Generálny audítor zo svojej strany chráni dôvernosť, integritu a bezpečnosť správ a zabezpečuje, že totožnosť osoby, ktorá podáva správu (tzv. whistleblower), môže byť odhalená justičnému orgánu len vtedy, ak tento orgán tvrdí, že je to potrebné na účely vyšetrovania alebo súdnej činnosti.

V postupe sa objasňuje, že zákaz zverejniť totožnosť oznamovateľa sa vzťahuje nielen na meno oznamovateľa, ale aj na všetky prvky oznámenia vrátane priloženej dokumentácie, pokiaľ ich zverejnenie, hoci aj nepriamo, môže umožniť identifikáciu oznamovateľa. Okrem toho sa spresňuje, že oznámenie o nezrovnalostiach podané v dobrej viere generálnemu audítorovi nespôsobuje žiadnu zodpovednosť za porušenie služobného tajomstva ani žiadne iné obmedzenia týkajúce sa zverejnenia, ktoré vyplývajú z právnych, správnych alebo zmluvných ustanovení.

V uverejnenom postupe sa potom objasňuje, ako sa správy môžu týkať nevhodného správania, ktoré predstavuje ohrozenie alebo poškodenie spoločného dobra. Takéto konanie môže zahŕňať napríklad: účtovné nezrovnalosti, nepravdivé vyhlásenia; ako aj konanie zamerané na marenie predkladania správ, porušovanie príslušných povinností zachovávať služobné tajomstvo alebo diskrimináciu oznamovateľa. Na druhej strane by sa hlásenia nemali týkať sťažností osobnej povahy osoby podávajúcej hlásenie alebo sťažností spadajúcich do disciplíny pracovného pomeru alebo vzťahov s nadriadeným alebo kolegami, v súvislosti s ktorými by sa mal uviesť odkaz na platné pravidlá a postupy. V právnych predpisoch sa potom opakuje, že anonymné oznámenia sa nesledujú.

Postup stanovuje, že oznámenia môžu podávať členovia, úradníci a zamestnanci rôznych kuriálnych inštitúcií a súvisiacich inštitúcií a Mestského štátu Vatikán; pápežskí legáti a diplomatický personál Svätej stolice; osoby so zastupiteľskými, administratívnymi alebo riadiacimi funkciami, ako aj osoby, ktoré vykonávajú, aj de facto, riadenie a kontrolu subjektov priamo závislých od Svätej stolice a zapísaných v registri právnických osôb vedenom na Governatoráte Mestského štátu Vatikán; spolupracovníci a konzultanti Mestského štátu Vatikán, Svätej stolice a všetkých inštitúcií, orgánov a subjektov spojených so Svätou stolicou alebo na ňu odkazujúcich, s akýmkoľvek typom poverenia alebo zmluvy; akákoľvek fyzická osoba, ktorá je klientom, dodávateľom, dodávateľom alebo subdodávateľom alebo zamestnancom či spolupracovníkom spoločností, ktoré majú vzťahy s Vatikánskym mestským štátom, Svätou stolicou alebo s inštitúciami, orgánmi a subjektmi, ktoré sú s ňou spojené alebo na ňu odkazujú; akoukoľvek inou osobou, ktorá má, aj de facto, administratívny alebo súdny mandát vo Svätej stolici alebo vo Vatikánskom mestskom štáte, na trvalom alebo dočasnom základe, za odmenu alebo bezplatne, bez ohľadu na jej hierarchickú úroveň.

„Vydaním postupu informovania o korupcii sa ekonomické reformy, ktoré si pápež František želá od začiatku svojho pontifikátu, a ktorých cieľom je zaručiť transparentnosť a bojovať proti korupcii, posúvajú o ďalší krok vpred. Procedúra dá ešte väčší impulz pre oznámenia, ktoré Úrad generálneho audítora dostával už v predchádzajúcich rokoch, a uľahčí ich zasielanie, najmä prostredníctvom elektronického kanála,“ komentoval generálny audítor Alessandro Cassinis Righini a dodal, že „procedúra tiež objasňuje rozsah prípustných a vylúčených oznámení, ako aj skutočnosť, že medzi oprávnené subjekty patria aj tí, ktorí legitímne udržiavajú ekonomické vzťahy so Svätou stolicou a Mestským štátom Vatikán. Organická povaha ekonomických reforiem, počnúc nedávno novelizovanými pravidlami o verejných zákazkách, ktoré už spolu s ostatnými orgánmi Svätej stolice a štátu priznávajú Úradu generálneho audítora kontrolnú úlohu, práve na základe jeho úlohy protikorupčného orgánu, sa tak javí stále jasnejšie.“

Preklad Martin Jarábek



( TK KBS, VaticanNews, mj, ml; pz ) 20240124050   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]