[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 09. 05. 2025   Meniny má Roland      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež Lev XIV.
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity

Vyšlo nové číslo časopisu Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku
P:3, 24. 01. 2024 09:18, DOM

Prešov 24. januára (TK KBS) Vyšlo nové číslo časopisu Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku Slovo (2).

Obálka čitateľa pristaví pri svätom Jánovi Pavlovi II. Tento poľský pápež viedol Cirkev na prelome tisícročí, aj v telesnej slabosti. Počas tohto prelomu opakovane vyzýval k obráteniu a kajaniu sa za hriechy celej Kristovej nevesty. Viac o vyznaní tejto mea culpa Cirkvi sa dočítate v téme tohto čísla.

Šéfredaktor otec Juraj Gradoš sa v úvodníku zamýšľa nad Božou trpezlivosťou. Aj nás niekedy označia až za „božsky“ trpezlivých, ale popravde oproti tej Božej trpezlivosti je to iba zriedená podoba, odlesk tej pravej trpezlivosti.

Svätý Otec František v katechéze o horlivosti po príklade apoštola Pavla rozvíja druhý príklad – mučeníkov, svedkov viery. Mučeníkov však netreba vnímať ako hrdinov, ktorí konali individuálne, ako kvety klíčiace na púšti, ale ako zrelé a vynikajúce plody Pánovej vinice, ktorou je Cirkev.

Vladyka Cyril Vasiľ rozvíja skutok milosrdenstva – navštevovať chorých o osobnú skúsenosť z Ríma, v ktorom navštívil chorého cudzinca, nechuťou i obavami z jazykovej bariéry, avšak na záver si porozumeli jazykom lásky a služby blížnemu.

V rozhovore približuje otec Miron Keruľ-Kmec, Slovák slúžiaci za veľkou mlákou, ako dosiahol obnovu farnosti prostredníctvom učenia asketických svätých otcov. Len čo človek začne čítať, študovať a chápať, čo ho otcovia učia, zistí, že popisujú duchovné zákonitosti, ktoré sám denne zažíva. Nemení sa evanjelium, nemení sa srdce človeka, nemení sa ani jeho duša, nech by človek žil v akejkoľvek dobe. Spoločnosť sa môže meniť, technológie môžu prichádzať, ale ľudia zápasia s rovnakými problémami v duchovnom živote, ako zápasili v minulosti.

TK KBS informoval Richard Fučko



( TK KBS, rfu, ml; pz ) 20240124016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]