Filipíny 24. januára (VaticanNews) Kardinál Mario Grech sa podelil nielen o svoju radosť, ale aj o radosť všetkých účastníkov prvého zasadania 16. riadneho generálneho zhromaždenia Biskupskej synody, ktoré sa konalo v októbri minulého roka v Ríme, keď sa 19. januára prihovoril účastníkom Filipínskej konferencie pre novú evanjelizáciu (PCNE) v Manile.
Zaujímal sa o prípravy a skúsenosti miestnej cirkvi so synodálnym procesom na Filipínach a hovoril o troch aspektoch októbrového celosvetového zhromaždenia a o tom, ako ovplyvňujú cirkev v Ázii. Vyzdvihol synodálne zhromaždenie, na ktorom účastníci synody, duchovní aj laici, sedeli spolu v Aule Pavla VI. za veľkými okrúhlymi stolmi po desať až dvanásť osôb „ako na svadobnej hostine alebo inom veľkom rodinnom stretnutí.“ Táto novinka v synodálnom procese podľa neho pomohla pripraviť pôdu pre rozhovory v Duchu Svätom. Pripomenul tiež plnú a rovnocennú účasť všetkých ako hlasujúcich členov, nielen biskupov, ale aj laikov, zasvätených osôb, diakonov a kňazov. „Skúsenosť, že sme vypočutí, prekonáva náš pocit izolácie. Keď si ľudia nájdu čas a námahu, aby nás vypočuli, cítime sa vďaka tomu cenení. Zároveň sa tým pestujú priateľstvá a vytvára sa solidarita.“
Kardinál Grech potom upozornil na dôležité témy súhrnnej správy, ktorá okrem iného zdôrazňuje potrebu, aby miestne cirkvi lepšie zapájali mladých ľudí do svojich spoločenstiev, sviatostného života a misijného úsilia. Povedal, že Filipíny a Katolícka cirkev v Ázii vo všeobecnosti majú dobré predpoklady na to, aby v tejto oblasti zohrali významnú úlohu, keďže väčšina svetovej populácie mladých ľudí žije v súčasnosti v Ázii.
Druhá úloha októbrovej synody vyzýva k „načúvaniu volaniu zeme a volaniu chudobných,“ ktoré sú podľa kardinála Grecha jedným a tým istým volaním. „Stáť pri chudobných si vyžaduje zapojiť sa spolu s nimi do starostlivosti o náš spoločný domov... nedostatočná odpoveď na toto volanie spôsobuje, že ekologická kríza, a najmä klimatické zmeny, ohrozujú prežitie ľudstva.“ Citujúc zo súhrnnej správy kardinál Grech vyzval filipínsku cirkev, aby v tomto procese prevzala vedúcu úlohu a apelovala na svedomie nás všetkých, aby sme odpovedali na volanie zeme a volanie chudobných.
Na záver generálny sekretár synody zdôraznil, že kľúčová téma súhrnnej správy synody nám pripomína, že by sme mali mať v prvom rade – vo svojich mysliach a srdciach – radosť z evanjelia, „radosť, ktorá pramení z jeho počúvania i z ohlasovania radostnej zvesti.“ K blížiacemu sa druhému generálnemu zhromaždeniu synody v októbri 2024 kardinál Grech vyjadril nádej, že nadchádzajúce mesiace budú časom prehlbovania nášho chápania a prežívania toho, aké je to žiť v Cirkvi, kde je spoluzodpovednosť za misiu každodennou skúsenosťou a môže sa stať samozrejmosťou. V tejto oblasti navrhol pracovať na praktických krokoch smerujúcich k spoluzodpovednejšiemu prístupu k misii a službe, do ktorej by sa zapojili všetci veriaci, ako aj na zakotvení synodálneho dynamizmu v každodennom živote Cirkvi a na prehĺbení toho, ako chápeme a prežívame synodalitu v našich miestnych cirkvách.